Hlavní navigace

Alternativní Android CyanogenMod končí, komunita chystá náhradu

26. 12. 2016

Sdílet

Spory ve vedení firmy, odchod zakladatele a odstřižení projektu od infrastruktury. Závěr roku 2016 znamená konec také pro nejznámější alternativní firmware pro Android.

Stručné oznámení, které se objevilo den před Štědrým dnem na webu firmy Cyanogen, mluví o ukončení podpory všech buildů ke konci letošního roku:  

As part of the ongoing consolidation of Cyanogen, all services and Cyanogen-supported nightly builds will be discontinued no later than 12/31/16. The open source project and source code will remain available for anyone who wants to build CyanogenMod personally.

Jde v podstatě o poslední krok, který přetrhl spojení vývojářské komunity s firmou, která nad alternativním firmwarem vyrostla v roce 2013. Na jeho komercionalizaci se tehdy podařilo sehnat peníze od investorů.

Experiment, proti kterému od počátku část vývojářů protestovala, se ale nepovedl. Po řadě kontroverzí ze společnosti před několika týdny odešel také zakladatel projektu Steve Kondik. A nenechal na vedení firmy nit suchou.

Na Štědrý den se na firemním blogu objevilo také vyjádření vývojářského týmu (teď už na něm není, ale přečíst si je můžete na Internet Archive), který v něm potvrdil, že CyanogenMod jako takový opravdu končí. Práva na ochrannou známku totiž stále vlastní firma Cyanogen.

Vývojáři ale také oznámili, že se projekt vrací zpět komunitě, která bude dále vyvíjet jeho fork. Ovšem už pod novým jménem Lineage OS.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 26. 12. 2016 17:54

  PavelM (neregistrovaný)

  Vypadá to, že většina serverů (wiki, fóra) byla už odstřelena, download server a přesměrování na zrcadla zatím ještě fungují, otázka jak dlouho.

 • 26. 12. 2016 21:51

  Martin P.

  No uvidime kdo tak velkého hráče bude schopen nahradit.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).