Hlavní navigace

Vodafone dostal za automatické dokupování dat milionovou pokutu od ČTÚ

Jan Beránek 29. 5. 2015

Regulátor si posvítil na kauzu, která se rozjela loni v září. Automatickou aktivaci služby „Data nad rámec balíčku“ označil za agresivní obchodní praktiku.

  • 29.5. 10:45 – doplněno vyjádření Vodafonu

Automatické dokupování datového limitu by mělo přijít Vodafone na jeden milion korun. Jedna z největších zákaznických kauz loňského podzimu začala nenápadně. 

Firma v září novinku bez ptaní zapnula všem zákazníkům. Ti si ji pak museli sami deaktivovat (tzv. princip opt-out). K nemalému překvapení řady zákazníků se navíc deaktivované automatické dokupování znovu samo zapínalo při každé změně tarifu.

Vodafone také na víkend, kdy dokupování zapnul, naplánoval výpadek své Samoobsluhy, takže lidé neměli možnost službu rovnou vypnout. Zároveň s tím změnil i další služby navázané na data. 

„Můj celkový dojem z těchto změn je ten, že Vodafone učinil další významný krok na již započaté cestě, spočívající v ‚kultivaci‘ bonitnějších zákazníků a ‚uvolňování‘ (abych nemusel psát: ‚odpuzování‘) zákazníků méně bonitních,“ komentoval loni na podzim situaci odborník na telekomunikace Jiří Peterka

ČTÚ se začalo případem zabývat už v říjnu. A teď přichází s výsledkem svého zkoumání – tím je milionová pokuta. „ČTÚ současně operátorovi nařídil upravit všechny smlouvy se svými zákazníky tak, aby ze smluv byla odstraněna ujednání, na jejichž základě je Vodafone oprávněn automaticky obnovovat objem datových služeb po vyčerpání datového balíčku a za takové obnovení účtovat cenu. Toto rozhodnutí zatím není pravomocné,“ potvrdil Lupě mluvčí úřadu Martin Drtina

Vodafone s pokutou nesouhlasí a bude se proti ní odvolávat, potvrdila Lupě mluvčí Markéta Kuklová:

Naši zákazníci potvrzují, že změna účtování dat byl krok správným směrem. Ze statistik vyplývá, že více než tři čtvrtiny zákazníků, kteří překračují svůj datový limit, využívá automatické dokoupení dat a jsou s touto formou účtování dlouhodobě spokojeni. Těm zákazníkům, kteří s novým účtováním dat nesouhlasili, jsme dle zákona umožnili bez sankce odstoupit od smlouvy. V prvním měsíci, kdy nový způsob účtování dat reklamovali, jsme jim automatické dokoupení dat neúčtovali a pomohli nastavit způsob čerpání dat podle jejich přání.

ČTÚ ve svém rozhodnutí potvrdil, že Vodafone provedl změnu účtování v souladu se zákonem. Rozcházíme se však v hodnocení, zda se jedná o novou službu, a proto proti rozhodnutí o pokutě podáme rozklad. V tuto chvíli není rozhodnutí pravomocné.

Kontrola čeká asi i O2

Vodafone nemusí být jediný. Zpoplatněné automatické obnovení datového limitu rozjelo v polovině května i O2. Operátor Petra Kellnera na to jde ale trochu jinak. "Každý zákazník bude o blížícím se vyčerpání základního objemu dat v tarifu jako doposud informován pomocí SMS, nově si bude moct vybrat mezi jejich automatickou a jednorázovou obnovou,“ popisuje změnu šéf divize residentních zákazníků O2 Jindřich Fremuth.

I přesto se ale operátor nevyhne preventivnímu prošetření. „ČTÚ v tomto směru již začal činit kroky před zahájením správního řízení. Těm účastníkům, kteří mají pocit, že jim byla data neoprávněně účtována bez jejich souhlasu, důrazně doporučujeme z důvodu zachování práv a lhůt pro případné vedení sporného řízení (o námitce proti vyřízení reklamace) daný postup u společnosti O2 reklamovat,“ dodává Drtina

T-Mobile jde svou cestou

T-Mobile navyšování FUPu řeší prostřednictvím své aktivační stránky. Je tedy posledním tuzemským operátorem, který svodům automatického dokupování odolává. V květnu ale i on přišel s novinkou, kterou prošetřuje ČTÚ.

MIF16

Zákazníkům s levnými tarify S námi v síti a S námi v sítích a předplacených balíčků Internet v mobilu na den a Internet v mobilu na týden (u těch se dříve rychlost snižovala na 16/16 kb/s) vypne po vyčerpání datového limitu data úplně. Podle vyjádření T-Mobilu se změna nedotkla více než 4 % zákazníků se zapnutými datovými službami. 

A ČTÚ se zaměří i na tuto změnu. „Prověřujeme, zda skutečně dochází k přerušení služby a rovněž, zda T-Mobile aktuálně změnil smluvní podmínky, či zda se jedná o změnu výkladu stávajícího znění smluvních podmínek (pokud nebyly měněny). Podmínky tarifů, u kterých by mělo k přerušení poskytování služby docházet, totiž platí v nezměněném znění od listopadu loňského roku. Prověřujeme rovněž to, zdali není dán nějaký rozpor v jednotlivých smluvních dokumentech (případně rozpor smluvních podmínek s webovou prezentací nabídky služeb),“ tvrdila předevčírem Nikola Šedová z tiskového oddělení ČTÚ s tím, že zákazníkům, kterým by služba byla po vyčerpání FUP skutečně přerušena, doporučují postup reklamovat. 

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Vitalia.cz: Jakákoli změna znaménka varuje

Jakákoli změna znaménka varuje

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase