Hlavní navigace

Americký prezident Trump obvinil Google z podjatosti, důkazy ale přesvědčivé nejsou

30. 8. 2018

Sdílet

Google - vyhledávání Autor: Depositphotos

Americký prezident Donald Trump rozjel na Twitteru další ze slovních útoků proti novinářům, ale také proti technologickým firmám, které podle něj zkreslují jeho obraz na veřejnosti.

Jmenovitě obvinil Google, že ovlivňuje vyhledávání takovým způsobem, aby většina výsledků na slova „Trump News“ vydávala zprávy, které jsou vůči prezidentovi negativní. 96 % zpráv podle něj pochází z levicových médií, která jsou proti němu zaměřena, a konzervativní tituly jsou podle Trumpa umlčeny.

Je to vážná situace a budeme ji řešit, napsal Trump na Twitteru. Není ovšem jasné, z jakých údajů vychází, a vzhledem k tomu, že Google výsledky hledání personalizuje, je těžké například z výsledků pro jednu osobu dělat obecné závěry. 

O den později pak Trump obvinil Google z toho, že nadržuje bývalému prezidentovi Baracku Obamovi. Podle videa, které zveřejnil na Twitteru, Google v minulých letech vždy na své hlavní stránce zveřejnil přímý odkaz na Obamův kongresový projev o stavu Unie. Obdobné Trumpovy projevy ale podle tweetu Google na své hlavní stránce neměl, tvrdí americký prezident.

Google reagoval prohlášením, že to není pravda. „V minulosti jsme nikdy na hlavní stránce nezveřejňovali odkaz na první prezidentský projev před Kongresem, protože technicky nejde o zprávu o stavu Unie. Nedělali jsme to ani v roce 2017 (kdy byl prezidentem Trump – pozn. redakce), ani v roce 2009 (kdy byl prezidentem Obama – pozn. redakce).“

A jak píše server Gizmodo, Trumpovy důkazy, které sestávají ze screenshotů hlavní stránky Googlu, získané nejspíš z veřejného archivu Wayback Machine, jsou pochybné. Screenshot z roku 2016 například obsahuje staré logo Googlu, které firma změnila v září 2015 (to ale nic nemění na tom, že v roce 2016 Google na Obamův projev na hlavní stránce odkazoval). A ve Wayback Machine lze dohledat screenshot z roku 2018, kde odkaz na Trumpův projev na hlavní stránce Googlu je.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).