Hlavní navigace

Předvolební guláš a Internet zadarmo

Aleš Miklík 6. 4. 2006

Unie svobody je jistá politická strana, která zřejmě v předtuše, že nadcházející volby budou její poslední, angažovala novou tiskovou mluvčí a začala rozesílat v průměru jednu tiskovou zprávu denně. Jedna z těch posledních tvrdí, že US-DEU "zavede bezplatný Internet pro všechny a elektronické volby". Laik se diví, odborník bledne. Co všechno do voleb asi ještě uslyšíme?

Aleš Miklík - nová karikatura

Ilustrace: Nenad Vitas

Návaly náhlé obětavosti politických stran bylo možné před volbami očekávat a zřejmě už ani nikoho příliš nepřekvapují. Co bylo celé roky nemožné, je náhle samozřejmostí. Vlastně jde o jakési kouzelné období, kdy šanci na alespoň verbální splnění snů má téměř každá šikovná nátlaková skupina. Nechme však stranou politické pozadí a popředí podobných předvolebních výkřiků a soustřeďme se na obsah zmíněné tiskové zprávy US-DEU.

‚Moderní společnost je založená na výměně informací a na svobodné komunikaci, a proto považujeme bezplatný přístup k Internetu za občanské právo,‘ uvedl Pavel Němec, předseda Unie svobody a místopředseda vlády. To je zajímavý názor, byť s poněkud podivnou logickou vazbou. Implikace „společnost je založena na X – X je občanské právo“ zavdává na poměrně nebezpečný precedens, který by se případným novým vládcům země mohl ošklivě vymstít (což samozřejmě předpokládá tu neobvyklou variantu, že US-DEU ve volbách zvítězí a nezapomene si na své sliby). Co až si někdo vzpomene, že společnost je také založena na přirozené reprodukci, a tudíž má každý právo na… Ale raději nic.

Ostatně není důvod být hned v představách extrémní. Společnost je dozajista více závislá na dodávkách základních surovin a zdrojů, které však kupodivu zadarmo nejsou. Přestanete-li platit za vodu, vodárny vás bez milosti od životadárné tekutiny odříznou. Internet jistě není (ne)obnovitelný zdroj, ale spíše infrastruktura – ale opět, jsou silnice zadarmo? Na první pohled (a před prvním vjezdem do díry v asfaltu) možná, jenže jsou placeny z našich daní (a dálnice i z hotovosti za dálniční známky). Celorepublikový „Internet zadarmo“ by byl jen další veskrze přerozdělovací, a tudíž drahý, napůl funkční „bazmek“, jehož návrh od liberální strany pozorovatele nutně překvapí.

Nevím proč, ale výrok Pavla Němce mi připomíná ještě poměrně nedávno aktuální výrobní společnost je založena na masové produkci, a proto považujeme nárok na pracovní místo za občanské právo. Uznávám však, že už to možná přeháním.

I další věty z tiskové zprávy však budí dojem spíše špatného vtipu.

WT100

‚Je technicky možné zavést bezplatný Internet do dvou let. Vynaložené náklady budou minimální a vrátí se v podobě lepší informovanosti a vzdělání obyvatel,‘ uvedl Martin Stránský, místopředseda US-DEU a zástupce starosty MČ Prahy 5, na jejímž území již bezplatný Internet funguje. Připomeňme, že jde o onen projekt Internetu zdarma, proti kterému protestuje celá řada místních poskytovatelů a který po právu musí řešit antimonopolní úřad. US-DEU se tento problém snaží řešit poněkud nesrozumitelným výrokem podle představ US by bezplatná byla připojení v rychlostech do 128 kB/s. Předpokládejme, že zamýšlený význam byl „bezplatný Internet bude rychlý maximálně 128 kbit/s“. Jak dlouho bude trvat, než bude i omezen tak, aby nešel využívat k provozu výměnných sítí? Výsledkem bude další obecní statek mizerné kvality, zato vysokých nákladů na „obecní pořízení“.

‚Ve městech můžeme zavést bezdrátový přenos, zatímco v řídce osídlených oblastech přenos po telefonních linkách nebo po kabelu, vše bude záviset na dostupných technologiích,‘ řekl dále Martin Stránský. Zvláštní je, že kapitalističtí, vlastně komerční, poskytovatelé postupují většinou naopak. Zřejmě špatně odhadují dostupné technologie. Nu, nakonec snad US-DEU můžeme držet palce. Pokud dokáže své plány dovést do reality, stoupne nejspíš poptávka po „normálním“ připojení…

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Vitalia.cz: Ahold nabízel falšovaný slunečnicový olej

Ahold nabízel falšovaný slunečnicový olej

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Vitalia.cz: Penny Market podporuje české potraviny

Penny Market podporuje české potraviny

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Podnikatel.cz: Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?