Hlavní navigace

Airbnb v Praze za rok otočí 2,2 miliardy. Dotáhl se na běžné hotely a penziony

17. 7. 2017

Sdílet

Byznys online ubytovací služby Airbnb v Česku narostl do slušných rozměrů. Jen v Praze za rok dosáhl roční objem obchodu na 2,2 miliardy korun. V loňském roce službu u nás využilo 710 tisíc lidí. Airbnb v Česku nabízí kolem 18 tisíc bytů a dalších prostorů k pronájmu.

„Ten objem je velký a už dnes tento sektor pouze z této platformy je podobně velký jako takzvané konvenční ubytování. To znamená ubytování ve všech dalších hostelech, hotelech a penzionech na území Prahy,“ sdělil dnes státní tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař.

Chmelař dnes tripartitě předložil analýzu dopadů sdílené ekonomiky, kam Airbnb spadá. Chmelař uvedl, že je při regulaci tohoto odvětví potřeba „jít středem“, a nikoliv jen nahlížet na pohledy digitálních nadšenců nebo naopak konzervativních odpůrců.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky by zase podnikání přes web mělo být zdaněno tak, aby na tom netratili klasičtí podnikatelé.

Současná vláda tak chystá úpravy legislativy týkající se právě sdílené ekonomiky a digitálního podnikání. Vláda by měla vytvořit nástroje pro regulaci a říci, jak mají a mohou být služby poskytovány. Podle Sobotky je třeba nastavit rovná pravidla a zajistit, aby se některé subjekty nevyhýbaly placení daní či dělat, že zaměstnanci nejsou zaměstnanci (tedy odkaz na Uber). Do hry mají přijít rovněž sociální benefity a další regule.

Na tripartitě rovněž padla slova směrem k Airbnb. Podle odborů je Airbnb v 95 procentech využíváno jako tradiční komerční pronájem a pouze pět procent jako sdílení, kterým se tyto firmy zaštiťují.

Do podobného byznysu jako Airbnb a další firmy zároveň vstupuje řada nových firem. Konkrétně ohledně pronájmu bytů v posledních dnech v Praze například rozjel velkou billboardovou kampaň Booking.com. Vznikla už i asociace pro sdílenou ekonomiku.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).