Hlavní navigace

Americké ministerstvo spravedlnosti podalo antimonopolní žalobu na Google

21. 10. 2020

Sdílet

Google - vyhledávání Autor: Depositphotos

Google je monopolním poskytovatelem vyhledávání a svou pozici si udržuje řadou nedovolených praktik, říká americké ministerstvo spravedlnosti (Department of Justice, DoJ). Na firmu proto podalo k americkému soudu antimonopolní žalobu.

Google podle ní udržuje svou monopolní pozici ve vyhledávání a v reklamě u výsledků hledání nezákonnými způsoby. Žaloba Googlu vyčítá, že s dalšími firmami uzavírá dohody, které zakazují instalaci konkurenčních vyhledávačů, vynucují předinstalaci jeho vyhledávače na prominentních místech v mobilních zařízeních a znemožňuje jeho odinstalování. Google také podle žaloby uzavřel s firmou Apple dohodu o tom, že je výchozím (a de facto jediným) vyhledávačem v prohlížeči Safari a obecně zneužívá své dominance, aby získal na zařízeních či webech výhody, které znemožňují konkurenci.

Toto chování podle žaloby poškozuje konkurenční vyhledávače a ve výsledku i spotřebitele. „Google zabránil tomu, aby možné konkurenční vyhledávače byly schopné dosáhnout potřebné velikosti a zabránil tak vzniku konkurence pro většinu vyhledávacích dotazů v USA,“ píše DoJ.

Spotřebitele Google podle žaloby poškodil tím, že potlačením konkurence snížil možnost výběru, překáží inovacím a ve výsledku snižuje kvalitu vyhledávacích služeb – například co se týká ochrany soukromí nebo využívání dat o uživatelích.

Celý text žaloby si můžete přečíst na webu amerického ministerstva spravedlnosti.

Google zároveň čelí několika antimonopolním vyšetřováním v Evropě. Za zneužívání dominantní pozice ve vyhledávání ke zvýhodňování vlastních služeb dostal v roce 2017 od Evropské komise pokutu 2,4 miliardy eur. Google se proti ní odvolal a soud ještě o jeho stížnosti nerozhodl. Žalobu u českého soudu na Google letos podal i srovnávač cen Heureka.cz, který po americké firmě požaduje náhradu škody.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).