Hlavní navigace

Tak jsem si objednal mininotebook

Jan Handl

Nakonec jsem neodolal a objednal jsem si další hračku, která možné brzy skočí ve skříni. Nalákala mě cena a docela slušné parametry. Už se vidím v kavárně, jak píšu glosy nebo vyřizuji e-maily. Popravdě, nemůžu se dočkat, až budu mít mininotebook v ruce.

Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Po dlouhém studiu recenzí a sledování videonávodů jsem se rozhodl – pořídím si levný, maličký, lehký mininotebook (nebo chcete-li subnotebook, případně netbook). Abych se přiznal, rozhodoval jsem se hlavně na základě lákavé ceny, která nakonec převážila misku rozhodovacích vah na stranu „koupit“.

Svoje rozhodnutí jsem konzultoval s kamarády reálnými i virtuálními, nikdo mi koupi rozmluvit nedokázal. Třeba Adam Javůrek mi napsal, že je se svým kouskem spokojen, až na to, že se mu zdá displej příliš malý, prý není pro jeho oči. Sedm palců? Mám tři dioptrie, tak uvidíme. A klávesnice? Moje prsty jsou poměrně šikovné, prý je ale problém si na malou klávesnici zvyknout. Uvidíme, asi to bude boj.

Láká mě hlavně nízká váha, malé rozměry a docela slušná výdrž. Na to, že si budu do mininotebooku psát poznámky a možná i články, surfovat po Internetu a ukazovat fotky, myslím i dost mizerná konfigurace stačí. Zkušenosti známých hovoří jasně, na tyto základní činnosti malý a nevýkonný notebook docela stačí. Problémem může být časté „zamrzání“, o tom hovoří hned několik kritiků. Například počítač mi v ruce několikrát zamrzl takovým způsobem, že jsem ho prostě musel natvrdo vypnout. Takové násilné vypnutí mě opravdu zamrzelo.

Ostatně z definice netbooku vyplývá, že přístroj má sloužit zejména k používání kancelářských aplikací a prohlížení internetových stránek. Obsluha není zřejmě tak komfortní jako u stolního počítače nebo klasického notebooku, ale je to něco za něco. Není třeba tahat velkou pětikilovou brašnu.

Tip Content Kortanová

Některé recenze hovoří o problémech, zejména s klávesnicí a touchpadem. Doufejme, že se s tím nějak vyrovnám, i ti nejkritičtější recenzenti nakonec uznali, že „se na tom psát dá“. Někteří tvrdí, že pro kavárenského povaleče nic lepšího není. Většina z kritik se shoduje v tom, že psát se na mininotebooku člověk musí naučit, trvá to pár dnů. Nezbývá, než to prostě vyzkoušet. Do týdne napíšu desetitisíce znaků, snad se hned ze začátku nenechám odradit a vytrvám.

Příští glosu schválně budu psát na mininotebooku. Doufám, že mi to nezabere moc času a že korektorka nebude mít více práce než obvykle. A jestli se mi mininotebook dostane pod kůži a budu ho pravidelně využívat, to ukáže až čas…

Našli jste v článku chybu?
4. 10. 2008 8:17
Nejgeniálnějším podobným zařízením byl svého času Psion 5mx (mluvím zhruba o letech 1999-2000). Malé rozměry, slušně velký dotykový displej, velmi pohodlná klávesnice a spolehlivý operační systém, žádná mrznoucí wokna. Sice to bylo PDA, ale v porovnání s ostatními PDA to byl svými vlastnostmi opravdu spíš mininotebooček. Bohužel, firma Psion šla postupně víc a víc do kopru a místo toho, aby tohle zařízení rozvíjela a modernizovala (o lepší a barevný displej, multimediální možnosti, USB, Bluetoo…
6. 10. 2008 10:57
uživatel si přál zůstat v anonymitě
Škoda, že anketní příspěvky neumožňují hlasování. Dal bych dvě možnosti: 1. Peňaška je spasitel lidstva, nositel morálky a ztělesněný Mirek Dušín, nepochopený zlou českou lůzou vedenou lstivou Benetou se Satanem Dvořákem v čele. 2. Peňaška je absolutní idiot, jakého svět dlouho neviděl a jen tak zase neuvidí. Jsme přesvědčen, že první varianta by získala jeden hlas. Peňaškův.