Hlavní navigace

Až bude na Facebooku i váš stoletý trafikant

Jan Handl 14. 5. 2011

Zdá se, že nával nových českých duší na Facebook ustává. Narazil růst na hranici, kterou bude jen těžko překonávat? Najde se vůbec někdo mezi zkušenými uživateli Internetu (mimo zapřísáhlé odpůrce), kdo si myslí, že Facebook nepotřebuje?

Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Na Facebooku je něco přes poloviny z těch Čechů, kteří používají Internet. Začíná se mi zdát, že Čechů na Facebook už mnoho přibývat nebude, není kde brát. Je několik skupin lidí, kteří Facebook nepoužívají a nejsou zaregistrováni. Jednak ti, kteří nemají přístup k počítači s Internetem, těch je pořád několik milionů a zdaleka nejde jenom o důchodce. Potom jsou tu ti, kteří sice na Internetu jsou, ale podobné služby nepoužívají, protože jim stačí e-mail. Navíc se jim to zdá složité, protože natolik, aby si založili profil, počítač ovládat neumějí. Dále tu jsou notoričtí odpírači Facebooku, ty jsou ze jmenovaných zdaleka nejmenší skupinou. Ač mají počítač s Internetem a umějí ho dobře používat, nemají na Facebook náturu. Nepotřebují si posílat zprávičky, prohlížet fotky přátel, které roky neviděli, a někteří si oprávněně myslí, že jde o zásah do jejich soukromí (byť za jejich vědomí a s jejich dovolením) a nechtějí se pouštět do risku. Řekl bych, že těch, kteří Facebook nepoužívají „z bezpečnostních důvodů“, je opravdu málo.

Za poslední půlrok je vidět, že nováčků na Facebooku nepřibývá. Alespoň se mi to zdá podle toho, kolik přichází nových žádostí a kolik se objevuje například nových spolužáků ze základní nebo střední školy. Přitom nás média masírují sděleními, že být na Facebooku je nutnost, a kdo by na něm nebyl, ten se dobrovolně okrádá o nepoznané zážitky a skvělá dobrodružství. Samozřejmě to tak není. Okrademe se možná o pohled na nudné dovolenkové fotky z Chorvatska a výlevy upištěné zrzky z béčka, která umí být otravná online stejně jako naživo.

Od té doby, co se na Facebook začali dobývat naši rodiče a prarodiče, mnozí z nás přestali pociťovat exkluzivitu a dobrodružství ze skvělého online života. K čemu to je, když už tam debatuje i šedesátiletá matka s kamarádkami? Na Facebooku už nemá nikdo šanci nás překvapit. Jsou tam učitelé, sousedi, rodiče, přátelé i nepřátelé. Jde o prostor pro každého a je tam hrozně moc lidí – to je základní charakteristika současného (nejen „českého“) Facebooku, a proto se na něj vrhají s rozmyslem i bez rozmyslu řídnoucí zástupy českého internetového národa.

Kdy bude na Facebooku plno? Přesněji řečeno kdy na něm bude každý Čech, který na něj může a který chce? Za rok či za deset let? Těžko říci. Já jsem si jako ono znamení stanovil okamžik, až se na Facebooku objeví asi stoletý trafikant, u kterého si občas kupuji noviny a časopisy. Až tam bude on, tak už mnoho nových duší přibývat nebude. Možná jenom těch několik zapřísáhlých odpůrců, kteří se rozmyslí a změní názor.

Našli jste v článku chybu?

15. 5. 2011 18:57

Michal Kubeček (neregistrovaný)

Najde se vůbec někdo mezi zkušenými uživateli Internetu (mimo zapřísáhlé odpůrce), kdo si myslí, že Facebook nepotřebuje?

Pokud všechny, kdo prohlásí, že ho nepotřebují, onálepkujete jako "zapřisáhlé odpůrce", tak samozřejmě ne. :-)

14. 5. 2011 14:11

volani.webnode.cz (neregistrovaný)

A co je to ten facebook?
To je něco jako blog bez RSS a ATOMu spojený s XMPP serverem, který není jak bývvá zvykem propojen s ostatními servery (jako když by jste z gmailu nebohli napsat email na e-mail seznamu) který šmíruje své uživatele a prodává jim reklamu. Pravda pořád to vyžaduje vyplňování osobích profilových informací díky kterým umožňuje zobrazovat virtuální profili lidí, kteří vyplnili stejné či podobné informace podle kterých si FB myslí že máte (váš profil) s nalezenými profily něco…

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

DigiZone.cz: ČT láká na jarní programové tipy

ČT láká na jarní programové tipy

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

DigiZone.cz: Flix TV má set-top box s HEVC

Flix TV má set-top box s HEVC

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

DigiZone.cz: Další dva kanály nabídnou HbbTV

Další dva kanály nabídnou HbbTV

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání