Hlavní navigace

Laskavá past automatické aktualizace

Vojtěch Bednář 11. 6. 2007

Tvůrci Firefoxu se chystají věnovat svůj produkt ve verzi 2 i těm uživatelům, kteří jej zatím nechtějí. Doufejme, že od chystání se nepřikročí k činům.

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Diskuze o možnosti, že by prohlížeč Firefox nabízel automatickou rozdílovou aktualizaci na vyšší verzi, nejsou právě nejnovějšího data. Jak jsme však psali i u nás, je možné, že se uživatelé starší (a v současnosti již nepodporované) verze 1.5 brzy dočkají možnosti automatické aktualizace jejich programu na verzi druhé generace. Osobně si myslím, že přesně tato možnost je tím, čeho by se autoři Firefoxu měli vyvarovat. Nabízet uživateli jakéhokoliv softwaru služby, které nechce, je totiž nekorektní jak ve světě proprietárních, tak i svobodných programů. V tom druhém případě je zvěrstvo ještě o něco větší.

Firefox 2.0 nabízí proti předchozí generaci prohlížeče pohodlnější uživatelské rozhraní, lepší podporu standardů a mimo jiné taky funkci automatické kontroly pravopisu ve formulářích. Suma sumárum je pohodlnější a lepší. Většina uživatelů předchozí verze 1.5 nemá jediný důvod, proč na něj nepřejít, a myslím, že většina z nich to už udělala. Připravovanou funkcí automatického přechodu pomocí aktualizace tak autoři sledují hlavně pohodlí netechnických uživatelů, kteří nemají odborně spravovaný počítač, a nová verze se jím do něj prostě nemá jak dostat. Protože však podpora té předchozí skončila, jejich software je bez aktualizací, a tedy představuje potenciální bezpečnostní riziko.

Rozumím tomu, ale. Firefox 1.5 provozuji na počítači vyrobeném asi v roce 1999 se 128 MB RAM a operačním systémem Ubuntu 6.06. Mám kolegy, kteří jej mají na ještě starším hardwaru na Windows. Zkoušel jsem verzi 2, ale byla prakticky nepoužitelná.

Firefox 1.5 také běží na odhadem několika stovkách vyrobených linuxových terminálů, připojených trvale do počítačové sítě. Jsou to jednoúčelové hračky, některé z nich veřejně dostupné. Aby fungovaly správně, musí být prohlížeč doplněn o jeden, přesněji dva speciální doplňky, které jednak přidávají funkce, jednak mění jeho chování k uživateli. Nevím o tom, že by byly kompatibilní s verzí 2.

Firefox 1.5 je nainstalován také v několika počítačích, které se ve firmě používají k práci s kritickými daty, a mají proto v administrací z různých důvodů nastaven stav „zmrazení“. To znamená, že jejich hardwarová ani softwarová konfigurace se nesmí žádným způsobem měnit. Důvody pro to nejsou v rozmařilosti administrátorů, jedná se o objektivní příčiny.

MIF16

V těchto třech a mnoha dalších případech způsobí automatická aktualizace prohlížeče na verzi 2.0 problém. Samozřejmě tvůrci z Mozilly nejsou tak hloupí, aby ji zahájili automaticky, nicméně uživatelé, kteří problému moc nerozumí (a hlavně pro ty je upgrade určen), budou mít tendenci hlasovat v dialogu, jež na ně vyskočí, pro nejnovější technologie. Výsledkem bude, že sami sebe polapí do vlídné pasti nastražené na ně dodavateli Firefoxu.

Jistě, automatická aktualizace jistě splní svůj hlavní účel. Sníží množství instalovaných kopií staré verze na minimum, pomůže laikům. Nicméně se jedná o přinejmenším kontroverzní krok, a ti, kteří jej vymysleli, by se nad ním měli ještě jednou, ne, raději dvakrát, zamyslet.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Podnikatel.cz: EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu