Hlavní navigace

Apple si bude vyvíjet vlastní čipy pro počítače Mac a opustí Intel

2. 4. 2018

Sdílet

Apple

Už nějakou dobu probíraná věc se zřejmě potvrzuje. Bloomberg přichází s informací, že Apple pracuje na vlastních čipech pro počítače Mac, kterými chce nahradit současné čipy od Intelu. Mělo by jít o postupný proces s tím, že první modely s interními čipy se na trhu objeví někdy počátkem roku 2020.

Projekt má kódové označení Kalamata a má být stále v rané fázi vývoje. Kolem dění v Applu obvykle velice dobře informovaný Bloomberg uvádí, že vývoj vlastních počítačových čipů je součástí větší strategie společnosti ještě více sjednotit fungování zařízení Applu včetně iPhonů a iPadů.

Už dříve se ostatně začalo mluvit o tom, že Apple chce více sjednocovat i prostředí systémů. Větší prolnutí lze například pozorovat v iOS 11, kdy se na tabletech například objevil dock s aplikacemi. Apple také dělá na projektu Marzipan, který má umožnit spouštění iOS aplikací na macOS.

Pro Intel to není úplně dobrá zpráva, zejména pak z pohledu publicity. Naznačuje to, že zde může existovat alternativa. Apple se na celkových ročních tržbách Intelu podílí zhruba pěti procenty. Intel se zároveň v minulosti stal důležitou součástí návratu Applu a jeho počítačů Mac. Akcie Intelu už stihly oslabit o více než devět procent.

Apple se obecně snaží zbavit závislosti na dodavatelích a vlastní čipy si dělá například pro telefony, tablety, hodinky či sluchátka AirPods. To mu mimo jiné umožňuje lepší propojení se softwarovou vrstvou a spolupráci jednotlivých zařízení.

Apple se také nemusí spoléhat na roadmapu dodavatelů a svoji technologii může oproti konkurenci odlišit. Na vývoji některých hardwarových technologií Apple pracuje rovněž ve vývojovém centru v Praze.

Zpráva o chystaných počítačových čipech Applu přichází v době, kdy se objevují první testy počítačů s Windows 10, které místo Intelu využívají čipy od ARMu. To prozatím ale na velký úspěch nevypadá. Asus NovaGo a HP Envy x2 disponují zejména slabým výkonem. To je cítit zejména u tradičních desktopových aplikací, které jsou emulovány.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).