Hlavní navigace

Proti skleróze…

Jan Handl 6. 2. 2010

Čas papírových poznámkových bloků, nalepovacích lístečků a dalších předpotopních připomínacích mechanismů je zdá se nenávratně pryč. I ti největší odpůrci moderních technologií začínají přecházet na připomínky v mobilním telefonu, nebo dokonce na speciální aplikace, které mají kromě jiného pomoci organizovat práci a zachránit to, co způsobí děravá hlava.

Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Vidím to na sobě. Před pár lety jsem vše důležité nosil v hlavě, nemusel jsem si dělat poznámky o tom, co vše mám udělat a kdy. Úkoly začaly přibývat, a to nejenom pracovní, ale i nepracovní. Hlava začala být trochu děravá, na scénu přibyly zápisníky, poznámkové bloky, potom soubory v počítači, využívání elektronických adresářů. Informace se začaly dublovat, vytvářel jsem jejich kopie všude možně. Přišlo zjištění, že opravdu není třeba všechno zapisovat v několika verzích.

Jestli si myslíte, že teď budu psát o tom, jak jsem přečetl pár chytrých knih začal s využíváním oblíbených aplikací a připomínkovačů, jste na omylu. Ne že bych nejrůznější aplikace krátce neozkoušel, ale není to prostě ono. Zjistil jsem, že úplně stačí připomínky v mobilu a počítač v práci. Připomínky v mobilu pro soukromé záležitosti, k pracovním samozřejmě počítač. Synchronizace pracovních dat do mobilního telefonu je něco, co používám a co samozřejmě pomáhá. Uznejte sami, u počítače se pořád sedět nedá. Dá se tak docela dobře fungovat, ale musím přiznat, že si občas pomohu berličkou v podobě papírku v kapse. To pro případ, že musím koupit něco nezapamatovatel­ného, třeba do domácnosti.

Ale baví mě sledovat, jak všichni v okolí naříkají, jak moc mají úkolů a jak málo mají času. Jistě, profíci v metodách GTD umějí pracovat, ale z pozorování okolí jsem zjistil, že pokud to někdo neumí, neuvěřitelně ho to zdržuje a zabere strašné množství času. Proč úkoly zapisovat, přesunovat je, označovat za důležité, když ze všeho nejlepší je prostě udělat je? Může být fajn pročistit si hlavu a nemyslet na to, co vše je potřeba udělat. Ale jak potom úkoly udělat, bez toho, abychom na ně mysleli?

WT100

Přístup k organizaci času je samozřejmě zcela individuální věcí každého jedince a knihy a návody je třeba brát s rezervou. Poučky od machrů z oboru time managementu nejsou samospasitelné. Někomu mohou pomoci, někomu jen seberou čas a stejně se nepodaří systém organizace času do života zavést tak, aby byl ku prospěchu. Znám lidi, kteří si nikdy nic nezapisují, vše mají v hlavě. Znám i takové experty, kteří si naopak zapisují všechno, bez zápisníku nebo počítače by byli namydlení. A věřte nebo nevěřte, v obou zmíněných skupinách jsou úspěšní i neúspěšní lidé. Tedy co se organizace času týče.

Já jsem příznivcem kombinované strategie využívání hlavy a poznámek a tak mi to vyhovuje. Úkoly (jak se tomu odborně říká), se naštěstí opakují. V hlavě jsem měl dnes kromě jiného připomínku sepsání této glosy, na papírku v kapse mám napsáno, co je potřeba zítra nakoupit. Proti skleróze se prostě musí bojovat všemi prostředky, ať už sofistikovaně, nebo postaru…

Našli jste v článku chybu?
120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Vitalia.cz: Dostal malý pivovar ze Slovenska do Tesca

Dostal malý pivovar ze Slovenska do Tesca

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

DigiZone.cz: Test: brýle pro virtuální realitu Exos Urban

Test: brýle pro virtuální realitu Exos Urban

Podnikatel.cz: EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

Podnikatel.cz: Takhle se prodávají mražené potraviny

Takhle se prodávají mražené potraviny

Vitalia.cz: Jak Ondra o astma přišel

Jak Ondra o astma přišel

Vitalia.cz: Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

Podnikatel.cz: Znáte už 5 novinek k #EET

Znáte už 5 novinek k #EET

Podnikatel.cz: Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

Podnikatel.cz: Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Podnikatel.cz: Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

DigiZone.cz: O2 TV doplnilo kanály HBO v HD

O2 TV doplnilo kanály HBO v HD

DigiZone.cz: UPC má v nabídce Discovery v HD

UPC má v nabídce Discovery v HD

DigiZone.cz: RRTV: licence pro Šlágr TV

RRTV: licence pro Šlágr TV

Vitalia.cz: dTest odhalil ten nejlepší kečup

dTest odhalil ten nejlepší kečup

DigiZone.cz: DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn