Hlavní navigace

Apple obnovil snahy o vývoj zcela autonomních aut, chystá pro ně vlastní procesor

19. 11. 2021

Sdílet

Apple Autor: Jan Sedlák

Apple restartoval vývoj svého samořídicího automobilu a plánuje přijít s vlastním autem ideálně už v roce 2025. S odvoláním na nejmenované zdroje z firmy to napsala agentura Bloomberg. 

Změna souvisí se jmenováním nového šéfa divize, která má automobil vyvíjet. Kevin Lynch dostal projekt na starosti poté, co z Applu v září odešel Doug Field, který přešel do automobilky Ford.

Pod novým vedení se vývoj má zaměřit na vývoj samostatného a zcela autonomního automobilu. Původní plány, že by Apple například vyvíjel jen ne úplně autonomní systém, který by řidiči pomáhal s řízením, tedy podle Bloombergu padly.

Autonomní vozidlo Applu by tak v ideálním výsledku nemělo mít volant ani pedály. Podle Bloombergu se ve firmě debatuje o tom, že řídící prvkyby pasažéři měli k dispozici jen pro případ nouze.

Podstatné podle agentury je, že Apple už dokončil hlavní práce na vývoji vlastního procesoru, který by měl být srdcem samořídicího systému. Vznikl v týmu, který vyvíjí procesory pro iPhony, iPady a Macy.

Samotný automobil by Apple mohl nakonec vyvíjet ve spolupráci s některou zavedenou automobilkou. Začátkem roku Bloomberg informoval o námluvách Applui s Hyundai, které ale nakonec podle agentury skončily neúspěchem.

Zda se Applu skutečně povede přijít se zcela autonomním autem do roku 2025, není zdaleka jisté. Lidé ve firmě podle Bloombergu přiznávají, že jde o hodně ambiciózní termín, který se může v budoucnu posunout.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 20. 11. 2021 12:38

    Holeček

    Samořiditelné auto chce roky sbírání a vyhodnocování dat pro umělou inteligenci. Tesla to dělá roky a přesto úroveň pět ještě nemá. A to je v tom zřejmě zdaleka nejdál.