Hlavní navigace

E-mailový průšvih

Jan Handl

Stačí jedno kliknutí a je tu pěkná ostuda. Pak nepomůžou výmluvy ani omluvy, co je psáno, to je dáno a nelze odvolat. E-mailová komunikace dokáže být pěkně zrádná.

Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Politik Martin Bursík názorně předvedl, co všechno může způsobit jedno špatné kliknutí. Podle informací, které jsou k dispozici, se zdá, že e-mail s nelichotivým vyjádřením o jedné své kolegyni poslal omylem právě jí. Pokud nevíte, o co jde (což by bylo překvapivé), pročtěte si článek o pozadí celé události. Jediný nešikovně odeslaný e-mail dokáže divy. A to nejen odhalit, že je jeho autor nezdvořák, ale možná i rozpoutat politický konflikt.

I vám se někdy určitě stalo, že jste e-mail odeslali někomu úplně jinému, než jste původně zamýšleli. A když zapracuje nešťastná náhoda, mohou se od vás známí dozvědět pěkné věci. I já jsem samozřejmě několikrát odeslal e-mail a ihned jsem se začal proklínat. Pokud zpráva obsahuje vtipný překlep, je vše ještě relativně v pořádku, protistrana obvykle projeví pochopení a faux pas přejde buď bez povšimnutí, nebo s humorem.

Trochu horší případ nastane, když se podaří odeslat něco, co odesláno být vůbec nemělo. I to se občas přihodí, problém je v tom, že to nelze vzít zpátky. Může jít o nedokončenou práci, či finanční kalkulaci, například s cenou o řád nižší. To se to pak těžko vysvětluje, že jde o omyl… Napsat o někom, že je vůl, a poslat to přímo jemu, tomu se už říká megasmůla, ale i takové případy se stanou. Cesta zpátky samozřejmě neexistuje, takže nezbývá než se vymlouvat, že e-mail byl určen někomu jinému, nebo vůbec nikomu. Případ zmíněný výše je podle mne jasný. Nemějme iluze o tom, že politici i ostatní smrtelníci používají v e-mailové komunikaci vytříbený jazyk bez nadávek. Kdo si v e-mailu alespoň párkrát nezanadával? Ať už jen tak, nebo někomu. Jasné skoro stoprocentně je, komu byl e-mail určen. A kdo ho dostal, to víme také. Jeden mladý a populární politik si díky únavě, zbrklosti, roztržitosti (a já navím proč ještě) ušil z ostudy kabát, urazil kolegyni a navíc začal mlžit.

Tip Content Machovec

E-mail je dobrý sluha, ale zákon schválnosti funguje i v tomto případě. Kolik podobných nepříjemných náhodiček se asi stalo? Dost, jenom se o nich neví, protože se netýkaly známých osobností, z nichž jedna ho navíc rozmázla v médiích.

Vždy je dobré poučit se z průšvihů druhých. Zde je poučení nad slunce jasnější: dávejme si pozor, co komu odesíláme. A to velký pozor, zkontrolovat e-mailové adresy příjemců se vyplatí i třikrát. Není někdo náhodou zastrčen někdo „závadný“ v kopii? Vyplatí se používat funkci „odpovědět všem…“ (na to možná dojel Martin Bursík)? A vůbec, mají se důležité problémy vůbec řešit v e-mailech? Vždycky se totiž může najít někdo, kdo e-mail pošle dál. Mnohdy dokonce neví, co a komu posílá…

Našli jste v článku chybu?
1. 3. 2008 11:03
Majklík (neregistrovaný)
Také je možnost, že tne omyl byl poslán schválně. Pomocí takových řízených omylů se dá občas dosáhnout velice přínosných výsledků. Třeba při poptávání zboží poslat poptávku "omylem" vzájemně konkurenčním firmám. To někdy může vést ke snížení ceny na zlomky původní. Jen se to musí dělat občas, budu-li to dělat 2x do roka na stejné subjekty, tak to fungovat nebude.
2. 3. 2008 16:49
Vasek Tupoun (neregistrovaný)
Skvely clanek, clovek se dozvi hodne noveho! Kdo by jen mohl cekat ze, kdyz se spletete adresou a nekomu poslete neco co jste nemel, tak z toho muze byt prusvih. Skvele, konecne to vim. Ocekavam dalsi clanky na tema co se nepekneho muze stat kdyz napriklad prechazite silnici na cervenou anebo zapomenete penezenku doma kdyz jdete nakupovat. Prosim i s barvitymi priklady, OK? Jinak mi to nedojde. Diky moc, uzivatel Vasek Tupoun.