Hlavní navigace

Virtuální svět, kde psi bučí

Pavel Houser 30. 1. 2008

Aplikace informačních technologií pro medicínské účely mohou mít někdy překvapivou podobu. Hra původně určená pro diagnózu schizofrenie by se mohla stát inspirací pro vznik zcela nových forem počítačové zábavy. Vítejte do světa rudých mračen a kříženců sekačky s modemem.

Pavel Houser - karikatura

Ilustrace: Nenad Vitas

Jaký je vztah virtuálních světů k duševním poruchám? V první řadě se samozřejmě nabízí odpověď moralizátorského škarohlída, že máme žít ve skutečném světě, pěstovat vztahy se svými blízkými, neutíkat před realitou atd. A že kdo má zájem pobývat ve virtuální realitě, je nějak vyšinutý. Tahle klišé netřeba dále rozvádět.

Může být, že náruživé propadnutí virtuální realitě nakonec nějakou poruchu vyvolá, ale to také není zrovna nápaditá odpověď. Třeba zde existuje i taková souvislost, že kdo se jako psychopat projevuje virtuálně, může se tak časem projevit i doopravdy (nebo naopak – díky tomu budou ostatní mimo virtuální svět ušetřeni). To jsou ale možnosti stále poněkud banální.

Takže se pokusme o zajímavější odpověď. Již pár let je známo, že počítačové hry se dají používat k léčebným cílům. Ono by se takhle dalo chápat už zbystření mozku při hrách logicko-matematických. Hrami se dají léčit různé fóbie (třeba strach z pavouků či výšek, také se takto už použil Half-Life a Unreal Tournament). Existuje dokonce i varianta Tetris, která má sloužit k uklidnění a upravovat tep, takže dopad hry se dotýká přímo fyziologických funkcí. Virtuální realita se dá používat i při léčbě poruch zcela „nepsychických“, protože dokáže upoutat pacientovu pozornost a tím ho rozptýlit například při zákroku, který bolí. Osobně doufám, že v blízké době se objeví nějaký simulátor používaný třeba při vrtání zubů.

New Scientist teď přinesl zprávu (plná verze článku přístupná pouze předplatitelům) o zajímavém propojení virtuálních světů s léčbou, respektive diagnózou schizofrenie. V jádru hry se nachází svět vystavený trochu podivně: bučící psi, sekačka na trávu, která si při práci píská jako modem, červená mračna na jasně modré obloze, prostě obdoba vydařeného drogového tripu.

Prohlédnout si ostatně můžete ukázku ze hry ve formátu Flash a kromě lahůdek inzerovaných v článku v ní najdete i růžovou palmu. Naopak podivné nápisy jsou dány tím, že autoři hry jsou vědci z univerzity v Tel Avivu.

Jak už bylo řečeno, autoři připravili takovouhle „hru“, respektive „virtuální svět“ jako diagnostický nástroj. Prostě jím procházíte a kromě jiného máte označovat tyhle odchylky, divné barvy, tvary či asociované zvuky. Normální lidé v pokusu údajně odhalili 87 % procent nesrovnalostí, zatímco u dobrovolníků se schizofrenií bylo toto číslo pod 50 %. Možná ještě zajímavější by bylo zkusit takto testovat nonsensy logické, chybné kauzality apod.

Ovšem nejzábavnější by na tomhle všem mohl být vedlejší efekt téhle léčebné metody. Myšlenka vyvinutá původně s vážným cílem by se mohla stát základem nového druhu virtuálních světů, které by nabízely jakousi surrealistickou absurditu a to nejlepší z béčkových hororů. Krátká návštěva světa, kde psi bučí, mě docela zaujala, ale nemohli by zde být třeba ještě kokrhající lidé na třech chůdách?

Našli jste v článku chybu?

30. 1. 2008 10:17

Podle mě nejde o zcela nerelevantní přístup. Lidé, kteří mají zkušenost s virtuálními světy, přeci nemůže vyvést z míry barák postavený na vlastní střeše. Ve virtuálních světech, na které jsou třeba hráči RPG her zvyklí, vidí podobné věci dnes a denně. Zrovna tak mě není jasné, proč bych si měl spojovat zvuk modemu zrovna z projíždějící sekačkou a netřeba s tím červeným mrakem. Ani divná palma mě nepřišla ve virtuálním světě nějak jedinečná. V těchto světech je to přeci všechno možné. Dle mého n…

30. 1. 2008 8:50

Hmmm, pes bučí, a co kdyby mluvil :)? Kolik lidí, by ho označilo za "nepatřičného".

Dnes už jsme natolik zblblí svými vlastními výmysly, že "normální" člověk neexistuje, a nebo je naopak brán ostatními jako nenormální. Navíc normální, je skoro synonymem pro nudný :).

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Podnikatel.cz: Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Lupa.cz: Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Vitalia.cz: Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu