Hlavní navigace

Jak se věci opakují

Vojtěch Bednář 1. 2. 2010

Až budete zahleděně obdivovat nejnovější technologický trend nebo nejdokonalejší efekty v posledním výstřelku IT módy, zkuste si zavzpomínat. Není to náhodou tak trochu deja-vu? Často zjistíte, že je.

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Píše se konec devadesátých let minulého století. Mobilní telefony už dávno nejsou jen výsadou mladých mužů ve fialových sakách, kteří neustále předvádějí, jak nemají čas. Finská Nokia dobývá trhy se svou řadou telefonů 3110–5110–6110 (pro pamětníky). Fantastickou vlastností těchto telefonů (5110 a vyšší) je, že umožňují personifikaci pomocí geniálních výměnných krytů. Technicky tentýž mobilní telefon mění barvu, vzor a dokonce i tvary podle toho, jak se jeho náctiletá majitelka právě cítí a dle aktuálně zvolené položky z garderoby. Personifikace kryty je považována za jeden z důvodů enormního komerčního úspěchu Nokie.

Konkurenční firmy to mají těžké: jak nasednout na trend a neporušovat patenty finského výrobce? Švédský Ericsson přichází s jakýmisi „přílepky“. Barevnými, eventuálně vzorovanými plastovými placičkami, které se pomocí jazýčků přidělají k čelu mobilnímu telefonu. Umožňují měnit jeho vzhled, protože mají různou barvu a bývají na nich vzory (viz např. zde), ale variability krytů od Nokie nedosahují a mnohým jsou jen pro smích. Razantní personifikace proti funkčnímu odvaru.

Přesuňme se ze světa telefonních aparátů na planetu grafických uživatelských rozhraní. Microsoft Internet Explorer ve verzi 3 přichází s extrémně neotřelým nápadem. Do panelu nástrojů (tlačítka navigace) je promítnuta jednoduchá textura – konkurenční Netscape nic podobného neumí. Funkcionálně totéž jako plastový jazýček u Ericssonu dodává tomuto programu extrémně moderní a „sexy“ nádech. Tento nádech dohání až mnohem později konkurence zavedením plného skinování rozhraní, se kterým si pro změnu neví rady Microsoft. Prohlížeče Mozilla tak mají implicitně volbu mezi klasickým a „moderním“ vzhledem, zatímco Internet Explorer zůstává u pouhé textury, která je beztak s verzí 4 opuštěna.

Imternet explorer screenshot lišty

Texturované rozhraní se v počítačovém GUI stává módou. Jednu dobu je obsahují takřka všechny aplikace, zejména ty honosící se označením „2000“. Po čase je však vytlačeno pro zjevnou nepraktičnost a také proto, že jeho vykreslování stojí o poznání více systémových prostředků než kreslení monolitických panelů. Přesto některé komunikační (ICQ, Firefox), zábavní (Winamp) a dokonce i bezpečnostní (Avast Antivirus do verze 4) programy razí plnou skinovatelnost. Užitečnost této funkce je sporná.

A propos Firefox. Letošní rok má být pro něj nesmírně významným; konečně má vyjít verze 4.0. Prozatím poslední Firefox 3.6, který spatřil světlo světa minulý týden, přichází se zajímavou novinkou. V jeho standardní instalaci je totiž dodáván doplněk Personas, který – světe div se – umožňuje podkládat stávající skiny nástrojových lišt texturou. Každý si může po zachycení za virtuální jazýčky uzpůsobit GUI prohlížeče svým potřebám. Konkurenční Internet Explorer nic podobného neumí a předpokládá se, že tato funkce bude mít u uživatelů větší odezvu než doposud udržované plné skinování; náctileté uživatelky budou moci volit vzor stále stejného prohlížeče k aktuální položce garderóby.

firefox36

…kde já jsem to už viděl…

Našli jste v článku chybu?

1. 2. 2010 19:25

VfB (neregistrovaný)
ale houby, opět je nutno přepisovat systémové knihovny a na rozdíl od XP nejde jen o jednu knihovnu, ale v W7 je potřeba přepsat knihovny tři
http://windows7themes.net/how-to-install-windows-7-themes.html

1. 2. 2010 12:46

VfB (neregistrovaný)
jenže i měnit skin systému (xp) znamená crackovat systémové knihovny (jinak theme změnit nejde), takže to není moc ideální řešení
Vitalia.cz: Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Vitalia.cz: Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

120na80.cz: 5 poporodních problémů a jejich řešení

5 poporodních problémů a jejich řešení

Podnikatel.cz: Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...