Hlavní navigace

5G sítě už v roce 2019? Velké firmy tlačí na zrychlení standardizace

28. 2. 2017

Sdílet

Nová generace mobilních sítí je velkým tématem právě probíhajícího Mobile World Congressu (MWC) v Barceloně. Firmy se předhánějí v tom, která ukáže první zařízení s podporou 5G nebo slíbí spuštění první sítě. Má to jediný háček: pro 5G sítě zatím neexistuje specifikace, má být hotová až v roce 2020 (první návrhy standardů ovšem už jsou na světě).

Závod o to, kdo se službami pod marketingovou nálepkou 5G přijde první, ale probíhá naplno už teď. Skupina velkých telco firem tak v průběhu MWC přišla s výzvou, aby se standardizace urychlila tak, aby testy a nasazování prvních 5G sítí mohly proběhnout už v roce 2019.

Tlačí proto na urychlené dokončení specifikace tzv. „Non-Standalone 5G NR“, která má umožnit fungování některých prvků 5G sítí už na současné LTE infrastruktuře. Není to zas taková novinka – podobné návrhy se objevují už řadu měsíců.

Z velkých telco firem se proti nápadu zvedl zejména jeden hlas – kritizuje jej CTO španělské Telefónicy Enrique Blanco. Serveru LightReading řekl, že přechod na 5G sítě bude komplikovanější, než se zdá. „Pokud si někdo myslí, že 5G bude nasazováno stejně jako 4G, dělá velkou chybu. Nepůjde jen o nová zařízení a antény. Klíčovým problémem nejsou rádiové systémy. O těch se mluví hodně, ale musíme mluvit o celé architektuře – podle mého názoru je mnohem důležitější problém dělení sítí (network slicing).“

Pod výzvu se podepsaly velké firmy z řad operátorů i výrobců hardwaru: AT&T, NTT DOCOMO, SK Telecom, Vodafone, Ericsson, Qualcomm Technologies, British Telecom, Telstra, Korea Telecom, Intel, LG Uplus, KDDI, LG Electronics, Telia Company, Swisscom, TIM, Etisalat Group, Huawei, Sprint, Vivo, ZTE a Deutsche Telekom.

Skupina firem chce plán na urychlení navrhnout na nadcházejícím březnovém zasedání 3GPP v Dubrovníku. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).