Hlavní navigace

Jak se věci opakují

Vojtěch Bednář 1. 2. 2010

Až budete zahleděně obdivovat nejnovější technologický trend nebo nejdokonalejší efekty v posledním výstřelku IT módy, zkuste si zavzpomínat. Není to náhodou tak trochu deja-vu? Často zjistíte, že je.

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Píše se konec devadesátých let minulého století. Mobilní telefony už dávno nejsou jen výsadou mladých mužů ve fialových sakách, kteří neustále předvádějí, jak nemají čas. Finská Nokia dobývá trhy se svou řadou telefonů 3110–5110–6110 (pro pamětníky). Fantastickou vlastností těchto telefonů (5110 a vyšší) je, že umožňují personifikaci pomocí geniálních výměnných krytů. Technicky tentýž mobilní telefon mění barvu, vzor a dokonce i tvary podle toho, jak se jeho náctiletá majitelka právě cítí a dle aktuálně zvolené položky z garderoby. Personifikace kryty je považována za jeden z důvodů enormního komerčního úspěchu Nokie.

Konkurenční firmy to mají těžké: jak nasednout na trend a neporušovat patenty finského výrobce? Švédský Ericsson přichází s jakýmisi „přílepky“. Barevnými, eventuálně vzorovanými plastovými placičkami, které se pomocí jazýčků přidělají k čelu mobilnímu telefonu. Umožňují měnit jeho vzhled, protože mají různou barvu a bývají na nich vzory (viz např. zde), ale variability krytů od Nokie nedosahují a mnohým jsou jen pro smích. Razantní personifikace proti funkčnímu odvaru.

Přesuňme se ze světa telefonních aparátů na planetu grafických uživatelských rozhraní. Microsoft Internet Explorer ve verzi 3 přichází s extrémně neotřelým nápadem. Do panelu nástrojů (tlačítka navigace) je promítnuta jednoduchá textura – konkurenční Netscape nic podobného neumí. Funkcionálně totéž jako plastový jazýček u Ericssonu dodává tomuto programu extrémně moderní a „sexy“ nádech. Tento nádech dohání až mnohem později konkurence zavedením plného skinování rozhraní, se kterým si pro změnu neví rady Microsoft. Prohlížeče Mozilla tak mají implicitně volbu mezi klasickým a „moderním“ vzhledem, zatímco Internet Explorer zůstává u pouhé textury, která je beztak s verzí 4 opuštěna.

Imternet explorer screenshot lišty

Texturované rozhraní se v počítačovém GUI stává módou. Jednu dobu je obsahují takřka všechny aplikace, zejména ty honosící se označením „2000“. Po čase je však vytlačeno pro zjevnou nepraktičnost a také proto, že jeho vykreslování stojí o poznání více systémových prostředků než kreslení monolitických panelů. Přesto některé komunikační (ICQ, Firefox), zábavní (Winamp) a dokonce i bezpečnostní (Avast Antivirus do verze 4) programy razí plnou skinovatelnost. Užitečnost této funkce je sporná.

MIF16

A propos Firefox. Letošní rok má být pro něj nesmírně významným; konečně má vyjít verze 4.0. Prozatím poslední Firefox 3.6, který spatřil světlo světa minulý týden, přichází se zajímavou novinkou. V jeho standardní instalaci je totiž dodáván doplněk Personas, který – světe div se – umožňuje podkládat stávající skiny nástrojových lišt texturou. Každý si může po zachycení za virtuální jazýčky uzpůsobit GUI prohlížeče svým potřebám. Konkurenční Internet Explorer nic podobného neumí a předpokládá se, že tato funkce bude mít u uživatelů větší odezvu než doposud udržované plné skinování; náctileté uživatelky budou moci volit vzor stále stejného prohlížeče k aktuální položce garderóby.

firefox36

…kde já jsem to už viděl…

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Vitalia.cz: Jakákoli změna znaménka varuje

Jakákoli změna znaménka varuje

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku