Hlavní navigace

Laskavá past automatické aktualizace

Vojtěch Bednář 11. 6. 2007

Tvůrci Firefoxu se chystají věnovat svůj produkt ve verzi 2 i těm uživatelům, kteří jej zatím nechtějí. Doufejme, že od chystání se nepřikročí k činům.

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Diskuze o možnosti, že by prohlížeč Firefox nabízel automatickou rozdílovou aktualizaci na vyšší verzi, nejsou právě nejnovějšího data. Jak jsme však psali i u nás, je možné, že se uživatelé starší (a v současnosti již nepodporované) verze 1.5 brzy dočkají možnosti automatické aktualizace jejich programu na verzi druhé generace. Osobně si myslím, že přesně tato možnost je tím, čeho by se autoři Firefoxu měli vyvarovat. Nabízet uživateli jakéhokoliv softwaru služby, které nechce, je totiž nekorektní jak ve světě proprietárních, tak i svobodných programů. V tom druhém případě je zvěrstvo ještě o něco větší.

Firefox 2.0 nabízí proti předchozí generaci prohlížeče pohodlnější uživatelské rozhraní, lepší podporu standardů a mimo jiné taky funkci automatické kontroly pravopisu ve formulářích. Suma sumárum je pohodlnější a lepší. Většina uživatelů předchozí verze 1.5 nemá jediný důvod, proč na něj nepřejít, a myslím, že většina z nich to už udělala. Připravovanou funkcí automatického přechodu pomocí aktualizace tak autoři sledují hlavně pohodlí netechnických uživatelů, kteří nemají odborně spravovaný počítač, a nová verze se jím do něj prostě nemá jak dostat. Protože však podpora té předchozí skončila, jejich software je bez aktualizací, a tedy představuje potenciální bezpečnostní riziko.

Rozumím tomu, ale. Firefox 1.5 provozuji na počítači vyrobeném asi v roce 1999 se 128 MB RAM a operačním systémem Ubuntu 6.06. Mám kolegy, kteří jej mají na ještě starším hardwaru na Windows. Zkoušel jsem verzi 2, ale byla prakticky nepoužitelná.

Firefox 1.5 také běží na odhadem několika stovkách vyrobených linuxových terminálů, připojených trvale do počítačové sítě. Jsou to jednoúčelové hračky, některé z nich veřejně dostupné. Aby fungovaly správně, musí být prohlížeč doplněn o jeden, přesněji dva speciální doplňky, které jednak přidávají funkce, jednak mění jeho chování k uživateli. Nevím o tom, že by byly kompatibilní s verzí 2.

Firefox 1.5 je nainstalován také v několika počítačích, které se ve firmě používají k práci s kritickými daty, a mají proto v administrací z různých důvodů nastaven stav „zmrazení“. To znamená, že jejich hardwarová ani softwarová konfigurace se nesmí žádným způsobem měnit. Důvody pro to nejsou v rozmařilosti administrátorů, jedná se o objektivní příčiny.

WT100

V těchto třech a mnoha dalších případech způsobí automatická aktualizace prohlížeče na verzi 2.0 problém. Samozřejmě tvůrci z Mozilly nejsou tak hloupí, aby ji zahájili automaticky, nicméně uživatelé, kteří problému moc nerozumí (a hlavně pro ty je upgrade určen), budou mít tendenci hlasovat v dialogu, jež na ně vyskočí, pro nejnovější technologie. Výsledkem bude, že sami sebe polapí do vlídné pasti nastražené na ně dodavateli Firefoxu.

Jistě, automatická aktualizace jistě splní svůj hlavní účel. Sníží množství instalovaných kopií staré verze na minimum, pomůže laikům. Nicméně se jedná o přinejmenším kontroverzní krok, a ti, kteří jej vymysleli, by se nad ním měli ještě jednou, ne, raději dvakrát, zamyslet.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Dostal malý pivovar ze Slovenska do Tesca

Dostal malý pivovar ze Slovenska do Tesca

Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

DigiZone.cz: Nova opět stahuje „milionáře“

Nova opět stahuje „milionáře“

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Podnikatel.cz: Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

DigiZone.cz: Pure má tři nové přijímače DAB

Pure má tři nové přijímače DAB

DigiZone.cz: O2 TV doplnilo kanály HBO v HD

O2 TV doplnilo kanály HBO v HD

DigiZone.cz: UPC má v nabídce Discovery v HD

UPC má v nabídce Discovery v HD

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

Vitalia.cz: dTest odhalil ten nejlepší kečup

dTest odhalil ten nejlepší kečup

Vitalia.cz: Jaký je rozdíl mezi brambůrky a chipsy?

Jaký je rozdíl mezi brambůrky a chipsy?

Podnikatel.cz: Takhle se prodávají mražené potraviny

Takhle se prodávají mražené potraviny

Podnikatel.cz: Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

Podnikatel.cz: Kalousek chce odklad EET. Předvolební tah?

Kalousek chce odklad EET. Předvolební tah?

DigiZone.cz: Digi2GO: výborný základ, ale...

Digi2GO: výborný základ, ale...

120na80.cz: Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Vitalia.cz: Jak Ondra o astma přišel

Jak Ondra o astma přišel

Lupa.cz: Kde leží hardwarový pupek světa?

Kde leží hardwarový pupek světa?