Hlavní navigace

A my tomu říkáme iPhone. Před deseti lety Steve Jobs představil svůj telefon

9. 1. 2017

Sdílet

Zpočátku budil rozpaky. Pak se stal diktátorem trendů. A po deseti letech je z něj telefon z vyšší třídy, který už pomalu ztrácí svou pozici tahouna inovací. Každopádně iPod, který se naučil telefonovat a surfovat na internetu, byl dalším impulsem, který znovu nakopl Apple a udělal z něj největší technologickou firmu na světě. Devátého ledna 2007 totiž Steve Jobs představil iPhone. 

Prodeje telefonu rostly celkem dramaticky. Zatímco v roce 2007 se prodalo 1,4 milionu nových, tehdy celkem nemotorných smartphonů s nakousnutým jablkem, tak jen za loňské třetí čtvrtletí to bylo 45 milionů kousků. iPhone, včetně celého navázaného ekosystému, tak zařídí víc než šedesát procent tržeb celého Applu. 

Celkem za deset let prodal Apple víc než miliardu telefonů a svádí boj o jedničku na scéně výrobců chytrých telefonů, kde před deseti lety vládla neochvějně finská Nokia. Ta se chce teď vrátit s telefony s operačním systémem Android

V Česku se do operátorských sítí hlásí přibližně 800 tisíc iPhonů všech generací. Podíl uživatelů chytrých mobilů s nakousnutým jablkem se tak pohybuje mezi pěti a devíti procenty. „Zatímco iPhone má jen pět procent zákazníků O2, chytrý telefon s Androidem vlastní 42 procent těch, kteří využívají naše mobilní služby,“ uvedla mluvčí O2 Lucie Pecháčková. Průměrný majitel iPhonu podle ní odešle měsíčně 161 SMS a provolá 270 minut, zatímco u typického uživatele Androidu je to 135 SMS a 254 minut za měsíc. Zásadní rozdíl je ale ve spotřebě dat. Zatímco zákazník s iPhonem přenese měsíčně v průměru 1,1 GB dat, ten s Androidem jenom 470 MB, tedy méně než polovinu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).