Hlavní navigace

Lidé.cz v novém a nepoužitelném. Jak to s tímto projektem dopadne?

Jan Handl 2. 4. 2014

Doba, kdy české sociální sítě kvetly, je pryč. Převálcoval je Facebook a jejich neschopnost nějak se odlišit. Lide.cz teď přišli s novou verzí, která vzbudila mezi uživateli mírně řečeno rozpaky.

Po měsících odkladů nasazení nové verze (Seznam o změně mluví už od loňského podzimu) poslal administrátor Lide.cz uživatelům krátkou zprávu o tom, že druhý den ráno bude spuštěna nová verze. Jak znám české konzervativní uživatele, řekl bych, že mezi nimi tato zpráva vyvolala poprask, aniž by viděli byť jediný pixel z nového „Lidéčka“.

Lide.cz je tradiční český projekt, který seznamoval Češky a Čechy s taji komunit na internetu už od konce devadesátých let, tedy v dobách, kdy vynálezce Facebooku v USA vůbec netušil, že jednou na internetu vydělá díky svému nápadu miliardy dolarů.

S příchodem Facebooku web postupně ztratil více než polovinu ze svých dvou milionů měsíčních uživatelů. I když přestal být výrazně poután na domácí stránce Seznamu a mladí uživatelé emigrovali na Facebook, zdá se, že největší rána přišla právě začátkem tohoto týdne.

Čas na ladění

Nová verze je prý nepoužitelná, tvrdí řada uživatelů v diskuzích, ale i jinde. Ano, přiznávám, že když jsem se na Lide.cz podíval, nebyl jsem schopen se zorientovat, ba ani najít nějakou debatu k nové verzi. Jak na tom asi budou starší uživatelé, pro které je zvyk železná košile? Dovoluji si odhadnout, že se se změnou nesmíří a skončí. Přijdou o své virtuální přátele a kontakty na ně (Seznam nakonec nechává starou verzi ještě dva měsíce běžet na adrese old.lide.cz - ovšem jen v pasivní verzi umožňující stáhnout si svůj obsah – pozn. redakce).

Zavolal jsem kamarádovi Martinovi Kožíškovi, který u projektu stál od jeho začátků. Řekl mi, že se na jeho směřování přestal podílet asi před třemi roky, kdy se rozhodlo, že se Lide.cz posunou jinam, než si představoval. Seznam prý chce získat nové, mladé uživatele a je si vědom, že dost těch starších ztratí. Martin mi dokonce vyprávěl, že mu po změně přišlo několik výhrůžek smrtí (většina z nich samozřejmě asi byla míněna v nadsázce, tedy alespoň doufám), uživatelé si ho totiž s Lide.cz stále spojují.

Služba prodělala drastickou změnu a teď přišel čas na její ladění. To chápu. Není mi ale jasné, proč se v nové verzi přihodilo několik podivností. Systém není možné používat bez profilové fotky (dříve to šlo), uživatelům zmizela historie komunikace a blokované nebezpečné známé firmy jsou v systému opět volné a mohou dál lovit své oběti, například pro obtěžování a šikanu.

Odlišit se a těžit z toho

Lide.cz prohráli svůj boj s Facebookem už dávno, alespoň v segmentu mladých. A těm bylo od začátku jasné, že obě komunity slouží k rozdílným účelům. Já je – zjednodušeně – vnímám takto: Lide.cz byli seznamka a chat, určený lidem, kteří se chtějí seznámit. Facebook byl sítí pro ty, kdo se chtějí spojovat se známými a chlubit se jim fotkami z dovolené. Pokud by byla tato specifika respektována, mohli tu Lide.cz dál fungovat s mnoha stovkami tisíc uživatelů. 

Nová podoba služby je ale úplně něčím jiným. Pokud opomenu fakt, že jsem nebyl absolutně schopný web začít používat, musím uznat, že správnost rozhodnutí Seznamu se ukáže až za pár let. Třeba se ukáže, že noví Lide.cz jsou něčím úplně novým, hojně používaným, s kvetoucí komunitou spokojených uživatelů. Nebo to prostě celé umře.

WT100

To, co dnes požadují někteří nespokojení uživatelé, se asi nestane. Chtějí totiž překlopit systém do staré verze, což by znamenalo jednoznačné uznání chyby, a to se v naší kotlině nenosí. 

Jednou z cest, jak bojovat s Facebookem, může být snaha o odlišnost a schopnost z této odlišnosti těžit. Jestli se Lide.cz po této cestě vydali, je hodně odvážná a trnitá. Projektu přeju hodně štěstí, bude ho potřebovat.

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Lupa.cz: Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Podnikatel.cz: Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Vitalia.cz: Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Lupa.cz: Kdo vyhraje Kříšťálovou Lupu? Hlasování začalo!

Kdo vyhraje Kříšťálovou Lupu? Hlasování začalo!

Podnikatel.cz: Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Root.cz: Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Prvních 700 routerů Omnia je hotových

DigiZone.cz: Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

DigiZone.cz: Na jaká videa se vlastně díváme

Na jaká videa se vlastně díváme

Vitalia.cz: Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

Měšec.cz: TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

Podnikatel.cz: „Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

„Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

DigiZone.cz: Nova opět stahuje „milionáře“

Nova opět stahuje „milionáře“

Podnikatel.cz: ČSSZ posílá přehled o důchodovém kontě

ČSSZ posílá přehled o důchodovém kontě

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

Vitalia.cz: Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Vitalia.cz: 5 chyb, které děláme při skladování potravin

5 chyb, které děláme při skladování potravin

DigiZone.cz: Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

Lupa.cz: Další Češi si nechali vložit do těla čip

Další Češi si nechali vložit do těla čip