Hlavní navigace

14 miliard na broadband chce stát rozdělit proti pravidlům, varují sdružení

David Slížek

Dotační miliardy na rychlý internet jsou v ohrožení, tvrdí ve svém prohlášení Platforma odborné veřejnosti pro budování vysokorychlostních sítí – což je název uskupení zastřešujícího další profesní sdružení, od Hospodářské komory, přes ICT Unii, Asociace provozovatelů mobilních sítí, Sdružení pro internetový rozvoj až po Asociace operátorů digitální telefonie.

V aktuálním (a už několikátém) varování, že stát může o evropské dotace na stavbu broadbandu v místech, kde se nedá čekat pokrytí od komerčních poskytovatelů, přijít, platforma upozorňuje, že dokumenty ministerstva průmyslu a obchodu porušují jak pravidla Evropské unie, tak principy vládního Národního plánu rozvoje sítí nové generace.

Operátorům vadí zejména to, že „není dostatečně garantována ochrana investic do existujících sítí“, a mají i další připomínky. „Výtky směřují především proti právně nejistému procesu nápravy chyb hodnotících kritérií a proti skutečnosti, že není zajištěna ochrana existujících internetových sítí, splňujících parametry NGA,“ stojí v prohlášení.

Projekty, schválené na základě těchto pravidel, tak mohou být snadno zpochybněny jak samotnou Unií, tak českým antimonopolním úřadem, tvrdí platforma. 

Ministerstvo průmyslu a obchodu po nekonečném martyriu, kdy dlouhé měsíce nebylo schopné vyprodukovat smysluplný Národní plán, nakonec na konci března vypsalo první výzvu na žádosti o dotace. Rozdělovat se v ní má celkem 11,55 miliardy Kč a zájemci se mohou začít hlásit od 26. dubna.

Našli jste v článku chybu?