Hlavní navigace

Informace, informace, informace...

Jan Handl 20. 9. 2008

Pokud jsem se díky technologiím stal na něčem závislý, tak jsou to informace. Zprávy a sportovní výsledky, četba oblíbených periodik na Internetu. Přitom na dovolené člověk zjistí, že naprostou většinu z dat, které je nucen vstřebávat, vlastně vůbec nepotřebuje. A nejlépe je na pláži nebo v horách, bez informací…

Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Závislost (více ve Wikipedii) je zapeklitá věc. Podle mne zcela jistě existuje i závislost na informacích. Oproti ostatní závislostem má tato jednu podstatnou výhodu – neničí zdraví tak, jako cigarety nebo alkohol. Přesto jsou příznaky závislosti na informacích viditelné – postižený neustále něco čte, hledá, sleduje, poslouchá.

Já osobně jsem nejvíce závislým, když hraje můj oblíbený fotbalový klub důležité utkání. Když už nejsem u televize nebo u počítače, sleduji textový online přenos v mobilním telefonu. V době mezi jednotlivými zápisky komentátora prožívám jistě nejen já opravdová muka. Jde nejspíše o abstinenční příznaky hladu po okamžité (ano, rozhodují vteřiny) informaci, jaký je stav utkání a zda náhodou nepadl nějaký gól. Pavel Houser o závislosti na informacích psal před několika lety. To, že někteří informace potřebují k životu stejně jako vzduch, je velká pravda.

Každý potřebuje trochu jiné informace, a díky tomu, že jich kolem nás putují miliardy, není těžké vypěstovat si na nich závislost. Co pak dělat v lese, bez jakéhokoliv přístroje a technologie? Kde jsou informace a jak se k nim dostat? Tyto otázky musejí ty opravdu závislé neuvěřitelně tížit. Nedokáží si představit byť jen pár minut bez informací. Jejich život je spánek nebo vstřebávání informací, nic jiného.

Abych svoji možná počínající závislost reguloval, občas na zprávy a informace prostě kašlu. Nechci je a nevnímám je. Znamená to, že informace až tak moc nepotřebuji, když se bez nich nějaký čas obejdu? Ale na jak dlouho? A má smysl ignorovat informace? Vždyť mnoho z nich se může hodit. Ale daleko více z nich je absolutně nerelevantních. Klíčem ve správě informací je vybrat si ty správné a ostatní nevnímat.

CIF16

Když ale hraje můj oblíbený klub, předsevzetí jsou pryč. Ve vlhké třesoucí se ruce svírám telefon a proklínám redaktora, který nejspíše usnul a už celou minutu nenapsal nic nového. Rozhodují vteřiny, tady jde přece o výsledek nebo dokonce o postup! To, že potenciální závislost je možná jenom klam, si pomyslím, když ze zápasu žádný přenos neexistuje. Hraje se třeba pohárové utkání v zapadlé vísce (tedy na hřištích, kde můj oblíbený klub často prohrává) a i jindy spolehlivý webový online přenos nebo teletext žádné informace neposkytuje. Pak nezbude, než počkat, až o zápase někde napíší. Uvědomím si, že se nezblázním, když se výsledek dozvím třeba až druhý den.

Opravdovým balzámem v léčbě proti přesycení informacemi je dovolená. Krásný čas, kdy se na všechny informace mohu vykašlat. V té chvíli je nepotřebuji, ani k práci ani pro zábavu. Kdyby neexistovaly, nezlobil bych se. Ale v té chvíli by je možná postrádali ti, kteří zrovna to štěstí nemají a sedí v kanceláři…

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: „Ukradli“ jsme peníze z bezkontaktních karet

„Ukradli“ jsme peníze z bezkontaktních karet

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Vitalia.cz: Běháte a nehubnete? 6 častých chyb

Běháte a nehubnete? 6 častých chyb

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

Podnikatel.cz: Vrcholový řídící zaměstnanec za 75 tisíc

Vrcholový řídící zaměstnanec za 75 tisíc

DigiZone.cz: Nova opět stahuje „milionáře“

Nova opět stahuje „milionáře“

Lupa.cz: Proč jsou firemní počítače pomalé?

Proč jsou firemní počítače pomalé?

Podnikatel.cz: Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Podnikatel.cz: Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Lupa.cz: Poučný příběh jednoho rozšíření pro Chrome

Poučný příběh jednoho rozšíření pro Chrome

Podnikatel.cz: ČSSZ posílá přehled o důchodovém kontě

ČSSZ posílá přehled o důchodovém kontě

Vitalia.cz: Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

Lupa.cz: Adblock Plus začal prodávat reklamy

Adblock Plus začal prodávat reklamy

Vitalia.cz: Tipy: Kde zaručeně koupíte dobré maso

Tipy: Kde zaručeně koupíte dobré maso

DigiZone.cz: Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

DigiZone.cz: DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

DigiZone.cz: Nejnovější špičkové TV ve videu

Nejnovější špičkové TV ve videu