Hlavní navigace

Zakladatele WikiLeaks Juliana Assange zatkla britská policie

11. 4. 2019

Sdílet

Wikileaks - logo Autor: Wikileaks.org

Julian Assange, zakladatel whistleblowerského serveru WikiLeaks, byl dnes dopoledne v Londýně zatčen Britskou policií. Stalo se tak poté, co mu ekvádorské velvyslanectví vypovědělo azyl.

Ekvádor se údajně na vydání dohodl s Velkou Británií. Prezident této relativně malé jihoamerické země, Lenín Moreno, si pro to již delší dobu připravoval půdu, vznesl například obvinění, že Assange kontinuálně porušuje podmínky azylu na velvyslanectví země v Londýně. Naposledy k tomu došlo po té, kdy WikiLeaks zveřejnila fotografie Morena a jeho rodiny a podle prezidentových slov se tak připojila ke kampani vedenou bývalým prezidentem Rafaelem Correaou, která má údajně za úkol zemi destabilizovat.

Moreno se snažil Assange, který je mu trnem v oku, vyhostit již delší dobu, ten totiž v minulosti nechal na WikiLeaks publikovat dokumenty, které měly usvědčovat firmu prezidentova bratra ze zprostředkování nelegálních transakcí. Assange je na velvyslanectví od roku 2012, kdy zde nalezl útočiště před vydáním do Švédska, kvůli obvinění z údajného sexuálního útoku, bojí se ale hlavně případného vydání do USA v rámci mezinárodních dohod. Azyl na ambasádě získal právě skrze sympatie předchozího ekvádorského prezidenta Correaje.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 12. 4. 2019 11:09

    bez přezdívky

    Když WikiLeaks něco zveřejní, tak jde vždycky o něco zajímavého, do konce i zdroje WikiLeaks občas nevědí, že jejích jména jsou také pak budou na WikiLeaks, ale škoda...

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).