Hlavní navigace

Zakladatele WikiLeaks Juliana Assange zatkla britská policie

Sdílet

Karel Wolf

Julian Assange, zakladatel whistleblowerského serveru WikiLeaks, byl dnes dopoledne v Londýně zatčen Britskou policií. Stalo se tak poté, co mu ekvádorské velvyslanectví vypovědělo azyl.

Ekvádor se údajně na vydání dohodl s Velkou Británií. Prezident této relativně malé jihoamerické země, Lenín Moreno, si pro to již delší dobu připravoval půdu, vznesl například obvinění, že Assange kontinuálně porušuje podmínky azylu na velvyslanectví země v Londýně. Naposledy k tomu došlo po té, kdy WikiLeaks zveřejnila fotografie Morena a jeho rodiny a podle prezidentových slov se tak připojila ke kampani vedenou bývalým prezidentem Rafaelem Correaou, která má údajně za úkol zemi destabilizovat.

Moreno se snažil Assange, který je mu trnem v oku, vyhostit již delší dobu, ten totiž v minulosti nechal na WikiLeaks publikovat dokumenty, které měly usvědčovat firmu prezidentova bratra ze zprostředkování nelegálních transakcí. Assange je na velvyslanectví od roku 2012, kdy zde nalezl útočiště před vydáním do Švédska, kvůli obvinění z údajného sexuálního útoku, bojí se ale hlavně případného vydání do USA v rámci mezinárodních dohod. Azyl na ambasádě získal právě skrze sympatie předchozího ekvádorského prezidenta Correaje.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?