Hlavní navigace

Aby se Ericsson vyhnul vyšetřování, zaplatí raději miliardu dolarů

9. 12. 2019

Sdílet

Soud - verdikt - rozsudek Autor: Isifa

Švédský výrobce telekomunikační infrastruktury se přiznal k dlouhodobému korupčnímu chování a falšování účetnictví v Číně, Vietnamu, Džibutsku, Indonésii a Kuwaitu. Aby se firma vyhnula dalšímu vyšetřování ze strany Američanů, zaplatí raději 1,06 miliardy dolarů na pokutách.

Společnost Ericsson, respektive její egyptská dceřiná firma Ericsson Egypt, Američanům přiznala, že se mezi roky 2000 až 2016 firma dopouštěla v uvedených zemích uplácení úředníků a falšování účetnictví. Tím porušila americký zákon proti korupčním praktikám v zahraničí (Foreign Corrupt Practices Act). Společnost souhlasila, že zaplatí pokutu 520 milionů dolarů a další pokutu 540 milionů dolarů odvede také americké Komisi pro cenné papíry (SEC). Na oplátku americké Ministerstvo spravedlnosti další vyšetřování odloží, ministerstvo o tom informovalo v pátek.

Vyšetřování odstartovalo již v roce 2013 z podnětu americké Komise pro cenné papíry, Ministerstvo spravedlnosti se do něj zapojilo v roce 2015. Pokuta patří v historii FCPA k těm absolutně nejvyšším a má sloužit jako exemplární odstrašující trest.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).