Hlavní navigace

EU chce po útocích v Bruselu víc dat od online firem a operátorů

David Slížek

Opakuje se to jako přes kopírák: po každém teroristickém útoku přichází snaha dát bezpečnostním složkám lepší přístup k údajům o lidech.

25.3. 9:50 – doplněny informace po jednání ministrů 

Čtvrteční mimořádná schůzka evropských ministrů odpovědných za bezpečnost má mimo jiné přinést jednu novinku: zástupci členských zemí po ní vyzvou k přijetí evropských zákonů, které by měly vládám umožnit jednodušeji získávat data od telekomunikačních operátorů a provozovatelů digitálních služeb. S odvoláním na pracovní návrh usnesení o tom informovaly Financial Times.

V návrhu se podle listu píše: „Jsme přesvědčeni, že je s vysokou prioritou zapotřebí … najít způsoby, jak by bylo možné rychleji a efektivněji získávat digitální důkazní materiály.“

Nové povinnosti by se podle materiálu měly týkat poskytovatelů služeb aktivních na území Evropy a opatření by měla vést „…k lepší spolupráci a přímému přístupu pro bezpečnostní složky.“ EU chce zároveň tlačit na to, aby s evropskými vyšetřovateli více spolupracovaly země Středního Východu.

Pracovní verze se samozřejmě může při jednání, kterého se za Českou republiku zúčastní ministr vnitra Milan Chovanec, ještě změnit. A obsahuje také klasická ujištění o tom, že nová opatření musí obsahovat záruky, že nebudou soukromá data obyvatel zneužívat.

Ještě více dat

Jde o tradiční vývoj, který se opakuje snad po každém teroristickém útoku: vlády volají po lepších možnostech sledování lidí. Právě ty podle nich mají zvýšit šance, že se podobné útoky nebudou opakovat.

Evropská unie se dosud snahám o posílení plošného přístupu k datům spíše bránila. Soudní dvůr EU například v roce 2014 zneplatnil evropskou směrnici o uchovávání údajů operátory (tzv. data retention). 

Řada států – včetně České republiky – však na základě vlastních zákonů s uchováváním údajů dále pokračuje. V některých zemích ale už soudy vystavily příliš obecnému plošnému ukládání dat stopku.

České ministerstvo vnitra se od loňského roku snaží data retention znovu přiostřit. V návrhu novely prováděcí vyhlášky 357/2012 Sb. požaduje, aby provozovatelé elektronických komunikací kromě IP adresy a portu, ze kterých bylo připojení uskutečněno, nově ukládali a poskytovali také cílovou IP adresu a číslo portu. Kdy by měla být novela schválena, zatím není jasné.

Aktualizace 25.3. 9:50 - Společné prohlášení, které ministři vydali po čtvrtečním zasedání, původní informace Financial Times potvrzuje. 

Podle bodu 6 jsou ministři přesvědčeni o potřebě: „…prioritně nalézt způsoby k zajištění a rychlejšímu a efektivnějšímu získávání digitálních důkazů zintenzivněním spolupráce se třetími zeměmi a poskytovateli služeb aktivními na evropském území s cílem posílit dodržování právních předpisů EU a členských států a přímé kontakty s donucovacími orgány.“ 

Jde o samozřejmě pořád hodně obecné prohlášení. Co bude konkrétně znamenat má má Rada EU projednávat na svém červnovém zasedání.

Našli jste v článku chybu?

24. 3. 2016 14:00

Gestor ma rozumet tomu, co predklada. To neni formalni akt, zvlaste kdyz z toho plynou zavazky v ramci statu. Urednici jsou velice dobre placeni, aby delali svoji praci kvalitne a ne jako cvicene opicky.

26. 3. 2016 14:53

Stav muze byt mene spiklenecky. Politici delaji strategicke chyby, pousti na uzemi neproverene osoby a nechapou vyznam vizove povinnosti. Represivni slozky jsou pak pri sve neschopnosti pretizene a hleda se reseni, cokoliv aby byla videt cinnost a aktivita. Dojde k vymysleni neefektivniho reseni, ktere se ukaze jako nezivotaschop­ne....a tak porad dokola. Nevidim v tom tedy nejaky cileny zamer, spise prostou a jednoduchou lidskou hloupost zodpovednych osob, ktera se vrsi a ruzne prolina.

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

DigiZone.cz: Optimedia: hybridní kampaň Nescafé

Optimedia: hybridní kampaň Nescafé

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Měšec.cz: Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Měšec.cz: Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla