Hlavní navigace

Rakouský ústavní soud vystavil stopku data retention

27. 6. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Soud zakázal plošné a dlouhodobé uchovávání provozních a lokalizačních údajů. Shromažďování dat prý „není přiměřené“ a představuje vážný zásah do ochrany osobních údajů.

Podle předsedy ústavního soudu Gerharta Holzingera je část telekomunikačního zákona, který v Rakousku tuto oblast upravuje, „v rozporu se základním právem na ochranu údajů, ale také s osmým článkem Evropské úmluvy o lidských právech, jež zaručuje právo na soukromý a rodinný život.“

Soudci také kritizovali, že zákon umožňoval sledovat v podstatě kohokoliv a to bez jakéhokoliv podezření. Nelíbilo se jim také, že k uchovávaným datům měl přístup široký okruh lidí.

Problematické pasáže soud zrušil. Není to přitom první případ, kdy ústavní soud členského státu Evropské unie k takovému kroku přistoupil. V minulosti dostalo data retention stopku například v Německu, Rumunsku, Bulharsku, na Kypru, ale i v Česku.

V roce 2011 Ústavní soud ČR zrušil relevantní část zákona o elektronických komunikacích, který problematiku upravoval. Ústavní soud tehdy konstatoval, že napadená právní úprava porušuje ústavněprávní limity, neboť nesplňuje požadavky plynoucí z principu právního státu a je v kolizi s požadavky na omezení základního práva na soukromí v podobě práva na informační sebeurčení ve smyslu čl. 10 odst. 3 a čl. 13 Listiny, které plynou z principu proporcionality."

Všiml si ale také toho, že v zákoně nebylo podrobně specifikováno, jak by mělo být s uchovávanými údaji nakládáno. Stejně tak nebylo jasné, kdo všechno mohl mít k údajům přístup.

Soudci též konstatovali, že zavedení data retention nemělo téměř žádný vliv na snížení počtu spáchaných závažných trestných činů, ani na míru jejich objasňování.

Data retention ale v Česku přestalo fungovat jen na několik měsíců. Poslanci totiž schválili potřebnou novelu, která upravila problematické pasáže zrušené či kritizované ústavními soudci.

Podobně teď budou postupovat zřejmě i rakouští zákonodárci. Zajímavé je, že zatímco český ústavní soud v roce 2011 pouze rušil některé pasáže zákona, ten rakouský dnes kromě toho ještě zakázal používat data, která byla tímto způsobem získána v minulosti.

MMF24

Připomeňme, že členské státy implementovaly do svých zákonů data retention na základě unijní direktivy (konkrétně Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2006/24/ES). Už v době svého vydání směrnice vyvolala rozporuplné reakce a některé státy se ji zdráhaly do národních legislativ transponovat.

Zdroj: derStandard.atČeské noviny

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).