Hlavní navigace

Pozitivní efekt facebookových komentářů

Vojtěch Bednář 7. 11. 2011

Stále více zpravodajských serverů, odborných magazínů i weblogů přechází na komentářový systém založený na Facebooku. Ačkoli jsem se před tímto metastázováním sociální sítě do běžné publikace pokoušel, seč mi síly stačily, varovat, musím uznat, že má své pozitivní efekty.

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Facebook komentáře vypadají na první pohled jako fantastická věc. Snadno se implementují, jednoduše používají, dobře moderují, poměrně spolehlivě fungují a vypadají všude stejně. A nejenom to. Přivádějí serveru, kde jsou použity, dodatečné návštěvníky, protože autoři komentářů je současně postují na svou zeď – díky tomu fungují jako sociální reklama. Efektivně nahrazují to, co dříve dělaly služby typu Digg, jenomže mnohem elegantněji, protože díky nim mohou odkazy na stránky cirkulovat mezi skupinami uživatelů majícími podobné preference dané jejich virtuálním přátelstvím.

Facebookové komentáře nezatěžují server svého provozovatele. Vyžadují minimální technickou údržbu, navíc jsou trendy. To jsou všechno jejich pozitiva…  přesto, když je implementoval server Aktuálně.cz, strhl se kolem toho v komunitě odborníků oprávněný křik. Facebookové komentáře totiž efektivně berou správcům serveru velkou část moci nad aktivitou uživatelů. Propojení serverů s Facebookem je činí fakticky závislými na Facebooku, dokonce i když se použije plugin, který teoreticky umožňuje přihlášení pomocí dalších služeb. A hlavně – a to je nejdůležitější – facebookové komentáře reálně odstřihávají od možnosti komentovat vaše články významnou část populace. Tu, která účet na sociální síti nevlastní, vlastnit nechce, nebo nechce používat v souvislosti s veřejnými diskuzemi.

Osobně jsem byl dlouho bytostným odpůrcem FB komentářů, a to přes všechny jejich výhody. Z dvou hlavních, výše uvedených důvodů; protože vytvářejí závislost a omezují přístup uživatelů k možnosti komentovat.  Přesvědčil mne až fakt, že tento systém sebou přináší jednu vedlejší, ale zato nesmírně důležitou pozitivní věc. Možná tak důležitou, že převrací paradigma komunikace na Internetu a řeší jeden z nejstarších problémů online diskuzí.

WT100

Protože uživatelé Facebooku z drtivé většiny nejsou anonymní, komentují zcela jinak než ti, které potkáte v běžných diskuzích. Opadá množství urážek, vulgarit a provokací. Snižuje se ochota uživatelů vést flamewar, diskuze pod texty je mnohem více věcná, osobní a každý z jejich účastníků si za to, co řekne, respektive napíše, osobně zodpovídá. To je paráda!

Otázkou je, zda cena, kterou za to servery používající facebookové komentáře platí, není příliš vysoká. Pluginy mohou přestat fungovat, mohou mít výpadky, část prohlížečů je může automaticky filtrovat. Mohou být prostorem pro zanášení reklamy na cizí servery ze strany Facebooku, mohou se stát časem předmětem vydírání provozovatelů, pokud by z jejich provozu Facebook udělal placenou službu. A mají celou řadu dalších nedostatků, které nyní ani neumíme předvídat. Nicméně to, co zatím dokázaly, je, podle mého názoru, fenomenální.

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: ČOI zamířila na e-shopy. Zaplatí 1,5 milionu

ČOI zamířila na e-shopy. Zaplatí 1,5 milionu

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

Podnikatel.cz: Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Vitalia.cz: dTest odhalil ten nejlepší kečup

dTest odhalil ten nejlepší kečup

DigiZone.cz: Pure má tři nové přijímače DAB

Pure má tři nové přijímače DAB

Vitalia.cz: Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

DigiZone.cz: LG OLED65E6: první pohled

LG OLED65E6: první pohled

Podnikatel.cz: Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

Podnikatel.cz: EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

DigiZone.cz: Nejnovější špičkové TV ve videu

Nejnovější špičkové TV ve videu

Podnikatel.cz: „Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

„Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

DigiZone.cz: Nova opět stahuje „milionáře“

Nova opět stahuje „milionáře“

DigiZone.cz: Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Podnikatel.cz: Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Lupa.cz: Jak levné procesory změnily svět?

Jak levné procesory změnily svět?

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

120na80.cz: Běžci, co jíst poslední dny před závodem?

Běžci, co jíst poslední dny před závodem?