Hlavní navigace

Aby právo nestálo v cestě. Vláda chce tvořit pravidla pro umělou inteligenci

12. 2. 2020

Sdílet

Národní strategie umělé inteligence v České republice (NAIS) Autor: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Umělá inteligence se v České republice začne řešit také na úrovni práva. Úřad vlády, ministerstvo průmyslu a obchodu a Ústav státu a práva Akademie věd ČR tento týden rozjely činnost takzvané Expertní platformy a fóra pro práva a umělou inteligenci (AI Observatory and Forum).

Platforma vychází z již dříve představené Národní strategie umělé inteligence (NAIS). Navazuje i na aktivity Evropské komise a snahy Česka stát se evropským AI center of excellence.

Platforma má podle vlády identifikovat legislativní překážky při vývoji, výzkumu a využívání umělé inteligence a zpracovávat návrhy na jejich odstranění. Má rovněž zpracovávat etická a právní doporučení pro praxi, poskytovat prostor pro veřejnou debatu a zapojit Českou republiku do mezinárodní diskuze o regulaci umělé inteligence a datové ekonomiky.

„Jádrem expertní platformy a fóra je tým nezávislých odborníků, který průběžně monitoruje trendy ve výzkumu a vývoji umělé inteligence, jejich společenský přesah a vývoj etických a právních pravidel v ČR, v zahraničí a na mezinárodní úrovni. Úzce přitom spolupracuje s Výborem pro umělou inteligenci, kterému předsedá místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a jenž koordinuje naplňování Národní strategie pro umělou inteligenci. Díky spolupráci s Platformou pro AI Svazu průmyslu a dopravy ČR také shromažďuje podněty z podnikatelské, akademické a neziskové sféry. Expertní platforma bude přicházet s doporučeními a navrhovat vládě ČR nejlepší praxi,“ uvádí vládní materiál.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).