Hlavní navigace

Elektronické vizitky chrání nejen naše lesy, ale i nervy

 Autor: 125456
Michal Hron 1. 10. 2009

Naše elektronická identita se v dnešní době neomezuje jen na e-mail, který není problém uvést na papírovou vizitku. Způsoby, jak nás kontaktovat, jsou o poznání rozsáhlejší: adresa profilu na Facebooku, Twitteru, Flickru, účet na Skype, ICQ či Google Talk a mnoho dalších. Novým trendem je vytváření elektronickým vizitek, které dovolují tyto informace nejenom předávat, ale i držet aktuální.

Pokud jste se před pár lety chtěli s někým na Internetu spojit, stačilo mu věnovat pěknou papírovou vizitku s e-mailem. Adresu elektronické pošty jste si přepsal do zápisníku (nejlépe papírového) vedle telefonního čísla a adresy bydliště… Tyhle časy, zdá se, pominuly. Abyste se s druhým člověkem na Internetu zkontaktovali „na úrovni doby“, musíte se „skamarádit“, začít se "followovat“ nebo navázat spojení (connection) na mnoha sociálních sítích, jejichž počty můžou jít u některých z nás až do desítek.

Pokud se vrátíte, řekněme, například z konference, kde jste navázali mnoho kontaktů, není vůbec jednoduché ani příjemné vybalit špalíček vizitek a jednu po druhé procházet a přidávat do adresáře: telefony, adresy, potom poctivě hledat dotyčného na facebooku, twitteru a bůhvíkde ještě.

Chcete-li ostatním usnadnit práci při spojování se s vámi pomocí Internetu, můžete jim to usnadnit eVizitkou – nějakou formou elektronické vizitky.

Facebookcard

Internetových služeb pro vytváření „eVizitek“ je celá řada. Všechny nabízí základní funkcionalitu: Bezplatnou registraci a vytvoření stránky s vizitkou. Jak takové elektronická vizitka vypadá? Nejlépe asi demonstruje příklad mého profilu na službě Card.ly . Najdeme zde:

  • standardní kontakty, avatar a pracovní pozici.
  • Odkazy na profily na sociálních sítích.
  • Vlastní text obsahující dodatečné informace o vaší osobě.

Jaké jsou další podobné služby na Internetu, co umí a čím jsou zajímavé?

Mynameise.com

Ukázka vizitky

Nejzajímavější službou nabízející možnost vytvoření vizitky je startup Mynameise.com, proto se mu věnujme hned zkraje.

Společnost, který se jmenuje prostě „E“, existuje již od roku 2007 a od svého vzniku zažívá markantní růst. Například nedávno na oficiálním twitteru oznámili, že jejich iPhone aplikace předstihla v nizozemském aplikačním obchodě pro iPhone (App store) v počtu stažení klienta Facebooku; a to je co říct.

Funkce, které nabízí, jsou na první pohled to stejné, co nabízí konkurence: Registrace je bezplatná a nemusíte se bát budoucích poplatků za používání služby. Po registraci vyplníte v nastavení údaje a propojíte profil se sociálními sítěmi, vyplněné kontakty použijete pro tvorbu vizitky, která se nachází na adrese mynameise.com/U­ZIVATEL.

facebookcard-trail

Jedna z věcí, které dělají službu zajímavou, je drobné tlačítko s popiskem „connect“. Pokud dostanete odkaz na vizitku druhého člověka a sami jste na MynameisE.com registrovaní, můžete si ho kliknutím na „Connect“ přidat do adresáře poskytovaného E. Do budoucna by kliknutí na Connect mělo provést i sdružení na jednotlivých sítích (tedy například spřátelení na Facebooku), zatím tato funkce není dostupná.

Další zajímavá záležitost je mobilní použití aplikace. Řekněme, že se „v terénu“ seznámíte s novým člověkem a budete si chtít vyměnit kontakty a alespoň jeden z vás má telefon s připojením na Internet. Stačí otevřít mobilní verzi služby a nasdílet vizitku buďto na e-mail (pokud není druhý člověk zaregistrován na E) nebo přímo na uživatelské jméno. Vrcholem pohodlí pro mobilní použití je potom iPhone aplikace, jejíž pomocí a elegantním grifem pošlete vizitku na druhý iPhone: spojení probíhá pomocí Internetu (nikoliv technologie Bluetooth).

Specialitou pro mobilní použití je zařízení jménem connector. Vypadá jako flash disk a slouží k výměně elektronické vizitky s druhým connectorem. Jediné, co mě mrzí je, že connector není kompatibilní s iPhone aplikací, kdyby u connectoru i iPhone aplikace byl realizován přenos dat přes Bluetooth bylo by řešení connectoru mnohem zajímavější, ale bluetooth má v iPhone řadu omezení, takže takové řešení zatím není možné. V současné době bych connector považoval spíše za zajímavost a ukázku toho, že tvůrci „Éčka“ to myslí opravdu vážně. Mimochodem podobná hračka se na trhu už vyskytuje.

Mynameise.com nabízí ještě jednu zajímavou věc, po přihlášení ji najdete pod odkazem „trail“. Jedná se o výpis posledních událostí ve vašich kontaktech. Něco podobné jako profilová zeď na Facebooku, jenže se tady nedozvídáte, že Mařenka Nováková nahrála fotky z dovolené na Kubě, ale o změnách nebo aktualizacích kontaktů. Tohle dává Éčku nádech jakési sociální sítě pro kontakty.

Retaggr

Ukázka vizitky

Služba podobná card.ly. Také zde nalezneme základní funkce, a to v poněkud strohém designu. Potěšující je veliký počet sociálních sítí k přidání, sítě jsou navíc přehledně řazené do kategorií. Vizitku můžete vložit na vlastní web ve zmenšené podobě. Navíc, podobně jako u MynameisE, můžete pomocí tlačítka „interact“ na vizitce a vybráním sítě provést některou z akcí (Follow u twitteru atp.).

LinkedIn – veřejný profil

Ukázka vizitky

Profesní sociální síť LinkedIn nabízí také vizitkové využití – v podobě veřejného profilu. Výsledná stránka bude exportem informací o vás a vaší činnosti na LinkedIn. Mezi zobrazené informace bude tedy patřit i přehled předchozích pracovních zkušeností, počet propojení v síti nebo počet doporučení. Ovšem tahle stránka nebude zahrnovat odkazy na „konkurenční“ sociální sítě. Jedná se o čistě profesní záležitost.

Card.ly

Ukázka vizitky

Card.ly nabízí pouze základní funkcionalitu – vytvoření online vizitky, ovšem tento základ je vyveden velmi dobře a hlavně ve velice pěkném designu. Specialitou na stránce s vizitkou je „Lifestream“ – výpis vaší poslední činnosti na uvedených profilech (poslední tweety, nové fotky na Flickru,…). Ovšem pokud tuhle funkci potřebujete a chcete používat jiného poskytovatele, můžete částečně nahradit odkazem na váš účet na FriendFeed, Plaxo nebo podobné službě, která shromažďuje vaší online činnost na jedno místo.

Hlavním důvodem, proč card.ly používat, je design, a to nejen u vzhledu osobní vizitkové stránky, i vkládací prvky (podpis na fóru, informační prvek na blog, …) jsou zpracované velice pěkně.

Klasickým argumentem proti přechodu na novou službu je rozšířenost nebo spíše nerozšířenost služby v našem okolí. V případě vizitek tento argument tak úplně neplatí. Vizitku (jak papírovou, tak elektronickou) můžete nabídnout, přestože ji druhý nemá. Každopádně s rostoucím počtem kontaktů a propojení v nejrůznějších kontaktních a sociálních sítích bude poptávka po podobných „vizitkových“ službách narůstat. Již dnes se snaží vycházet jednotlivé sociální sítě vstříc, například pro Facebook vznikla celá řada aplikací, které synchronizují profilové fotografie a telefonní kontakty vašich přátel s telefonním seznamem vašeho telefonu. Díky tomu nejenom víte, jaké je nejnovější číslo vašeho kamaráda, ale máte u telefonního hovoru i jeho fotografii pro případ, že byste nevěděli, jak vypadá. Na spojení kontaktů a přítomnosti v sociálních sítích taková aplikace nestačí – tady musí nastoupit elektronické vizitky. Nakonec třeba opravdu ušetří naše lesy.

Anketa

Používáte elektronické vizitky?

Našli jste v článku chybu?

1. 10. 2009 12:38

uživatel (neregistrovaný)
Jestli ono není lepší, než dávat "eVizitku" (jak honosný název pro takovou blbost) normální VLASTNI web.

Tedy mísno na vizitce natištěného "http://card.ly/jan-novak" budete mít na vizitce natištěno "http://jan-novak.cz" a na ten web už si pak samozřejmě můžete naházet kontakty na cokoli. Klidně i na Facebook, warez-forum, erotický eshop atd. :-DDDDD

Nakonec většina vizitek, co jsem dostal, tak obsahuje vždy tři základní údaje:
telefon
e-mail
web

1. 10. 2009 11:41

A vydrží déle funkční ten vizitkový server, nebo moje emailová adresa?
Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

DigiZone.cz: ČT láká na jarní programové tipy

ČT láká na jarní programové tipy

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Měšec.cz: Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

DigiZone.cz: Další dva kanály nabídnou HbbTV

Další dva kanály nabídnou HbbTV

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Vitalia.cz: Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?