Hlavní navigace

Rozdělený Internet

Aleš Miklík

Zprávy o tom, že Čína se chystá zavést svoje vlastní domény .com, .cn a .net, donutily pozorovatele k novému kolu otázek o budoucnosti a svobodě Internetu. Přestože informace zůstávají zatím nepotvrzené a částečně zmatené, jedno je jisté: tentokrát může jít skutečně do tuhého.

Aleš Miklík - nová karikatura

Ilustrace: Nenad Vitas

Všechny dosavadní pokusy o překlenutí svobodné a decentralizované struktury Internetu se setkaly s tvrdým a snadným odporem jeho uživatelů – jednotlivců i organizací – a díky liberálnímu prostředí s množstvím alternativ byly překonány. Svobodná a svobodomyslná síť, spojující zdánlivě nespojitelné protokoly a technologie, se měla stát nástrojem civilizačního pokroku a obrazem stejně „nemožného“ sbližování na úrovni národů. Internet je jen jeden, říkává se, chce-li se vyjádřit jeho hodnota, spočívající ve spojování všech sítí a lidí do jednoho celku (a na Lupě tuto hodnotu stále podporujeme i psaním velkého „i“ v jeho názvu).

Zatímco však výrazné pokusy o porušování psaných (RFC) i nepsaných pravidel (jako byl pokus VeriSignu o přesměrovávání neplatných adres na vlastní vyhledávač) či překračování internetové „neutrality“ (blokování internetové telefonie některými poskytovateli připojení) byly náležitě ztrestány komunitou i institucemi Internetu, vynořil se v Číně nový nepřítel, nepodléhající dosahu a výkonu těchto standardních samoregulačních mechanismů. VeriSign i Vodafone jsou bezpochyby závislí na svých amerických, německých, britských, … uživatelích. Čínská vláda však může s klidem všechny tyto miliony lidí odstřihnout – má svých víc než 125 milionů uživatelů vlastních.

A tak přestože nám jsou hrozby alternativních DNS stromů dobře známy, můžeme jen s obavami sledovat, co si se svým kusem sítě Čína zamane provést. A přestože by někdo mohl namítnout, že nám vlastně osud tohoto kousku světa může být ukradený a ať si klidně tamní internauti brouzdají dokola svým vlastním malým internetem, není tentokrát netečnost zrovna na místě. Jeden příklad mohou následovat další a rozbití Internetu do mnoha národních podob internetů by bylo skutečně tragickým utracením jeho původní svobodné myšlenky.

Původní představy o tom, jak Internet v Číně změní společnost, se zkrátka ukazují jako liché – teze Marshalla McLuhana o tom, že používané komunikační prostředky určují povahu společnosti, neplatí jednoznačně. Namísto toho Čína začíná pomalu měnit Internet samotný. Síť sítí už není tou jednotící nervovou soustavou planety, ale organickou součástí myšlenkově i hodnotově diferencovaného světa. Pod tíhou jeho dramatické různorodosti už nestačí „jeden univerzální jazyk“ – angličtina, nestačí ani snaha jeho komunity o zavedení multinárodního pohledu do systému doménových jmen pomocí IDN: vždyť Čína podporu svých národních znaků v doménách zavedla již před šesti lety. Důvody Číny k zavedení svého DNS systému jsou ryze politické – nezávislost na Amerikou stále ovládaném správci doménového prostoru ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers).

Doufejme, že zprávy o „čínském Internetu“ se nepotvrdí. (Mimochodem zajímavé v této souvislosti je diskusní fórum pod tímto oznámením na čínskou vládou kontrolovaném serveru People's Daily Online. Obsahuje pouhé dva příspěvky, což by nasvědčovalo teoriím o tuhé cenzuře – ovšem jeden nich ostře popírá původní informace…). Doufejme, že se za pár (desítek?) let nebudeme muset znovu učit vyhledávat různými vyhledávači pro různé druhy služeb jako v počátcích Internetu (Gopher vs. WWW). Doufejme, že ani čínští vládci si nebudou moci dovolit zbavit svoji zemi veškerého internetového obsahu za svými hranicemi. A že Internet zůstane tím, čím se od počátku snaží být: prostorem plným příležitostí pro každého.

Našli jste v článku chybu?

6. 3. 2006 8:06

Nezapomen, ze na to nebudes sam - ze si ten hosts s americkymi servery mohou mezi sebou ilegalne vymenovat vsichni cinsti uzivatele ...

5. 3. 2006 14:05

so (neregistrovaný)
Podle mě je právě iluze, že čínský "komunismus" je něco jako byl ten náš a že po jeho odstranění v Číně nastane jakási demokracie. V Číně nic takového nikdy nepoznali a až na pár intelektuálů to podle mě ani nikomu nechybí a je vůbec otázka, zda tak obrovský kolos bez demokratických tradic může podobnou transformaci vůbec přijmout a přežít.

A nezapomeňme, že u nás taky nechodila většina národa zvonit klíči kvůli nějaké demokracii. Chtěli mít často jenom ty věci, které viděli v západní…

DigiZone.cz: Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

Podnikatel.cz: Změny v daních z příjmů pro podnikatele

Změny v daních z příjmů pro podnikatele

Root.cz: Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

Vitalia.cz: Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

DigiZone.cz: Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Podnikatel.cz: Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Podnikatel.cz: Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Vitalia.cz: Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?