Hlavní navigace

Apple má vážnou chybu v macOS High Sierra: k Macu se může přihlásit kdokoli

29. 11. 2017

Sdílet

Dokud se tenhle problém nevyřeší, žádný Mac není v bezpečí. Pokud má nainstalovanou nejnovější verzi operačního systému High Sierra 10.13.1 (17B48), může se do počítače dostat kdokoli, aniž by potřeboval znát login a heslo.

Chyba totiž umožňuje, aby si kdokoli na zamčeném Macu zpřístupnil účet s administrátorskými právy a přihlásil se k němu, informují zahraniční servery.

Na problém na Twitteru upozornil vývojář Lemi Orhan Ergin. Nejsnadnější způsob, jak ji zneužít, podle něj vede přes System Preferences > Users & Groups. Tam stačí kliknout na ikonu zámku a pak v okně pro jméno a heslo zadat „root“, heslo nechat prázdné a potvrdit (někdy je to nutné zkusit vícekrát).

Ale pozor – už pokud tento postup jenom vyzkoušíte, vytvoříte si v počítači „root“ účet bez hesla, ke kterému se pak z přihlašovací obrazovky bude moci přihlásit kdokoli. Pokud jste to udělali, patrně jediným momentálním řešením problému je nastavit preventivně k účtu „root“ nějaké heslo, aby se k Macu nebylo možné přihlásit bez něj (postup je k dispozici v nápovědě Applu).

Vytvoření root účtu s nějakým heslem je zatím také jediným způsobem, jak se před chybou ochránit, potvrdil také Apple. Firma chybu přiznala a oznámila, že pracuje na updatu, který ji vyřeší.

Aktualizace 29. 11. 22:50 – Apple už vydal opravu, která by měla chybu řešit.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).