Hlavní navigace

Alza prodejem 28. října porušila zákon, tvrdí Česká obchodní inspekce

Sdílet

David Slížek 31. 10. 2016

Otevření výdejny Alza.cz ve sváteční den 28. října se kontrolorům České obchodní inspekce (ČOI) podle očekávání nelíbilo a e-shop čeká správní řízení a možná pokuta. 

Inspektoři v prodejně v Praze 7 v pátek nakoupili a tvrdí, že e-shop se pokusil nový zákon, který zakazuje sváteční prodej v obchodech větších než 200 metrů čtverečních, obejít. Informoval o tom Blesk či Zprávy Seznamu

Alza o záměru nechat prodejnu s plochou cca 3000 čtverečních metrů otevřenou informovala s předstihem. Podle jejího výkladu zákazníci e-shopu neuzavírají smlouvy na pobočkách, ale na dálku, přes internet. 

„Inspektoři na místě zboží vybrali, objednali, zaplatili i vyzvedli. Co jiného to je než prodej,“ argumentoval ale pro Blesk mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

„Pokud by orgány veřejné správy tvrdily, že kupní smlouva je uzavřena na provozovnách, nemohli by pak zákazníci Alza.cz vracet zboží ve 14 denní lhůtě od převzetí zboží,“ stojí v oficiálním stanovisku místopředsedy představenstva Alza.cz Tomáše Havryluka. Provozovny pak podle Alzy neslouží k prodeji, ale „… k výdeji zboží, řešení reklamací a prezentaci výrobků smluvních partnerů Alza.cz.“

ČOI může podle zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě (223/2016 Sb.) udělit obchodníkovi, který zákaz prodeje porušil, pokutu až 1 milion Kč (nebo 5 milionů, pokud zákaz porušil opakovaně). Alza v loňském roce vykázala obrat 14,5 miliard Kč.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.