Hlavní navigace

Komerční bankovnictví pro všechny?

Vojtěch Bednář 5. 11. 2007

Komerční Banka se chystá učinit své internetové bankovnictví použitelné pro všechny uživatele Internetu, tedy nejen pro majitele Internet Exploreru ve verzi 6. Doufejme, že se ledy opravdu skutečně hnuly.

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Internetové bankovnictví. Pro některé již delší dobu nezbytná součást každodenního života, pro jiné nesplněný sen. Ne, nemám teď na mysli majitele účtů, kteří jsou zatím z technických nebo finančních důvodů, či prostě pro svoji nevědomost Internetem nepolíbeni. Mám na mysli nešťastné uživatele „alternativních“ webových prohlížečů, nedej Bože operačních systémů.

Málokterá webová aplikace vyvolává tak smíšené pocity jako právě internetové bankovnictví. Málokterá webová aplikace je totiž dodnes tak závislá na platformě a prohlížeči jako právě ono. Je to generální, všeobecný problém. A problém, ze kterého se jen velmi těžce hledá cesta ven. Když se na začátku tohoto století začaly i české banky přizpůsobovat moderní době a implementovat tuto skvělou vymoženost, hlavním heslem dne byla bezpečnost. V důsledku toho většina aplikací fungovala pouze a právě pod Windows a pouze pod určitou verzí Internet Exploreru, typicky 6. Uživatelé Firefoxu, případně dalších prohlížečů, uživatelé Linuxu i majitelé Macintoshů museli do banky chodit pěšky.

Poslední dobou se banky pod tlakem situace začaly přizpůsobovat rostoucímu množství alternativních prohlížečů a pozvolné, avšak trvalé penetraci Linuxu na pracovním počítači. Zatím posledním případem má být již avizovaná úprava aplikace Mojebanka patřící Komerční Bance(KB). Nová verze by kromě Firefoxu měla podporovat také uživatele Linuxu, a přestože tato podpora bude, řekněme, stále ještě selektivní, zejména co se méně známých prohlížečů a platforem týče, budeme si snad již moci říct, že gordický uzel byl konečně rozťat. Má se tak stát ke konci listopadu a domnívám se, že počet uživatelů, kteří již nyní střihají metr, není jen v řádu desítek či stovek, ale tisíců.

MIF16

Řeklo by se, že KB dostala konečně rozum, ale že jinak nejde o nic, co by si zasloužilo zvláštní pozornost. Opak je ale pravdou. Právě aplikace Mojebanka ve své současné podobě je doslova ztělesněním nekompatibility a zprznění platformně nezávislého prostředí, kterým by web měl být. Doufejme, že ohlášené uvedení kompatibilní verze se stane naopak ztělesněním jednoznačného trendu, který posléze zasáhne i další peněžní ústavy, jež ještě stále žijí v přesvědčení, že webový prohlížeč a počítač existuje pouze jeden.

Dostupnost internetového bankovnictví je pro mnoho lidí a také organizací důležitým argumentem při volbě používaného softwaru. Obdobně jako dostupnost nástrojů pro komunikaci s veřejnou správou. Chystaným upgradem aplikace KB se nepohnula jen tato banka, ale možná také ledy v tom, jak se srovnatelné organizace stále ještě někdy staví k používání Internetu. Kéž by toto hnutí nebylo jen nějakou chimérou, ale předzvěstí mnohem významnějších změn.

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Lupa.cz: Z pražského sídla CETINu budou byty

Z pražského sídla CETINu budou byty

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy

120na80.cz: Jak se pozná autista?

Jak se pozná autista?

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Podnikatel.cz: Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Hygiena je věda, tohle ale přehnali

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Podnikatel.cz: Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Vitalia.cz: Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Měšec.cz: Když krachuje banka

Když krachuje banka

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína