Hlavní navigace

Android 10 je tady, přichází s titulkováním videí či lepší instalací záplat

4. 9. 2019

Sdílet

Android - nové logo - 2019 Autor: Google

Nové verze mobilního operačního systému se dočkaly nejdříve smartphony Pixel, na další značky má Android 10 přijít během letošního roku (záleží na jednotlivých výrobcích). Kromě toho, že jde o první verzi, která se už nejmenuje po sladkostech, přináší Android 10 řadu změn a novinek. 

Ty nejpodstatnější se týkají bezpečnosti a nakládání s citlivými daty. Android 10 například dává uživatelům možnost udělit aplikacím přístup k poloze jen v okamžiku, kdy je aktivně používá. Není tedy nutné dávat jim toto právo na neomezenou dobu.

Podívejte se, jak vypadá Android 10 v telefonu Pixel 3:

Google také změnil Google Play tak, aby bylo možné důležité bezpečnostní záplaty systému instalovat obdobně jako aktualizace aplikací. Nebude tedy nutné čekat na to, až jednotliví výrobci smartphonů připraví své komplexní updaty.

Android 10 má přinést také titulkování videa a audia integrované přímo do operačního systému. K převodu řeči do textu má docházet jedním kliknutím a má fungovat ve všech možných aplikacích. Tato funkce ale bude k dispozici až v průběhu podzimu a nejdříve pouze na smartphonech Pixel.

Nový Andriod nabídne také tmavý motiv, který má šetřit baterii a má se dát zapnout napříč celým systémem, nebo pro jednotlivé aplikace, které jej podporují.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 4. 9. 2019 22:38

  bez přezdívky

  Hmm, hloupý uživatel s hloupou Nokií :-) Nic proti Nokii..
  A srovnávat okna s androidem je taky srandovní. Kolik mobilů má dnes okna?
  Doufám, že centrální updaty budou alespoň z poloviny tak chybové, jako u Windows. Tam je to katastrofa.
  Co se týká výdrže, tak když budeš se smartphonem pouze volat a posílat SMS, jak s tou hloupou Nokií, tak ti v klidu ty 4 dny vydrží. Alespoň moje zkušenost s P30tkou z dovolené.
  Mimochodem, ta poznámka o operátorech-vyžírkách je dost offtopic...

 • 4. 9. 2019 19:30

  Asiofil

  Je neuvěřitelné, že ty centrální záplaty systému se objevují až ve verzi 10 - tomu říkám pokrok - co mají v sobě Windows od samého začátku, Google teď objevil :-) Odpadnul tím sice jeden velký neduh smartphonů (nebude se čekat zda výrobce milostivě nabídne nějakou tu záplatu), ovšem stále jich hodně zůstává - abych zahodil svou "hloupou" Nokii, čekám na smartphone jež bude levný, lehký, vydrží na baterii 4 dny a více, bude odolný (pád, poškrábání či prasknutí skla), snadno a levně opravitelný včetně výměny baterie, operační systém bude aktualizován na nejnovější verzi 4+ let a nebude mne to šmírovat na každém kroku bez ohledu na to co vše tam zakáži (tj. skryté šmírování). A též až naši operátoři nebudou vyžírky a nabídnou mi slušný hlasový tarif (SMS zdarma, 100 min. hovoru) s neomezenými daty za 300-400Kč, což vidím do budoucna jako největší překážku :-)

 • 5. 9. 2019 10:46

  bez přezdívky

  Když čtu o "drahotě" u mobilních operátorů, tak si vždycky vzpomenu, jak lidi před 10-20 roky platili za volání kolem 7 Kč za minutu, placená byla i aktivace telefonního čísla, cena telefonů - vzhledem k tehdejším platům - o řád výš, než dneska a všichni byli spokojeni, hlavně že si mohou zavolat :-)

 • 4. 9. 2019 16:52

  Jan

  Mě to připadá, že tam dává Google tyhle ty features je na oko, ale přitom ví dopředu jak to obejít. Např. tím že tam dá tzv. systémové aplikace, které Vaši polohu stejně prozradí.

 • 5. 9. 2019 8:40

  bez přezdívky

  Snahou výrobců je prodávat, takže nikdo nebude vyrábět odolný mobil s uživatelsky výměnnou baterií a nějakou extra výdrží, navíc s možností snadné opravy. A pokud ano, pak si takový mobil také nechá patřičně zaplatit, takže se to prostě nevyplatí pořizovat.

  A centrální update sice vypadá na první pohled dobře, ale problém je samozřejmě v tom, že se bude aplikovat na spoustu různého HW. Což je výrazně horší, než když si každý výrobce telefonů udělá update na svoje konkrétní produkty.

 • 5. 9. 2019 10:09

  Asiofil

  Tak já tu netvrdím, že mobily mají okna, ovšem dosavadní systém oprav byl naprosto tragický - výrobci update a opravy systémů dávali pozdě, málo či vůbec, to je šílenost když má být zařízen online. Mimochodem u Windows to funguje výborně, jen nesmíte míchat dohromady dvě věci - centrální formu update Win a nepovedený operační systém (Win10 a jeho velké nezdařené změny), na WinXP či Win7 se updatovalo krásně a bez potíží. A že Win běží na obrovské variabilitě HW.
  Mimochodem hloupá Nokia vydrží na baterii běžného provozu cca 10 dní :-)
  Drahé operátory (data) jsem zmínil jako další neduh - zábranu v používání "chtrých" telefonů.

 • 6. 9. 2019 7:22

  bez přezdívky

  Např. Omezení polohy je prezentováno jako bezpečnostní prvek. Ze strany googlu však jde především o ořezání informací konkurenci, kdy googlu jako tvůrci systému zůstanou nejlepší informace.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).