Hlavní navigace

Když je jednoduché ještě složitější

Vojtěch Bednář 6. 5. 2008

Pokud si stejně jako mnoho jiných pořizujete digitální hračky pro jejich jednoduchost a eleganci pak čtěte dál a uvidíte, že i to nejelegantnější může být někdy ranou do žeber.

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Byla to rodinná roztržka jako se sitkomu – nechyběl nářek, výčitky ani osočování Tak ty jsi ušetřil na vlastním dítěti!. Chudák kolega, který se stal středobodem nenávisti svých bližních, se dušoval, že už nikdy nebude kupovat použité zboží. A přitom byl zcela nevinen. Aby zachránil aspoň něco, povolal mne coby bezplatnou technickou podporu, a já mám nyní namísto honoráře za záchranu domácího krbu příležitost se zde s vámi podělit o to, jak úžasné a intuitivní hračky devastují česká manželství svou jednoduchostí. Pohodlně se usaďte, začínáme.

Onen kolega (žádný hlupák – Ing., PhD.) je šťastným majitelem dcery, jež se právě nachází v kritickém období puberty. To se projevuje nejen na ní, ale rovněž na předmětech v jejím okolí. Tak například její MP3/4 přehrávač, sotva rok starý, se asi před měsícem stal beznadějně trapným a ve společnosti ponižujícím. Dcerunka oznámila, že ihned, skutečně ihned, potřebuje něco, co bude srovnatelné s vrstevnicemi a obnoví její pošramocený status kočky, která je in. Žádost označená stupněm „super-urgentní“ byla odeslána tatínkovi.

Ten když viděl cenový rozsah požadovaných výrobků, obrátil oči v sloup s tím, že se nehodlá účastnit ekonomického zločinu proti lidskosti. Protože ale dcerunku chtěl i pro svůj klid uspokojit, navštívil nejvýznamnější tuzemský aukční server. Výsledkem bylo zakoupení zánovního, avšak stále nádherně nablýskaného černého video přehrávajícího iPodu. Kapesní zvukový šperk byl v perfektním stavu s nabíječkou, synchronizačním kabelem, avšak bez sluchátek a bez dokumentace. Sluchátka (řekl si kolega) jsou spotřební zboží, dokumentaci nikdo nepotřebuje. Dárek byl předán dceři a z prvních reakcí bylo jasné, že pochroumaná prestiž ratolesti z vidiny nablýskaného uhelně černého plastu a „fakticky cool ovládání“ stoupne. Přeloženo do češtiny: že by mohl být chvíli klid.

Dcerka znalá uživatelského ovládání počítačů i moderní elektroniky ihned připojila přehrávač k počítači, aby se nabil, a jala se jeho obrovskou kapacitu plnit nejnovějšími peckami světové pop-music. Tato radost ji vydržela několik desítek minut. Když baterie iPodu trochu pookřála, následovalo odpojení od PC a vyzkoušení.

Jak jistě víte, iPody sice podporují USB Mass Storage Class, ale soubory mp3, které do nich takto nahrajete, nepřehrávají. K uploadu je potřeba oficiálních iTunes, nebo některého z řady méně oficiálních programů. To je malá skvrnka na jejich dokonalém dizajnu i ergonomii. Dcerka tak iPod označila za pokažený a žádala reklamaci. Její otec (který s iPodem nikdy nepracoval a tudíž problém nemohl vyřešit) však k přístroji neměl dokumentaci, a v následné výměně názorů, kde se k dceři přidala i její maminka se podřekl, že digitální šperk je použitý. Šunt.

Kdybyste chtěli ratolesti nebo komukoliv jinému udělat radost koupí iPodu, nezapomeňte obdarovaného instruovat v otázce nahrávání muziky. Jinak se vám totiž tato úžasně jednoduchá hračka se špičkovým vzhledem a vysokou prestiží stane ranou do žeber. Jen proto, že ve skutečnosti není tak jednoduchá, jak se tváří, a že její autoři nedodržovali to, co je normální. A podobné mouchy najdete i u dalších hraček, tak pozor na ně.

Našli jste v článku chybu?

6. 5. 2008 15:16

Ja bych si zas nikdy nekoupil zarizeni, ktere bych si nemohl strcit do bundy :-))

6. 5. 2008 8:03

Zdeněk (neregistrovaný)
Jo, jo, já dostal iPod jako dárek a to, že se do něj musí nahrávat přes iTunes, bylo jen prvním velkým zklamáním. Další následovala: iPod je sice elegantní, ale prakticky nepoužitelný. U mého noname přehrávače stačí, abych strčil ruku do kapsy a můžu poslepu změnit hlasitost nebo přeskočit skladbu. Ale u iPodu? Tam je to daleko obtížnější - taky se to dá, ale s mnohem větším úsilím. Lépe ho vyndat z kapsy, jednou rukou držet a druhou jezdit prstem - ale zkuste to dělat třeba v narvané tramvaji. …
Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Měšec.cz: Nenechte se ošidit, když vám staví dům

Nenechte se ošidit, když vám staví dům

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Měšec.cz: Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

DigiZone.cz: Flix TV má set-top box s HEVC

Flix TV má set-top box s HEVC

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU