Hlavní navigace

Jaký by měl být bloger roku?

Michal Černý

Na iDnes vyhlásili soutěž o blogera roku a nenápadně se vkrádá myšlenka, jaký že by ten bloger měl vlastně být, jaká kritéria splňovat, o čem psát... Existuje opravdu nějaký prototyp hvězdy blogosféry?

Michal Černý - karikatura

Ilustrace: Nenad Vitas

Nejrůznějších soutěží není nikdy dost a strategie iDnes, která hledá nejlepšího blogera vlastního serveru, není špatná – přináší nové autory, myšlenky, snahy se prosadit i určitou motivaci k literární tvorbě, která bude opravdu kvalitní. Není tomu tak dlouho, co stejný server přišel s myšlenkou nejlepší články čas od času dát do běžné rubriky. O kvalitě článků (či práci redaktorů?) svědčí naprosto minimální podíl „občanské žurnalistiky“ na obsahu. V neposlední řadě pak iDnes buduje svým blogům image určité kvality, kterou ztělesňují někteří VIP blogeři, v době, kdy ČSÚ vydal informaci o tom, že blogování u nás není úplně in.

Zajímavá je snaha o vybudování určité exkluzivity blogerů na iDnes – cena nesoucí název Bloger roku je určena jen pro ně. Chcete-li být hvězdou, musíte blogovat na iDnes. Možná ještě úsměvnější je, že o cenu nemohou soutěžit blogeři ze serveru patřící stejnému majiteli (Mafra), tedy uživatelé služby Bigbloger. Důvod, proč se cena nejmenuje „Bloger roku iDnes“ je čistě marketingový a souvisí se snahou zkvalitnit a zpopularizovat vlastní službu. O tom, zda je takovýto přístup správný, ať si každý udělá obrázek sám.

Jaký by ale bloger roku měl být? Hledáme intelektuálního literáta s krásnou češtinou, bohatou slovní zásobou, encyklopedickými znalostmi a mimořádnou inteligencí, jehož spoty (jakkoli to slovo v této souvislosti zní nepatřičně) budou klenotem českého literárního fondu? Umělce na pomezí postmoderny a surrealismu, jehož hutný vícerovinný text psaný volným veršem budou doprovázet abstraktní fotografie?

S klidným svědomím můžeme oba dva autory ze hry vyřadit. Jejich čtenost bude zřejmě nízká a váha hlasů jejich fanoušků nebude valná. Snad již proto, že celá řada z nich blogy číst nebude. Stejně dobře nebude slavit prvenství ani blog patnáctileté slečny, píšící o svých zážitcích ze školy, již jen kvůli stigmatu náctiletosti.

Člověk, kterého hledáme, bude psát čtivě a jednoduše. Texty nebudou dlouhé a ani příliš komplikované, bez obalu jdoucí přímo k jádru věci. A bude-li rozhodovat absolutní počet kladných hlasů, pak nemalou šanci budou míti populisté a politici nejrůznějšího střihu. Jiné soutěže se snaží rozdělit blogy podle oblastí a žánrů, ve kterých se pohybují, sestavují odborné poroty a komise, ale ani ony ty nejlepší nenajdou.

UX17

Bloger roku tedy nerovná se „ten, kdo nejlépe či nejvtipněji píše“, ale spíše „ten, kdo v přiměřené kvalitě produkuje, co chtějí číst druzí, a umí marketing“. Soutěž bloger roku je soutěž o blogera s nejlepším marketingem v nejširším slova smyslu.

A skoro by se chtělo říci, že ti nejlepší autoři v anketách podobných střihů propadnou, což jest ale údělem vše umělců i géniů.

Našli jste v článku chybu?
29. 5. 2009 10:06
lunak (neregistrovaný)
Se zájmem jsem si přečetl Váš článek o anketě "Bloger roku na iDnes" v Lupě. Podobně jako vy nejsem přítelem podobných tzv. soutěží, protože je považuji za vrcholně neobjektivní a kontraproduktivní. Protože ale patřím k oné jmenované komunitě, hledal jsem Váš příspěvek (s nímž se ztotožňuji!) i na stránkách iDnes, ovšem marně. Měl bych proto zájem Váš článek na svém blogu iDnes zveřejnit, samozřejmě s Vaším plným souhlasem a pod Vaším jménem. Tento text byl zaslán autorovi na email.
31. 5. 2009 23:48
Peen (neregistrovaný)
Podle mne je to stejné jako jinde. Takových soutěží jsou mraky - soutěž na idnes je dlouhodobě pojmenovaná hloupě, koneckonců už skoto před dvěma lety jsem o tom psal na svém blogu - http://peen.blog.lupa.cz/2007/12/11/blogger-ka-roku-jen-na-idnes/ - a stále se nic nezmněnilo. To už je lepší ta soutěž Blog roku - http://www.emag.cz/rubrika/blog-roku/ - na eMag.cz, i když i ta má spoustu much ...