Hlavní navigace

Lide.cz se mění na seznamku, komunitní weby prohrály boj s Facebookem

David Slížek

Přebudování komunitní služby Lide.cz na seznamku sliboval Seznam už na loňský podzim. Z původního konceptu, který neustál nástup Facebooku, nezůstal kámen na kameni.

České komunitní servery to mají od nástupu Facebooku a dalších sociálních sítí těžké a jejich návštěvnost setrvale klesá. Platí to i pro server Lide.cz, který se z maxima nad 2 miliony měsíčních uživatelů v roce 2009 propadl k dnešním 700 až 800 tisícům.

Na grafu je mimochodem zajímavé, že se všeobecnému klesajícímu trendu vyhnula jediná služba z této kategorie v NetMonitoru – fotoalbum Rajče, které patří do rodiny iDNESu. Nejde ale o komunitní službu v pravém slova smyslu.

Seznamte se a diskutuje

Seznam.cz teď přichází s loni avizovanou zásadní změnou Lide.cz. Nejde jen o design, kterému dominují na Seznamu v poslední době tak oblíbené „bubliny“ a fotografie vůbec, ale i o zjednodušení služby na seznamku. „Na server Lidé.cz denně přibyde 2 000 nových seznamovacích inzerátů a jeho denní návštěvnost je přes 250 000 lidí,“ uvádí firma čísla, která ji zřejmě ke změně vedla.

Seznamovat se půjde dvěma způsoby – jednak si zájemce může vyfiltrovat profily lidí, kteří jsou mu sympatičtí, a pak je požádat o kontakt. Bez přijetí žádosti nebude žádná komunikace možná a žádost nelze odeslat anonymně, bez registrace. Druhou možností je zapojení do veřejných diskusí, které Seznam na službě zachoval na základě připomínek uživatelů – jak v rozhovoru pro Lupu potvrdil šéf firmy Pavel Zima.


Autor: Seznam.cz

Zároveň s redesignem Lide.cz dostali mobilní aplikaci – k dispozici je zatím verze pro Android, za několik dní má přibýt také varianta pro iOS.

Seznamky žijí

Reakce stávajících uživatelů Lide.cz na změnu jsou – jak se při tak ostrém přerodu dalo očekávat – bouřlivé. Diskusní fóra Lide.cz jsou plná příspěvků uživatelů, kteří žádají o návrat staré podoby služby. 

Marcom

Sázka na seznamku se každopádně Seznamu může vyplatit. Boj v oblasti sociálních sítí je už zřejmě ztracený (posledním, kdo to v Česku pochopil, bylo Centrum Holdings, které v roce 2009 spustilo projekt Sitko.cz, aby jej několik měsíců po spuštění zavřelo).

Seznamování na internetu se zdá ale být na vzestupu – sociální sítě totiž seznamky zdaleka nezabily, dokazoval v nedávném textu zakladatel serveru Libimseti.cz Olda Neuberger.

Našli jste v článku chybu?
31. 3. 2014 13:07

Dobrý den, dnes jsem si všiml nové verze lide.cz a napadá mě, že se hodně změnila cílová skupina těchto stránek. Na starém lide.cz jsem si mohl na každém profilu najít podrobné informace, jako jestli je holka svobodná, jestli má děti, jestli chodí do hospody, ráda cestuje, plave, ... A k tomu případně přiložených pár fotek, takže jsem si mohl o člověku udělat hrubou představu, co je zač a jestli bych ho rád poznal. Na novém lide.cz si rozkliknu profil a jediné, co vidím, je řada fotek, ale žádné…

31. 3. 2014 12:43
Karaken (neregistrovaný)

Nová podoba lidé.cz mi připomíná výkladní skříň pro metrosexuály. Je to tak zjednodušené, že to musí urážet i průměrného náctiletého uživatele facebooku. Jedna fotka, místo bydliště a honem, seznamujte se. Rozhodně mi zde schází nějaký výpis zájmů, postojů, který byl na staré verzi. Jsem zvědavý na návštěvnost po tomto zcela špatném kroku.