Hlavní navigace

Vodafone dostal za automatické dokupování dat milionovou pokutu od ČTÚ

Jan Beránek 29. 5. 2015

Regulátor si posvítil na kauzu, která se rozjela loni v září. Automatickou aktivaci služby „Data nad rámec balíčku“ označil za agresivní obchodní praktiku.

  • 29.5. 10:45 – doplněno vyjádření Vodafonu

Automatické dokupování datového limitu by mělo přijít Vodafone na jeden milion korun. Jedna z největších zákaznických kauz loňského podzimu začala nenápadně. 

Firma v září novinku bez ptaní zapnula všem zákazníkům. Ti si ji pak museli sami deaktivovat (tzv. princip opt-out). K nemalému překvapení řady zákazníků se navíc deaktivované automatické dokupování znovu samo zapínalo při každé změně tarifu.

Vodafone také na víkend, kdy dokupování zapnul, naplánoval výpadek své Samoobsluhy, takže lidé neměli možnost službu rovnou vypnout. Zároveň s tím změnil i další služby navázané na data. 

„Můj celkový dojem z těchto změn je ten, že Vodafone učinil další významný krok na již započaté cestě, spočívající v ‚kultivaci‘ bonitnějších zákazníků a ‚uvolňování‘ (abych nemusel psát: ‚odpuzování‘) zákazníků méně bonitních,“ komentoval loni na podzim situaci odborník na telekomunikace Jiří Peterka

ČTÚ se začalo případem zabývat už v říjnu. A teď přichází s výsledkem svého zkoumání – tím je milionová pokuta. „ČTÚ současně operátorovi nařídil upravit všechny smlouvy se svými zákazníky tak, aby ze smluv byla odstraněna ujednání, na jejichž základě je Vodafone oprávněn automaticky obnovovat objem datových služeb po vyčerpání datového balíčku a za takové obnovení účtovat cenu. Toto rozhodnutí zatím není pravomocné,“ potvrdil Lupě mluvčí úřadu Martin Drtina

Vodafone s pokutou nesouhlasí a bude se proti ní odvolávat, potvrdila Lupě mluvčí Markéta Kuklová:

Naši zákazníci potvrzují, že změna účtování dat byl krok správným směrem. Ze statistik vyplývá, že více než tři čtvrtiny zákazníků, kteří překračují svůj datový limit, využívá automatické dokoupení dat a jsou s touto formou účtování dlouhodobě spokojeni. Těm zákazníkům, kteří s novým účtováním dat nesouhlasili, jsme dle zákona umožnili bez sankce odstoupit od smlouvy. V prvním měsíci, kdy nový způsob účtování dat reklamovali, jsme jim automatické dokoupení dat neúčtovali a pomohli nastavit způsob čerpání dat podle jejich přání.

ČTÚ ve svém rozhodnutí potvrdil, že Vodafone provedl změnu účtování v souladu se zákonem. Rozcházíme se však v hodnocení, zda se jedná o novou službu, a proto proti rozhodnutí o pokutě podáme rozklad. V tuto chvíli není rozhodnutí pravomocné.

Kontrola čeká asi i O2

Vodafone nemusí být jediný. Zpoplatněné automatické obnovení datového limitu rozjelo v polovině května i O2. Operátor Petra Kellnera na to jde ale trochu jinak. "Každý zákazník bude o blížícím se vyčerpání základního objemu dat v tarifu jako doposud informován pomocí SMS, nově si bude moct vybrat mezi jejich automatickou a jednorázovou obnovou,“ popisuje změnu šéf divize residentních zákazníků O2 Jindřich Fremuth.

I přesto se ale operátor nevyhne preventivnímu prošetření. „ČTÚ v tomto směru již začal činit kroky před zahájením správního řízení. Těm účastníkům, kteří mají pocit, že jim byla data neoprávněně účtována bez jejich souhlasu, důrazně doporučujeme z důvodu zachování práv a lhůt pro případné vedení sporného řízení (o námitce proti vyřízení reklamace) daný postup u společnosti O2 reklamovat,“ dodává Drtina

T-Mobile jde svou cestou

T-Mobile navyšování FUPu řeší prostřednictvím své aktivační stránky. Je tedy posledním tuzemským operátorem, který svodům automatického dokupování odolává. V květnu ale i on přišel s novinkou, kterou prošetřuje ČTÚ.

MIF16

Zákazníkům s levnými tarify S námi v síti a S námi v sítích a předplacených balíčků Internet v mobilu na den a Internet v mobilu na týden (u těch se dříve rychlost snižovala na 16/16 kb/s) vypne po vyčerpání datového limitu data úplně. Podle vyjádření T-Mobilu se změna nedotkla více než 4 % zákazníků se zapnutými datovými službami. 

A ČTÚ se zaměří i na tuto změnu. „Prověřujeme, zda skutečně dochází k přerušení služby a rovněž, zda T-Mobile aktuálně změnil smluvní podmínky, či zda se jedná o změnu výkladu stávajícího znění smluvních podmínek (pokud nebyly měněny). Podmínky tarifů, u kterých by mělo k přerušení poskytování služby docházet, totiž platí v nezměněném znění od listopadu loňského roku. Prověřujeme rovněž to, zdali není dán nějaký rozpor v jednotlivých smluvních dokumentech (případně rozpor smluvních podmínek s webovou prezentací nabídky služeb),“ tvrdila předevčírem Nikola Šedová z tiskového oddělení ČTÚ s tím, že zákazníkům, kterým by služba byla po vyčerpání FUP skutečně přerušena, doporučují postup reklamovat. 

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Digi2GO u Alza.cz a s balíčkem Sport zdarma

Digi2GO u Alza.cz a s balíčkem Sport zdarma

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Vitalia.cz: dTest odhalil ten nejlepší kečup

dTest odhalil ten nejlepší kečup

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!

DigiZone.cz: Test: brýle pro virtuální realitu Exos Urban

Test: brýle pro virtuální realitu Exos Urban

Root.cz: Bezpečný router Omnia právě dorazil

Bezpečný router Omnia právě dorazil

Lupa.cz: Další Češi si nechali vložit do těla čip

Další Češi si nechali vložit do těla čip

Vitalia.cz: Jaký je rozdíl mezi brambůrky a chipsy?

Jaký je rozdíl mezi brambůrky a chipsy?

120na80.cz: Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Podnikatel.cz: EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

Vitalia.cz: Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Podnikatel.cz: Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

DigiZone.cz: ČT začne vysílat z Hradce Králové

ČT začne vysílat z Hradce Králové

Podnikatel.cz: Takhle se prodávají mražené potraviny

Takhle se prodávají mražené potraviny

Podnikatel.cz: Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

DigiZone.cz: DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn