Hlavní navigace

Facebook týden: větší kontrola nad osobními údaji

 Autor: 21971
Vojtěch Bednář 5. 7. 2010

Facebook spustil nový dialog zabezpečení aplikací, uživatelé tak budou mít lepší přehled, které informace třetím stranám poskytují. S tím jak FB roste, přijímá další nové zaměstnance. V Indii chce vytvořit až 500 pracovních míst, v USA nabírá analytiky a manažery. Zpráva o telefonním seznamu byla nefalšovaným hoaxem. Youtube ještě letos umožní uživatelům přeskakovat reklamy.

Po Facebooku se šíří zpráva, vyzývající uživatele, aby upozornili své přátele na této sociální síti, že jejich telefonní čísla jsou veřejně přístupná. Ve skutečnosti se nejedná o žádnou bezpečnostní hrozbu, ale o funkci „Facebook telefonní seznam“, která už je k dispozici velmi dlouho. Přitom stejně jako u ostatních informací má uživatel možnost určit, kdo z ostatních uživatelů bude mít k jeho telefonnímu kontaktu přístup a uvidí ho i ve svém „telefonním seznamu“.

Zdá se tedy, že do prostředí sociální sítě konečně dorazil nefalšovaný hoax – ano, ten Mars, co je veliký jako Měsíc a ta zpráva, co když nepošlete dál, tak bude ICQ jen za peníze. Přejme mu štěstí a úspěch v dlouhém, předlouhém životě.

Ronaldo, Eminem a Jackson

Server Inside Facebook změřil, že nejnavštěvovanější stránkou na FB předminulý týden, byla stránka věnovaná portugalské fotbalové hvězdě jménem Cristiano Ronaldo. Hned v závěsu skočil rapper Eminem a král popu Michael Jackson. Není divu, že se v době právě probíhajícího mistrovství světa ve fotbalu nejvíce dařilo právě Ronaldovi.

<fb:fan profile_id=„83767­868289“ stream=„0“ connections=„10“ logobar=„1“ width=„300“></f­b:fan>
Lupa.cz on Facebook

Zveřejněná data je ale potřeba brát s určitou rezervou. Zaprvé Inside Facebook velmi pravděpodobně nedokáže měřit celý FB. Zadruhé ve skutečnosti nejde o návštěvnost, ale o to, kterou stránku si za týden přidalo nejvíce nových fanoušků. Na eleganci a (údajném) sex appealu oblíbeného kopálisty to ovšem vůbec nic nezmění a Ronaldo tak může do své skříně malých ješitností pověsit další kousek.

Aplikace se zeptá, zdali poskytnete informace

Minulý týden oznámil Facebook spuštění nového dialogu zabezpečení aplikací, na který se opravdu hodně dlouho čekalo. Přiznejme si, že bezpečnost osobních dat není jeho silnou stránkou a upřímně řečeno je odvaha mu vůbec nějaké dávat. Zdaleka největší kritice se ale těšilo odesílání osobních údajů třetím stranám prostřednictvím aplikací.

FB - JibJab

Zdroj: Blog Facebook

Poté, co se do diskuse vložili i politici a příslušné národní úřady, přišel FB s řešením, které uživatelům umožní efektivněji zacházet s jejich vlastními soukromými informacemi. Každá aplikace bude nyní prostřednictvím nového dialogového okna výslovně žádat uživatele o konkrétní údaje.

Zda nový dialog konečně povede k uklidnění situace je zatím předčasné hodnotit, v každém případě se ale jedná o další krok na dlouhé cestě nejenom za bezpečným Facebookem, ale sociálními sítěmi obecně.

Facebook doplňuje kádry

Facebook roste. Jen v Indii hodlá v budoucnu přijmout až 500 nových zaměstnanců. Najímá ale také lidi z významných technologických firem, aby tak podpořil jejich talent a přitáhl trochu toho konkurenčního know-how. Zajímá se však také o specialisty z jiných oborů – například z poradenských firem v oblasti zdravotnictví. Management myslí dopředu. Možná i na vlastní krach. Jak jinak vysvětlit přijetí bývalých analytiků banky Lehman Brothers, která v roce 2008 po 158 letech existence vyhlásila bankrot?

Youtube nabídne reklamu, kterou jednoduše přeskočíte

YouTube

Také vás rozčilují stále stejné a dokola se opakující reklamy před videi na Internetu? Pokud ano, máme pro vás dobrou zprávu. Videoserver Youtube se chystá ještě letos nabízet inzerentům reklamy, které bude mít uživatel možnost přeskočit. Podle některých analytiků bude tento model výhodný jak pro uživatele, tak pro samotné inzerenty a v konečném důsledku může přinést zvýšení kvality videoreklamy na Internetu.

Podle produktového manažera Youtube Baljeeta Singha totiž testovací provoz prokázal, že míra přeskakování jednotlivých reklam se diametrálně liší právě v závislosti na kvalitě reklamy. Podle Sigha by toto zjištění mělo zadavatele reklamy motivovat k tomu, aby věnovali výrobě videoreklamy více času, energie a peněz.

Anketa

Uvítali byste možnost přeskočit videoreklamu i na českých zpravodajských serverech?

Našli jste v článku chybu?

5. 7. 2010 20:31

Fuchs (neregistrovaný)
Předem prosím, než se chopíte cepů a kamenů, neodpustím si poslední slovo. Facebook jako služba je naprosto unikátní. Velice primitivní myšlenka, poměrně nepodařené provedení, ovšem vynikající management. Je to něco jako pokusná laboratoř. Lidé se zcela dobrovolně vzdávají toho nejcenějšího co je dnes na trhu k mání. Informace. Oplátkou za tuto hodnotu nedostávají žádná práva ani zvláštní užitnou hodnotu. V podstatě si myslím že facebook je ohromná sociální laboratoř. Pamatujete "Céčka"…

6. 7. 2010 18:49

Fuchs (neregistrovaný)
Tak za prvé když pojedu na dovolenou, nemusím dávat fotky nikomu. To je individuální. No nevím jak vy, samozřejmě každý preferuje něco jiného, nicméně pro mne je universální způsob komunikace mobilní telefon. Berte to tak, že tuto službu jako takovou neodsuzuji. V podstatě se jedná jen a pouze o můj subjektivní názor. Mne tato služba nenabízí nic co bych mohl reálně ocenit. Pokud se s někým potřebuji kontaktovat, zavolám mu. Případně pošlu E-mail. O komunikaci bych řekl že to není. Status, je pr…
Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

DigiZone.cz: Flix TV má set-top box s HEVC

Flix TV má set-top box s HEVC

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Měšec.cz: Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět