Hlavní navigace

20 Gbps USB reálně přijde již letos, nové označení ale budí rozpaky

Sdílet

Karel Wolf 27. 2. 2019
USB-C

Nová verze standardu USB 3.2, která zdvojnásobí současnou maximální rychlost na 20 Gbps, přijde na trh reálně ještě letos, jeho označení ale prohloubí zmatek, píší o tom americká média jako PCWorld, nebo ArsTechnica.

Tento rok by se měly na trhu objevit samostatné chipsety pro novou verzi USB 3.2, která nedosahuje vyšší rychlost akcelerací signalizace, ale použitím dvou komunikačních linek na kabelu USB Type-C. Ty mají celkem 24 pinů pro dva vysokorychlostní datové kanály, verze USB 3.1 využívala pro přenos pouze jeden z nich. V nové verzi může USB řadič efektivně využívat oba kanály a rychlost tak zdvojnásobit. 

A právě zde dochází k největším rozpakům, protože podle informací zveřejněných organizací USB-IF [PDF], dojde s příchodem 20 Gbps USB k uživatele značně matoucímu zpětnému přeznačení posledních tří verzí USB. Všechny dosavadní módy fungování USB 3.x se totiž budou označovat jako USB 3.2 a lišit se budou pouze generací. První 5 Gbps USB (dříve označovaná jako USB 3.0, nebo USB 3.1 Gen 1) tedy bude USB 3.2 Gen 1, 10 Gbps (dříve označovaná jako USB 3.1, nebo USB 3.1 Gen 2) USB 3.2 Gen 2 a nakonec 20 Gbps se nebude označovat jako Gen 3, ale jako USB 3.2 Gen 2×2. Alternativní marketingové označení bude v první 5 Gbps variantě SuperSpeed USB, v dalších dvou pak SuperSpeed USB 10 Gbps a SuperSpeed USB 20 Gbps.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.