Hlavní navigace

Poslat text jako SMS je dražší než ho stáhnout z Hubbleova dalekohledu

 Autor: 29
Pavel Houser 16. 5. 2008

Nigel Bannister, astronom z univerzity v britském Leicesteru, spočítal, že přenos textu pomocí SMS vyjde v Británii dráž než stáhnout stejné množství dat z Hubbleova dalekohledu. Zhruba čtyřikrát.

Ve svém materiálu počítal Nigel Bannister s maximální délkou SMS 160 znaků a mimochodem do svého výpočtu puntičkářsky zahrnul i fakt, že znaky v britské SMS zprávě jsou 7bitové. Cenu za přenos dat z Hubbleova dalekohledu získal přímo od NASA. Samozřejmě pak vznikají otázky, jak do této ceny zahrnout náklady na vybudování dalekohledu a vlastní vědecký výzkum, který projektu předcházel. O to ovšem v podstatě nešlo, cílem bylo spíše ukázat absurdní předraženost SMS; jejich cena jako by nebyla vůbec z „tohoto světa“.

V Česku přitom vychází porovnání ještě hůře. Za příklad můžeme vzít třeba jeden z datových tarifů T-Mobilu, Internet 4G Basic, který má v měsíční ceně 475 korun 2 GB dat. Má-li SMS zpráva o 160 znacích 140 bytů (tj. použijeme stejný vzorec jako Nigel Bannister), vešla by se do tohoto objemu 15 339 169 krát (1 073 741 824 / 140×2). Při ceně 1 koruna za SMS (u tarifů obvyklá, u předplacených karet bývá ještě vyšší) dojdeme ke stěží uvěřitelnému poměru více než 32 000 krát vyšší ceně dat u SMS než u mobilního připojení.

Je otázka, proč tomu tak je, tj. proč zrovna SMS nezasáhl všeobecný pokles cen v informačních technologiích a telekomunikacích. Snad za to může fakt, že mobilních operátorů není na jednotlivých trzích zdaleka tolik jako poskytovatelů Internetu. Nebo je částka, kterou za SMS zaplatíme, v úhrnu tak malá, že nám to zkrátka nevadí (stále je levnější potvrdit něco pomocí SMS než zavolat); a také jsou ceny často skryté v nějaké paušální nabídce s určitým počtem zpráv zdarma. Mohou zde být i jiné příčiny.

Není jistě bez zajímavosti, že po zásazích na snížení hlasového roamingu jsou v hledáčku Evropské unie také ceny datových služeb a SMS. Termín, do kdy by operátoři měli měli požadavky EU v cenách zohlednit, je 1. červenec tohoto roku. Komisařka Viviane Redingová přitom při formulaci požadavku upozornila, že ceny za datové přenosy se mezi operátory a zeměmi EU významně liší: od 7 € za 1 megabyte až po 0,25 € za stejný objem. Prostor pro snižování cen tu tedy zjevně je a stávající ceny nevyplývají ani tak z ekonomických, jako z obchodních příčin: operátoři zkrátka využívají nedostatku dostupných alternativ k dosažení vyššího zisku.

telefonující

Zavolat, nebo napsat? Cena za data v SMS zprávě mnohdy rozhodování ulehčí

Námitkou ekonoma by také mohlo být, že pokud nám textové zprávy přijdou předražené, máme stále možnost je neposílat. To se ale neděje, každé Vánoce počet poslaných SMS láme rekordy. Nakonec nejspíš to, co svazuje naši chuť ještě více používat SMS, tak není cena, ale spíše nepohodlí klávesnice klasických mobilních telefonů.

Problém se do nové roviny může posunout ve chvíli, kdy budou rozšířenější mobily s přístupem k Internetu a umožňující komfortnější psaní. Spolu s neustále dostupnými internetovými SMS branami, možností komunikovat přes ICQ či další programy pro zasílání zpráv a nebo si namísto SMS jednoduše posílat e-mail by mělo dojít k tomu, že SMS jako samostatný komunikační kanál prostě vymizí.

Pokud to samozřejmě operátoři dovolí: už nyní je jejich ochota k podpoře a propagaci ICQ v mobilu minimální, nejspíše z důvodu obav z kanibalizace stále dobře vydělávajících SMS. Týká se to ostatně i internetového volání: mobilů s podporou VoIP je jako šafránu a důvodem není jen nedostatečná kapacita sítí. Německý Vodafone už před třemi lety oznámil záměr blokovat ve své síti třetí generace přenosy VoIP.

WT100

Výsledek tak trochu připomíná boj o ceny za vytáčený přístup k Internetu, které se u nás odehrály na konci minulého tisíciletí. Spory o to, zda a jak by měl stát vstupovat do celé záležitosti, skončily nakonec tím, že celá technologie vyklidila pole a byla nahrazena něčím novějším. Můžete tak nahlížet i na stávající ceny SMS při uklidňujícím vědomí, že problém, bez ohledu na to, co si o něm myslíme, prostě časem zmizí sám od sebe.

A jaký je váš názor? Používáte často SMS, a pokud ano, přijdou vám jejich ceny nepřiměřené?

Anketa

Ceny SMS považujete za:

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Podnikatel.cz: Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství