Hlavní navigace

Nejbezpečnější prohlížeč?

Vojtěch Bednář 2. 10. 2006

Microsoft Internet Explorer 7 ještě ani nebyl oficiálně vydán a již se prý vyšvihl vysoko nad svou konkurenci. Jeho zabezpečení proti phishingu má být údajně zdaleka nejlepší. Ale je tomu skutečně tak?

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Společnost 3Sharp ve své studii, která hodnotila antiphishingovou bezpečnost nejpopulárnějších prohlížečů, Microsoftu a jeho nové verzi prohlížeče Internet Explorer přisoudila víceméně drtivé vítězství. Podstatné přitom je, že do soutěže nebyly zahrnuty jen „standardní“ prohlížeče jako IE6 nebo Firefox, ale také dostupné bezpečnostní doplňky, které se v těchto prohlížečích používají pro dosažení vyššího stupně bezpečnosti. Celkem sto různých nástrojů bylo otestováno na množství známých vykradačských webů, ale i na legitimních stránkách, které měly vyloučit možnost nesprávného rozpoznání rizika, falešného poplachu. Jednotlivé nástroje byly hodnoceny různou výškou skóre. Vítězem se stal… Microsoft.

Pořadí na předních místech vypadá následovně: první IE7, druhý Netcraft Anti-Phishing toolbar, daleko za nimi Firefox, pak lištička od eBay a další. Rozdíl mezi prvním a druhým byl čtyři body, což vzhledem k použité metodice není mnoho. Microsoft však i tak zvítězil. Čest Internet Exploreru 7 a jeho vývojářům zvláště.

Je to poprvé, co se někdo objektivním metrem pokusil změřit bezpečnost prohlížečů v tomto směru. To je samozřejmě úžasné, nebýt jednoho malého stínu pochybnosti. Tímto stínem je spojení mezi 3Sharp a Microsoftem. Obě firmy spolu spolupracují, 3Sharp pro Microsoft nedávno dokončila dost zajímavý úkol, přičemž nešlo o první případ. Nechci tento fakt dávat nijak do souvislosti s jinak velice zajímavým průzkumem o phishingu, nicméně možnost, že se ve skutečnosti jednalo jen o šikovné PR, se přímo vnucuje. Nebylo by to ostatně poprvé.

Microsoft si může dovolit spoustu věcí, které menší softwarové společnosti ne. Například zadat vypracování objektivního výzkumu, ve kterém jsou porovnávány jeho technologie s konkurenčními a konkurenční technologie navzájem. Objektivní výzkum znamená, že osoba zadavatele nemá vliv na bodování zúčastněných vzorků. Ani jedním bodíkem, ani půlkou bodíku, prostě vůbec. Jenže když produkt osoby zadavatele vyhraje, bude to vždycky vypadat podezřele. Stejně jako v případě, kdy konzultantská společnost spolupracující s Microsoftem vychválí IE7. Nota bene ještě předtím, než je oficiálně vypuštěn do světa, a to na tak citlivém tématu, jako je phishing.

MIF16

Věřme jim. Výzkum byl určitě naprosto korektní, a IE7 je z hlediska rizika vykrádání osobních dat tím nejlépe zabezpečeným prohlížečem. Studie přinesla i další zajímavé informace, souhrn najdete například zde. Autoři alternativních prohlížečů by se měli poučit, programátoři pluginů pak na ně přeorientovat – s uvedením IE7 totiž budou nejspíše bez chleba. Oslavujme nový Internet Explorer coby nejbezpečnější program svého druhu…

…a pochybujme o něm. Pokud totiž náhodou, opravdu náhodou, jde o výzkum, který byl nějak „přiohnut“ tak, aby to Redmond vyhrál, pak uživatelé a hlavně administrátoři, kteří mu uvěří a budou se dle něj řídit, mohou být časem v opravdu pěkné kaši. Díky skvělému PR.

Našli jste v článku chybu?
120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

DigiZone.cz: Media Club a zvýšení cen TV reklamy

Media Club a zvýšení cen TV reklamy

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Podnikatel.cz: Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Root.cz: WoSign a StartCom se oddělí a vymění vedení

WoSign a StartCom se oddělí a vymění vedení

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?