Hlavní navigace

Apple za 400 milionů dolarů kupuje Shazam, integruje ho do svých služeb

Sdílet

Jan Sedlák 11. 12. 2017

Apple podle informací webu TechCrunch brzy oznámí, že kupuje populární službu Shazam. Cena se má pohybovat okolo 400 milionů dolarů, což je výrazně více, než na kolik byla firma původně ceněna.

Shazam na investicích posbíral přes 143 milionů dolarů, což ho ocenilo na miliardu dolarů. Kupní cena zřejmě odráží skutečné finanční výsledky. Shazam ve fiskálním roce 2016 utržil 54 milionů dolarů. Chlubil se ale poměrně vysokými čísly, počet stažení aplikace výrazně přesáhl miliardu.

Pro Apple každopádně může mít akvizice strategický význam. Shazam se proslavil tím, že umí během několika sekund poměrně přesně najít písničky, které zrovna zní v éteru. Tyto schopnosti také rozšířil na video či reklamy.

Zde se nabízí jasná integrace do služeb, které Apple provozuje – typicky do Apple Music, iTunes jako celku a samozřejmě digitální asistentky Siri. Funkce Shazamu teoreticky mohou být přímo součástí operačního systému.

Ostatně Shazam je pro Apple Music nebo i Spotify výrazným zdrojem návštěv aplikace. Když uživatelé hledají hudbu, díky integraci mohou mířit rovnou k poslechu či stažení. Spolupráce je také hlavní obchodní model služby, podobně jako třeba Foursquare prodává nasbíraná geolokační data.

Další věcí, se kterou si Shazam začal hrát, je rozšířená realita (AR). V ní se učí poznávat obrázky a podobně. To by se rovněž mohlo Applu hodit. Podle uniklých informací totiž chystá vlastní brýle pro rozšířenou realitu společně s operačním systémem rOS. Apple také vypustil ARKit, který budoucí vývoj naznačuje. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.