Hlavní navigace

Lide.cz se mění na seznamku, komunitní weby prohrály boj s Facebookem

31. 3. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Přebudování komunitní služby Lide.cz na seznamku sliboval Seznam už na loňský podzim. Z původního konceptu, který neustál nástup Facebooku, nezůstal kámen na kameni.

České komunitní servery to mají od nástupu Facebooku a dalších sociálních sítí těžké a jejich návštěvnost setrvale klesá. Platí to i pro server Lide.cz, který se z maxima nad 2 miliony měsíčních uživatelů v roce 2009 propadl k dnešním 700 až 800 tisícům.

Na grafu je mimochodem zajímavé, že se všeobecnému klesajícímu trendu vyhnula jediná služba z této kategorie v NetMonitoru – fotoalbum Rajče, které patří do rodiny iDNESu. Nejde ale o komunitní službu v pravém slova smyslu.

Seznamte se a diskutuje

Seznam.cz teď přichází s loni avizovanou zásadní změnou Lide.cz. Nejde jen o design, kterému dominují na Seznamu v poslední době tak oblíbené „bubliny“ a fotografie vůbec, ale i o zjednodušení služby na seznamku. „Na server Lidé.cz denně přibyde 2 000 nových seznamovacích inzerátů a jeho denní návštěvnost je přes 250 000 lidí,“ uvádí firma čísla, která ji zřejmě ke změně vedla.

Seznamovat se půjde dvěma způsoby – jednak si zájemce může vyfiltrovat profily lidí, kteří jsou mu sympatičtí, a pak je požádat o kontakt. Bez přijetí žádosti nebude žádná komunikace možná a žádost nelze odeslat anonymně, bez registrace. Druhou možností je zapojení do veřejných diskusí, které Seznam na službě zachoval na základě připomínek uživatelů – jak v rozhovoru pro Lupu potvrdil šéf firmy Pavel Zima.


Autor: Seznam.cz

Zároveň s redesignem Lide.cz dostali mobilní aplikaci – k dispozici je zatím verze pro Android, za několik dní má přibýt také varianta pro iOS.

Seznamky žijí

Reakce stávajících uživatelů Lide.cz na změnu jsou – jak se při tak ostrém přerodu dalo očekávat – bouřlivé. Diskusní fóra Lide.cz jsou plná příspěvků uživatelů, kteří žádají o návrat staré podoby služby. 

MMF tip early

Sázka na seznamku se každopádně Seznamu může vyplatit. Boj v oblasti sociálních sítí je už zřejmě ztracený (posledním, kdo to v Česku pochopil, bylo Centrum Holdings, které v roce 2009 spustilo projekt Sitko.cz, aby jej několik měsíců po spuštění zavřelo).

Seznamování na internetu se zdá ale být na vzestupu – sociální sítě totiž seznamky zdaleka nezabily, dokazoval v nedávném textu zakladatel serveru Libimseti.cz Olda Neuberger.

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).