Hlavní navigace

Čína jako IPv6 velmoc?

 Autor: 29
Pavel Satrapa 15. 2. 2007

Čína dnes patří mezi ostře sledované státy. Její rychle se rozvíjející ekonomika, věda i výzkum přitahují pozornost a nutí brát vážně zemi, která byla dlouho vnímána jako velká, lidnatá, ale zaostalá. O slovo se hlásí i v rozvoji Internetu.

V poslední době se tu a tam objevují články upozorňující na značné čínské ambice v oblasti IPv6 a bijící na poplach ve stylu „Amerika zaostává, ztrácí své dominantní postavení“. Za příklad mohou posloužit třeba China's lead in tech nebo China Builds a Better Internet (jehož skoropřeklad – liší se začátek – vyšel nedávno v češtině). Jejich obsah je pestrou směsí reálných základů a novinářského přehánění (tu a tam prošpikovaný překvapující nekompetencí, například když Ben Worthen popisuje byte).

V pozadí těchto článků stojí projekt China Next Generation Internet (CNGI), jehož kořeny sahají do roku 2001, ale konkrétní obrysy získal o dva roky později. Velmi stručně řečeno má v jeho rámci vzniknout celostátní IPv6 síť, která by měla prokázat svou životaschopnost během olympiády v roce 2008. Pod heslem „nikdo vám nedá, co my vám slíbíme“ je prezentována jako síť těch nejúžasnějších vlastností.

Věcné informace o CNGI se ale hledají poměrně těžko, zejména pokud člověk neumí čínsky. Pěkný stručný přehled základních rysů projektu poskytuje studie IPv6 Roadmap Vision 2010 [PDF, 1,3 MB] vydaná IPv6 konsorciem v srpnu 2006. Najdete v ní šest klíčových vlastností projektu:

  • K jeho koordinaci se spojilo osm ministerstev, jedná se skutečně o celostátní záležitost.
  • Klíčovou roli mají telekomunikační operátoři, nikoli akademické instituce.
  • Od samého začátku má být podporováno mobilní IPv6.
  • Diskuse o cílech a technologiích je stále otevřená. Ve výsledku se nemusí jednat o čistě IPv6 projekt.
  • Vlastnosti jednotlivých dílčích sítí se mohou lišit, jednotné má být pouze jejich veřejné rozhraní.
  • Důraz je kladen na aplikace, které využijí potenciál sítě.

CNGI podle prezentace The Internet in China [PDF, 487 kB] počítá s šesti páteřními sítěmi. Pět z nich budou provozovat jednotliví komerční operátoři (China Telecom, China Netcom, China Railcom, China Unicom a China Mobile), šestou a největší je čínská akademická síť CERNET2, o níž je k dispozici nejvíce informací.

Jedná se o nativní IPv6 síť propojující nejvýznamnější čínská města rychlostmi 2,5 a 10 Gbit/s a napojenou na významné světové sítě (evropskou GÉANT2, americkou Abilene a asijskou APAN). Zajímavý je důraz na využívání zařízení čínské výroby, pro něž tyto sítě slouží jako ověřovací platformy pro testování vlastností i kompatibility s produkty zavedených výrobců.

Vraťme se ale k otázkám nastoleným výše odkazovanými články. Stane se Čína IPv6 velmocí? A máme se bát? Podle mého soudu je odpověď na první otázku ano, na druhou ne.

Čína se síťovou velmocí tak jako tak stává – letos má počet zdejších uživatelů Internetu překonat USA. A v IPv4 pro ni jednoduše není dost místa. Navíc se snaží získat konkurenční výhodu pro své výrobce proti americkým a evropským konkurentům. Proto významně podporuje IPv6, institucionálně i finančně, a proto je pravděpodobnost, že se v této oblasti dostane až na absolutní světovou špičku, velmi vysoká.

Na druhé straně nesdílím obavy některých komentátorů, že tím získá rozhodující náskok, který se již nepodaří vymazat. Jeden z důvodů je ryze pragmatický – čím později v síťovém světě začnete s nasazováním určité technologie, tím snadnější to máte a tím rychlejší děláte pokroky. Nejtěžší je kráčet v čele a prošlapávat cestu. Platíte za nedokonalost čerstvě vyvinutých principů a zařízení i za vlastní chyby, kterým se v takové situaci prakticky nedá vyhnout. Ostatní pak staví na zkušenostech svých předchůdců v situaci, kdy technologie je vyzrálejší a levnější.

I kdyby tedy Čína získala významný náskok, nebudou mít ostatní země problém ji dotáhnout. Ve skutečnosti jim čínské úsilí usnadní jejich úlohu.

Jiné riziko spočívá ve znalostech. Nezískají čínští odborníci zásadní náskok, díky němuž se centrum internetových inovací přesune sem? Zatím tomu ale nic nenasvědčuje. Když se podíváte na autory RFC (těch pro IPv6, ale i obecně), asijská jména jsou spíše výjimkou. Vývoj zatím zůstává především v USA a v Evropě. Ostatně o míře originality výše zmiňovaných čínských síťových zařízení panují také značné pochybnosti.

MIF16

Zcela specifickou otázkou jsou pak čínské snahy o kontrolu a cenzuru Internetu. I tady by, myslím, mohlo IPv6 znamenat krok vpřed dobrým směrem. Obsahuje prvky, jako je anonymizace adres či šifrovací mechanismy, které zvyšují soukromí uživatelů. I kdyby ale byly pro čínské implementace zakázány, samotný kvantitativní nárůst sítě a větší míra přímé komunikace připojených zařízení učiní kontrolu daleko obtížnější.

Čína je na nejlepší cestě sehrát pro IPv6 významnou roli. A pokud skutečně datové přenosy během olympiády prokáží použitelnost velké IPv6 sítě v praxi, bude to pro nový protokol výkladní skříň mamutích rozměrů.

Anketa

Myslíte si, že se Čína stane IPv6 velmocí?

Našli jste v článku chybu?
120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

DigiZone.cz: Sat novinky: ČT24 ve staré Digi TV CZ

Sat novinky: ČT24 ve staré Digi TV CZ

DigiZone.cz: RRTV k neodvysílání Show Jana Krause

RRTV k neodvysílání Show Jana Krause

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Podnikatel.cz: Schillerová: Náklady na EET? Zatím 52 mil.

Schillerová: Náklady na EET? Zatím 52 mil.

Podnikatel.cz: Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

120na80.cz: Válka s uhry. Můžete ji vyhrát

Válka s uhry. Můžete ji vyhrát

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Podnikatel.cz: Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Podnikatel.cz: Restaurace s menu za 69 Kč. Okrádají stát?

Restaurace s menu za 69 Kč. Okrádají stát?

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

DigiZone.cz: Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

120na80.cz: Zastavte akutní průjem

Zastavte akutní průjem