Hlavní navigace

Apple koketuje s Indií. iPhony by se mohly vyrábět i tam

Sdílet

Jan Beránek 20. 1. 2017

„Designed by Apple in California, assembled in China,“ má dnes každý iPhone napsáno na zádech. Teď se možná blíží doba, kdy se začnou telefony montovat v Indii. 

Apple jedná podle agentury Bloomberg s indickou stranou o rozjezdu výroby, ale chce za to štědré investiční pobídky. Firma žádá podle Bloombergu až patnáctileté daňové prázdniny na dovoz komponent a zařízení. Podle deníku The Indian Express chce Apple dokonce plné osvobození od cla a daní na veškeré suroviny a komponenty. Je jasné, že jde o startovní pozici a bude se ještě vyjednávat. 

Šéf Applu Tim Cook už v Indii byl loni v květnu, kdy domlouval povolení pro otevření obchodů v indických metropolích. Indie má ale podmínku, že chce, aby třicet procent komponent v prodávaném zboží bylo vyrobeno lokálně. 

Apple drží na obrovském indickém trhu zatím minimální podíl. V zemi, kde je podle optimistických odhadů potenciál k tomu prodat půl miliardy telefonů, má zatím dvě procenta. Vede Samsung a místní Micromax Informatics, které ale táhnou jejich levné modely. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.