Hlavní navigace

Bude evropská spravedlnost opravdu slepá?

Jiří Macich ml. 19. 9. 2007

Pokuta pro Microsoft nejen za dodávání systému Windows s multimediálním přehrávačem podle soudu platí. Budou si teď stěžovat neúspěšní autoři kalkulaček a poznámkových bloků? A bude Evropská komise stejně nekompromisní i v případě jiných firem?

Jiří Macich - karikatura

Ilustrace: Nenad Vitas

Evropský soud první instance v pondělí zamítl odvolání Microsoftu proti rekordní pokutě 497 milionů eur, kterou mu v roce 2004 udělila Evropská komise v notně medializovaném antimonopolním řízení souvisejícím s multimediálním přehrávačem Windows Media Player. Pokuta tedy platí, ale Microsoft se opět může odvolat.

Patřím do té skupiny lidí, kteří si myslí, že zrovna v tomto případě je pravda někde jinde, než kde určil soud. Ono vlastně ale ani nejde o pravdu, nýbrž o zcela rozdílné pohledy na věc. Na jedné straně je tvrdě kapitalistický Microsoft, který válcuje konkurenci. Na druhé straně pak bruselská politika, která trpí obsesí všechno regulovat. Evropská komise se sice ohání uživateli, kteří prý dostanou levnější produkt z většího výběru, ale to v tomto případě není pravda. Pestrý výběr multimediálních přehrávačů tu je už léta a třeba Winamp jasně ukazuje, že klíčem k úspěchu není integrace do systému, ale je to naštěstí z podstatné části kvalita, a tak to má být. RealNetworks se svým RealPlayerem byl prostě kvalitativně neúspěšný, tak si šel do Bruselu poplakat a uspěl. To je už ale minulost a nemá cenu se v ní dále pitvat.

Důležité ovšem bude, co se nyní může dít dál. Evropská komise a neúspěšné softwarové firmy mají ve Windows mnoho dalších terčů od průzkumníka přes poznámkový blok až po kalkulačku. Když se podívám na bohaté příslušenství ve Windows Vista, docela se divím, že to Microsoftu stojí za to. Ale asi opravdu stojí, když klausovská neviditelná ruka trhu jasně ukázala, že funkčně osekaná Windows bez multimediálního přehrávače nikdo nechce, a podobně by asi dopadla Windows bez jakéhokoliv standardně dodávaného programu. Ostatně nejprodávanější edicí je Home Premium, čili ta lépe vybavená.

Velice by mě zajímalo, proč si Evropská komise nedošlápne i na jiné potenciální hříšníky. Apple by mohl být jednou z prvních voleb. Proč Evropské komisi nevadí, že hudbu z iTunes lze poslouchat jenom v iPodech? Proč jí nevadí, že na Mac není možné svobodně dát jiný operační systém bez nějakých extra kliček, jako je BootCamp? Apple prostě dělá všechno proto, aby si udržel jistý dojem exkluzivity, a násilně se uzavírá před okolním světem. Já proti tomu nejsem, je to jeho filosofie a když si produkt od Applu vyberu a koupím, tak s ní i souhlasím. Ale Evropská komise by všem měla měřit stejně. Nebo jde opravdu jen o hon na čarodějnice, jak tvrdí ti nejostřejší kritici?

Na evropské trhy brzy vstoupí očekávaný mobilní telefon iPhone. Přestože se tvrdí, že jde o smartphone, do jeho systému OS X není možné svobodně instalovat software od třetích stran. Kdyby si to samé dovolil Microsoft ve svém Windows Mobile, to by bylo křiku. Apple a jeho příznivci tvrdí, že je to ale hlavně kvůli bezpečnosti. Dobře, tak ale proč pak bylo tolik dusno okolo případné integrace antiviru do Windows? To je přece též kvůli bezpečnosti a navíc zde lze skutečně hovořit o zájmu uživatelů. Zde se obávám, že pokřivená spravedlnost je skutečně slepá, a tentokrát to nemyslím jako její klad.

Anketa

Myslíte si, že si na některý z dalších programů dodávaných k Windows bude u Evropské komise opět někdo stěžovat?

Našli jste v článku chybu?

16. 10. 2007 23:18

krakonoš (neregistrovaný)
Stejně, jako na každé jiné, navíc většinou předražené zboží. Autor, nebo dodavatel softu by měl svůj produkt opatřit certifikátem bezpečnosti a pokud se zjistí, že se vloudila chybička, měl by být zákazník, pokud na chybu nepřišel sám, vyrozuměn a měl by dostat nové instalační medium. Je fakt, že Mrkvosoft své produkty záplatuje, ale činí to krajně neslušným způsobem, protože při instalaci záplat vám prošmejdí HDD a ještě má tolik drzosti, že zjišťuje, jestli náhodou nemáte upirátěný produkt. Na…

16. 10. 2007 23:05

krakonoš (neregistrovaný)
O WMP vím jen to, že pokud do jeho knihovny uložíte CDA audio, tak ho okamžitě, bez vašeho vědomí zkomprimuje na WMA formát, ale původní příponu zachová. Podle vysvětlení Mrkvosoftu je to ochrana proti pirátům, protože několikanásobným uložením se komprese opakuje, takže výsledkem je neposlouchatelná troska.
Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

DigiZone.cz: ČT láká na jarní programové tipy

ČT láká na jarní programové tipy

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

DigiZone.cz: Flix TV má set-top box s HEVC

Flix TV má set-top box s HEVC

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Měšec.cz: Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Vitalia.cz: Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Měšec.cz: Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

DigiZone.cz: Další dva kanály nabídnou HbbTV

Další dva kanály nabídnou HbbTV

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?