Hlavní navigace

14 miliard na broadband chce stát rozdělit proti pravidlům, varují sdružení

18. 4. 2017

Sdílet

Dotační miliardy na rychlý internet jsou v ohrožení, tvrdí ve svém prohlášení Platforma odborné veřejnosti pro budování vysokorychlostních sítí – což je název uskupení zastřešujícího další profesní sdružení, od Hospodářské komory, přes ICT Unii, Asociace provozovatelů mobilních sítí, Sdružení pro internetový rozvoj až po Asociace operátorů digitální telefonie.

V aktuálním (a už několikátém) varování, že stát může o evropské dotace na stavbu broadbandu v místech, kde se nedá čekat pokrytí od komerčních poskytovatelů, přijít, platforma upozorňuje, že dokumenty ministerstva průmyslu a obchodu porušují jak pravidla Evropské unie, tak principy vládního Národního plánu rozvoje sítí nové generace.

Operátorům vadí zejména to, že „není dostatečně garantována ochrana investic do existujících sítí“, a mají i další připomínky. „Výtky směřují především proti právně nejistému procesu nápravy chyb hodnotících kritérií a proti skutečnosti, že není zajištěna ochrana existujících internetových sítí, splňujících parametry NGA,“ stojí v prohlášení.

Projekty, schválené na základě těchto pravidel, tak mohou být snadno zpochybněny jak samotnou Unií, tak českým antimonopolním úřadem, tvrdí platforma. 

Ministerstvo průmyslu a obchodu po nekonečném martyriu, kdy dlouhé měsíce nebylo schopné vyprodukovat smysluplný Národní plán, nakonec na konci března vypsalo první výzvu na žádosti o dotace. Rozdělovat se v ní má celkem 11,55 miliardy Kč a zájemci se mohou začít hlásit od 26. dubna.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 19. 4. 2017 11:52

  mr.n (neregistrovaný)

  tak jste právě uvedl podle mně nejhorší variantu a ještě ji považujete za jedinou správnou.. podle mě nemůžete kopat do země zbůhdarma kabely, aniž byste dopředu věděl, že je někdo chce a že i když je někdo chce, tak že je bude nakonec taky provozovat.. takže potenciálně chcete každou vesnici připojit a vyhodit neskutečné peníze, abyste pak třeba provozoval (pokud se někdo najde) spojení na 10% z nich, s nějakým minimálním využitím přenosového pásma? tohle považuju za ekonomický nesmysl a zcela zcestné uvažování..

 • 19. 4. 2017 8:48

  Jan (neregistrovaný)

  Jedine spravne by bylo pokud by stat vytvoril servisni firmu a vybudoval infrastrukturu, kterou by pronajimal poskytovatelum na last mile pro kazdeho pripojeneho uzivatele zvlast. Proveditelne a spravne. Stejne jako jsou statni silnice a zeleznicni trate ma byt i infrastruktura, ale to by se EU nelibilo, oni nejradsi dotujou velke korporace, je to vyhodnejsi.

 • 18. 4. 2017 20:58

  To jsem já (neregistrovaný)

  Takže další útok Platformy proti MPO.
  Pročetl jsem jejich prohlášení zepředu, pročetl jsem to odzadu a je tam prd. Co vlastně MPO udělalo špatně? Aha, oni nechtějí budovat NGA sítě. A proč ji v tom Lupa sekunduje?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).