Hlavní navigace

Virtuální svět, kde psi bučí

Pavel Houser 30. 1. 2008

Aplikace informačních technologií pro medicínské účely mohou mít někdy překvapivou podobu. Hra původně určená pro diagnózu schizofrenie by se mohla stát inspirací pro vznik zcela nových forem počítačové zábavy. Vítejte do světa rudých mračen a kříženců sekačky s modemem.

Pavel Houser - karikatura

Ilustrace: Nenad Vitas

Jaký je vztah virtuálních světů k duševním poruchám? V první řadě se samozřejmě nabízí odpověď moralizátorského škarohlída, že máme žít ve skutečném světě, pěstovat vztahy se svými blízkými, neutíkat před realitou atd. A že kdo má zájem pobývat ve virtuální realitě, je nějak vyšinutý. Tahle klišé netřeba dále rozvádět.

Může být, že náruživé propadnutí virtuální realitě nakonec nějakou poruchu vyvolá, ale to také není zrovna nápaditá odpověď. Třeba zde existuje i taková souvislost, že kdo se jako psychopat projevuje virtuálně, může se tak časem projevit i doopravdy (nebo naopak – díky tomu budou ostatní mimo virtuální svět ušetřeni). To jsou ale možnosti stále poněkud banální.

Takže se pokusme o zajímavější odpověď. Již pár let je známo, že počítačové hry se dají používat k léčebným cílům. Ono by se takhle dalo chápat už zbystření mozku při hrách logicko-matematických. Hrami se dají léčit různé fóbie (třeba strach z pavouků či výšek, také se takto už použil Half-Life a Unreal Tournament). Existuje dokonce i varianta Tetris, která má sloužit k uklidnění a upravovat tep, takže dopad hry se dotýká přímo fyziologických funkcí. Virtuální realita se dá používat i při léčbě poruch zcela „nepsychických“, protože dokáže upoutat pacientovu pozornost a tím ho rozptýlit například při zákroku, který bolí. Osobně doufám, že v blízké době se objeví nějaký simulátor používaný třeba při vrtání zubů.

New Scientist teď přinesl zprávu (plná verze článku přístupná pouze předplatitelům) o zajímavém propojení virtuálních světů s léčbou, respektive diagnózou schizofrenie. V jádru hry se nachází svět vystavený trochu podivně: bučící psi, sekačka na trávu, která si při práci píská jako modem, červená mračna na jasně modré obloze, prostě obdoba vydařeného drogového tripu.

Prohlédnout si ostatně můžete ukázku ze hry ve formátu Flash a kromě lahůdek inzerovaných v článku v ní najdete i růžovou palmu. Naopak podivné nápisy jsou dány tím, že autoři hry jsou vědci z univerzity v Tel Avivu.

MIF16

Jak už bylo řečeno, autoři připravili takovouhle „hru“, respektive „virtuální svět“ jako diagnostický nástroj. Prostě jím procházíte a kromě jiného máte označovat tyhle odchylky, divné barvy, tvary či asociované zvuky. Normální lidé v pokusu údajně odhalili 87 % procent nesrovnalostí, zatímco u dobrovolníků se schizofrenií bylo toto číslo pod 50 %. Možná ještě zajímavější by bylo zkusit takto testovat nonsensy logické, chybné kauzality apod.

Ovšem nejzábavnější by na tomhle všem mohl být vedlejší efekt téhle léčebné metody. Myšlenka vyvinutá původně s vážným cílem by se mohla stát základem nového druhu virtuálních světů, které by nabízely jakousi surrealistickou absurditu a to nejlepší z béčkových hororů. Krátká návštěva světa, kde psi bučí, mě docela zaujala, ale nemohli by zde být třeba ještě kokrhající lidé na třech chůdách?

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Podnikatel.cz: Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Lupa.cz: Z pražského sídla CETINu budou byty

Z pražského sídla CETINu budou byty

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Měšec.cz: Když krachuje banka

Když krachuje banka

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…