Hlavní navigace

Microsoft Office Online přichází, radujme se?

 Autor: 29
Vojtěch Bednář 8. 10. 2007

Hostované aplikace včetně těch určených firmám jsou podle všeho skutečným trendem, do něhož se rozhodli zakousnout ti největší hráči, dokonce včetně toho vůbec největšího. Microsoft Office v online verzi přichází a my známe odpovědi na otázky o jeho funkcích včetně toho, zda bude možné dokumenty online také editovat. Je tedy nač se těšit?

Jestli existuje něco, co je potřeba Microsoftu (a několika dalším firmám) připsat k věčnému dobru a na věčnou paměť, pak je to bravurní schopnost rozpoznávat technologické trendy, ale současně tragická neschopnost je identifikovat v prostoru a v čase. Takto jsem začal svůj poslední příspěvek na téma momentálně se stále více a více připomínajícího trendu online aplikací pro jednotlivé uživatele, ale také pro malé (a stále větší) uživatele z firemní sféry. Nechtěl jsem Microsoft nijak urazit, pouze poukázat na to, že mnoho předpovědí z pera a úst jeho zaměstnanců a majitelů se zkrátka splnilo někdy zcela jindy a jinde, než kam byly původně mířeny.

Nejinak je tomu s hostovanými, a přesněji s online aplikacemi. Poté, co několik významných dodavatelů softwaru a služeb oznámilo svojí podporu vizi hostovaných aplikací, které by měly nahrazovat ty tradiční, s něčím podobným přišel i Microsoft. Přesněji, podle prvních signálů, přišel s naplněním vize, kterou propagoval před deseti lety. Dámy a pánové, vize Microsoft Office Online se pomalu stává skutečností.

Ačkoliv služba Microsoft Office Workspace zatím funguje jen v režimu přeregistrace a nikdo nemá pořádnou možnost si ji vyzkoušet, už stačila naplnit přední odborná média na Internetu a stát se předmětem nesčetných diskuzí. Důvod je nasnadě. Prozatím všechny online balíky včetně slavných Google Docs byly vyvíjeny v prvé řadě jako doplněk ke klasickým offline kancelářským systémům, se zvláštním zřetelem na Microsoft Office. Nyní přichází se svým produktem v této oblasti i ten nejpovolanější, který vlastně s propagací trendu online aplikací kdysi začal, tedy Microsoft.

Okolo nové služby je spousta dohadů. Má obsahovat prostor ke sdílení dokumentů, možnost jejich snadné přenositelnosti z Office na webové aplikace (a naopak), podporován by měl být Firefox (což u je u nových služeb Microsoftu již standard). Pokud by Microsoft skutečně zprovoznil online sadu kancelářských nástrojů srovnatelnou třeba s Google Docs, byla by to pro tento segment trhu výborná zpráva. Samozřejmě že věc má své háčky. A ty ukazují na možnost, že mediální poprask okolo ní zase rychle odvane.

Microsoft Office Online

V této online podobě Microsoft Excel ještě neuvidíte

Office vs. Prostor

Online kancelářské balíky – ať už v podání Google, nebo konkurence – suplují klasické aplikace, ale nabízejí jen část jejich funkcionality a omezenou kompatibilitu s formáty Microsoftu. Microsoft by mohl nabídnout kompatibilitu plnou a množství funkcí právě tak vyvážené, aby uspokojilo uživatele toužícího po online balíku, ale současně neodradilo zákazníka, který zaplatí za Microsoft Office. Celý segment online kancelářských aplikací by navíce dostal tak silný impulz, že se s ním žádný produkt konkurence vůbec nemůže měřit.

Stránky Microsoft Office Workspace hovoří o funkcích pro sdílení dokumentů a agendy, ale chybí to nejdůležitější. Totiž zda plánovaná služba je skutečně kancelářským balíkem online, nebo pouze tím, co má v názvu. Tedy virtuálním úložištěm s týmovými nástroji, aplikací, která neumí upravovat, zobrazovat a ukládat stávající dokumenty a neumí zakládat nové. V odpovědi na tuto otázku se přitom ukrývá hlavní problém. Odpověď, kterou nám česká pobočka Microsoftu prostřednictvím Jany Vávrové poskytla, zní:

Jedná se o prostor pro sdílení dokumentů, společné plánování, ukládání důležitých informací, ke kterým je možné přistupovat po Internetu, tedy odkudkoliv. Pro úpravy dokumentů se budou používat aplikace Office instalované na PC. Pro jednodušší spolupráci těchto aplikací s Office Live Workspaces vydá společnost Microsoft doplňky, které se do Microsoft Office doinstalují. Potvrzujeme, že se jedná jednoznačně o model aplikace běžící lokálně v klientském PC s využitím dodatečných služeb a datového prostoru poskytovaných na Internetu.

Jinými slovy, nová služba umožní sdílení dokumentů po Internetu a jakýsi „malý“ dokumentový groupware bez nutnosti vlastního serveru. Pro mnoho uživatelů a třeba malých firem je to nesmírně užitečná věc, ale k Office online tak, jak funguje například v podobě Google Docs, to má bohužel daleko. Nadšenci, kteří mávali s vlajkami Office v naději přímé konkurence Google a dalších, mohou zase svěsit.

MIF16

Kdyby

„Kdyby“ je asi ten nejhorší název mezititulku, který lze v seriózním časopise vymyslet, ale jiný by zde neměl místo. Kdyby se potvrdila očekávání, jež jsou do Office Workspace vkládána, a produkt byl skutečně plnohodnotným online balíkem – samozřejmě funkčně podstatně chudším, než je klasický Office – pak by do oblasti hostovaných aplikací vstoupil skutečně silný hráč. Nejde o (ořezané) funkce, nejde o rozsah práce s dokumenty. Jde o provázanost s nejpoužívanějším a de facto standardním kancelářským balíkem a jde o to, že za službou by konečně stála firma, které důvěřují jako dodavateli (musí důvěřovat) organizace všech velikostí a státní sektor. Tím by hostované aplikace, v tomto případě kancelářské, získaly serióznost, jež jim prozatím chybí.

Jenže ono „kdyby“ se nenaplnilo, a Google je tak s několika menšími konkurenty na trhu pořád „sám“. Je to škoda, protože online Office v podání Microsoftu by znamenal podstatný průlom v jednom odvětví, které tak či tak postupně nabývá na důležitosti. Možná by ale Office Online, schopný editace dokumentů, skutečně představoval příliš velikou konkurenci tradičnímu kancelářskému balíku. A možná by pak skutečně méně uživatelů kupovalo krabicový software… Osobně si myslím, že se online kanceláře od Microsoftu nakonec přece jen dočkáme.

Anketa

Jsou pro vás online kancelářské aplikace "důvěryhodné"?

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

DigiZone.cz: Loewe Bild 7.55: To nejlepší, co je k mání

Loewe Bild 7.55: To nejlepší, co je k mání

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Sraz starých počítačů

Děti, to je kazeta. Sraz starých počítačů

Podnikatel.cz: Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

DigiZone.cz: RRTV k neodvysílání Show Jana Krause

RRTV k neodvysílání Show Jana Krause

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Podnikatel.cz: EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

120na80.cz: Válka s uhry. Můžete ji vyhrát

Válka s uhry. Můžete ji vyhrát

Podnikatel.cz: Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Podnikatel.cz: Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?