Hlavní navigace

Výpadek Skype? Pouze jeden z mnoha

Jiří Macich ml. 22. 8. 2007

Služba Skype měla výpadek, ale za poslední rok nebyla zdaleka jedinou komunikační službou, se kterou byly problémy. Tak proč kamenovat zrovna Skype? Problémy má ICQ a mají je i freemaily.

Jiří Macich - karikatura

Ilustrace: Nenad Vitas

Jistě mi dáte za pravdu, že výpadky telekomunikačních služeb jsou nepříjemná věc. V dnešní době jsme si zvykli na dostupnost moderních komunikačních prostředků a jsme na nich i dost závislí. Časy, kdy se chodilo telefonovat na poštu a telefonní linku měl doma jen ten největší soudruh, jsou naštěstí dávno pryč a ti mladší z nás je znají pouze z vyprávění nebo si je pamatují jen velmi mlhavě. Vzpomínám si, jak rodiče i pár let po revoluci čekali na zavedení pevné linky tři roky.

Dnes je situace úplně jiná. Jdete do obchodu, koupíte si mobil s předplacenkou a voláte. Komunikace po Internetu je ještě mnohem dostupnější. E-mail máte založený během několika minut, stejně tak jako účet u instant-messagingové služby. Obojí je dokonce zdarma. Jenže ani dnes není vše bez problémů. Poslední kapkou byl výpadek populární VoIP služby Skype, který trval od čtvrtečního večera až do víkendu. Zajímavou zprávou byl zvýšený zájem o konkurenční služby, jako je třeba mnohými vzývaný Gizmo Project. Jenže Skype není jedinou službou, která za poslední měsíce měla problémy.

Například u nás velice populárnímu ICQ se letos v květnu ztratilo z databáze nemalé množství uživatelských účtů, takže mnoho lidí bylo z hlediska ICQ odříznuto od světa. Provozovatelé ICQ mají tradičně ve zvyku zatloukat, zatloukat a zase zatloukat, takže nebylo divu, že se velmi dobře šířila spekulace o hacknutí databáze a prodávání účtů na internetovém černém trhu. Předcházející větší výpadek byl zaznamenán v listopadu. Loni dokonce došlo k blokování zpráv obsahujících jakýkoliv odkaz, jenže uživatelé o tom neměli ani tušení a zprávy se zdály býti odeslané.

O moc lépe si nevedou ani e-mailové služby. V případě Seznamu stačí připomenout loňské letní patálie a letos v dubnu části jeho uživatelů zmizela pošta ze schránky a v některých případech se nenávratně ztratil i adresář. V dubnu měli problém i uživatelé konkurenčního portálu Centrum, kterému nešla pětina schránek. Třetí do party, portál Atlas, si u své freemailové služby vybral slabší chvilku třeba loni v prosinci. Poměrně vleklé problémy měla s hostovanými schránkami i Telefónica O2, a to letos v březnu.

KL_HLASOVANI

Výše zmíněné případy z poslední doby jsou jen špičkou ledovce a zcela pomíjím problémy související s moderními komunikačními způsoby, jako je spam, šíření malwaru, phishing nebo třeba také výpadky na straně vašeho ISP, které vás od e-mailů a jiných novodobých komunikačních metod mohou odříznout.

Je sice hezké, že jsme se propracovali od poštovních holubů přes dálnopis a fax až k e-mailu, internetové telefonii a instant-messagingu, ale digitalizace mezilidské komunikace evidentně stále není bezproblémová. Nekamenujme ovšem jenom minulý týden často velmi proklínaný Skype. Osobně Skype používám, ale nikoliv jako primární komunikační kanál, takže výpadek mi příliš plány nenarušil a možná i proto mohu s chladnější hlavou ocenit relativně otevřené řešení problémů. Z praxe jsem u řady jiných poskytovatelů zvyklý hlavně na mlžení a nebo rovnou zatloukání. Ale kdo ví, třeba skutečně Skype napadl neznámý útočník, jehož pět minut slávy se podařilo provozovatelům zmíněné VoIP sítě velmi dobře utajit…

Anketa

Postihl vás nějak výpadek služby Skype?

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Lupa.cz: Jak si vedou české sítě pro Internet věcí?

Jak si vedou české sítě pro Internet věcí?

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

Podnikatel.cz: Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Měšec.cz: Povinné ručení podle najetých kilometrů

Povinné ručení podle najetých kilometrů

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Sraz starých počítačů

Děti, to je kazeta. Sraz starých počítačů

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic