Hlavní navigace

Informace, informace, informace...

Jan Handl 20. 9. 2008

Pokud jsem se díky technologiím stal na něčem závislý, tak jsou to informace. Zprávy a sportovní výsledky, četba oblíbených periodik na Internetu. Přitom na dovolené člověk zjistí, že naprostou většinu z dat, které je nucen vstřebávat, vlastně vůbec nepotřebuje. A nejlépe je na pláži nebo v horách, bez informací…

Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Závislost (více ve Wikipedii) je zapeklitá věc. Podle mne zcela jistě existuje i závislost na informacích. Oproti ostatní závislostem má tato jednu podstatnou výhodu – neničí zdraví tak, jako cigarety nebo alkohol. Přesto jsou příznaky závislosti na informacích viditelné – postižený neustále něco čte, hledá, sleduje, poslouchá.

Já osobně jsem nejvíce závislým, když hraje můj oblíbený fotbalový klub důležité utkání. Když už nejsem u televize nebo u počítače, sleduji textový online přenos v mobilním telefonu. V době mezi jednotlivými zápisky komentátora prožívám jistě nejen já opravdová muka. Jde nejspíše o abstinenční příznaky hladu po okamžité (ano, rozhodují vteřiny) informaci, jaký je stav utkání a zda náhodou nepadl nějaký gól. Pavel Houser o závislosti na informacích psal před několika lety. To, že někteří informace potřebují k životu stejně jako vzduch, je velká pravda.

Každý potřebuje trochu jiné informace, a díky tomu, že jich kolem nás putují miliardy, není těžké vypěstovat si na nich závislost. Co pak dělat v lese, bez jakéhokoliv přístroje a technologie? Kde jsou informace a jak se k nim dostat? Tyto otázky musejí ty opravdu závislé neuvěřitelně tížit. Nedokáží si představit byť jen pár minut bez informací. Jejich život je spánek nebo vstřebávání informací, nic jiného.

Abych svoji možná počínající závislost reguloval, občas na zprávy a informace prostě kašlu. Nechci je a nevnímám je. Znamená to, že informace až tak moc nepotřebuji, když se bez nich nějaký čas obejdu? Ale na jak dlouho? A má smysl ignorovat informace? Vždyť mnoho z nich se může hodit. Ale daleko více z nich je absolutně nerelevantních. Klíčem ve správě informací je vybrat si ty správné a ostatní nevnímat.

MIF16

Když ale hraje můj oblíbený klub, předsevzetí jsou pryč. Ve vlhké třesoucí se ruce svírám telefon a proklínám redaktora, který nejspíše usnul a už celou minutu nenapsal nic nového. Rozhodují vteřiny, tady jde přece o výsledek nebo dokonce o postup! To, že potenciální závislost je možná jenom klam, si pomyslím, když ze zápasu žádný přenos neexistuje. Hraje se třeba pohárové utkání v zapadlé vísce (tedy na hřištích, kde můj oblíbený klub často prohrává) a i jindy spolehlivý webový online přenos nebo teletext žádné informace neposkytuje. Pak nezbude, než počkat, až o zápase někde napíší. Uvědomím si, že se nezblázním, když se výsledek dozvím třeba až druhý den.

Opravdovým balzámem v léčbě proti přesycení informacemi je dovolená. Krásný čas, kdy se na všechny informace mohu vykašlat. V té chvíli je nepotřebuji, ani k práci ani pro zábavu. Kdyby neexistovaly, nezlobil bych se. Ale v té chvíli by je možná postrádali ti, kteří zrovna to štěstí nemají a sedí v kanceláři…

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

120na80.cz: Válka s uhry. Můžete ji vyhrát

Válka s uhry. Můžete ji vyhrát

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

120na80.cz: Jak se pozná autista?

Jak se pozná autista?

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy

Vitalia.cz: Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

DigiZone.cz: DVB-T2: ČRa a přechodová síť 12

DVB-T2: ČRa a přechodová síť 12

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

Podnikatel.cz: EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P