Hlavní navigace

Amazon vypustil do ulic vlastní robotické vozítko Scout na rozvoz nákupů

Sdílet

David Slížek

Zatím jich je jen šest a brázdí ulice v okrese Snohomish County v americkém státu Washington. Autonomní vozítka Scout, která Amazon vyslaldo testovacího provozu, zatím ani nejsou tak úplně autonomní: na jejich pojížďkách je vždy provází zaměstnanci firmy. V budoucnu by se to ale podle Amazonu mělo změnit.

Scout se pohybuje na šesti kolech, je napájený elektrickou baterií a má rozměr malé příruční ledničky. Vybaven je senzory a kamerami, které zajišťují, aby se vyhnul chodcům nebo třeba psům a zároveň hlídají, aby vozítko někdo nepoškodil nebo nevykradl. Scout jezdí po chodníku a dosahuje přibližně rychlosti chůze.

Další technické detaily zatím Amazon nezveřejnil. Známé nejsou ani další důležité informace: kolik provoz vozítek stojí a zda se obchodu jeho provoz skutečně vyplatí.

Amazon každopádně není první, kdo podobná vozítka testuje. Průkopníkem v této oblasti je estonský startup Starship Technologies, který se před dvěma lety prezentoval i v Česku. S žádným konkrétním českým obchodem se ale nakonec na spolupráci nedohodl.

PODÍVEJTE SE: Jak autonomní vozítka Starship Technologies jezdila po Staroměstském náměstí v Praze:

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?