Realitní startup Reas spustil aplikaci, která v mapě zobrazuje ceny, za které byly reálně prodány byty a domy v Česku. Atlas cen vychází z údajů v katastru nemovitostí, startup k nim ale přidává další související informace.
AKTUALIZACE 19. 2. 7:30 – Katastrálnímu úřadu se zveřejnění dat nelíbí a považuje je za nezákonné. Podá proto podnět k přestupkovému řízení a vyzve firmu, aby data přestala publikovat, napsal server iRozhlas.cz.
AKTUALIZACE 19. 2. 9:20 – Firma říká, že ji zatím katastr s námitkami nekontaktoval. „Všechna data, která ukazujeme, jsou veřejně přístupná, úřad s nimi navíc běžně obchoduje. Pokud nás katastr vyzve, ať data stáhneme, a bude k tomu mít právní podklady, samozřejmě budeme stanovisko respektovat,“ říká Michal Makoš z firmy, která Atlas cen vyvinula.
„Zároveň se budeme ptát, jak je možné, že už roky existují na trhu cenové mapy, které stejné údaje zveřejňují, na rozdíl od nás ale za peníze. Jde totiž o důležité téma pro celý realitní trh. Je extrémně důležité, aby na skutečné prodejní ceny bylo vidět. Ze své praxe totiž dobře víme, kolik subjektů nepřehlednost realitního trhu využívá na úkor nezkušených majitelů nemovitosti, pro které je prodej často životní transakcí,“ dodává.
Firma také podle něj už z aplikace odstranila fotografie domů a bytů, které původně u některých nemovistostí zveřejňovala.
AKTUALIZACE 19. 2. 10:30 – Firma z Atlasu cen odstranila také odkaz na vlastníky nemovitostí v katastru.
Původní zpráva:
„Vedle reálných prodejních cen, které pocházejí z Katastru nemovitostí, lze v Atlasu cen dohledat také informace o tom, jak dlouho se byt prodával, o kolik procent za tu dobu klesla jeho cena, odkaz na minulé i současné vlastníky, a tam, kde se podařilo dohledat veřejně dostupná data, i fotografie z inzerce. Pro Prahu jsou dostupná data za uplynulé dva roky, pro zbytek republiky za minulý rok,“ popisuje šéf Reas Michal Makoš.
Mapa zobrazuje data za Prahu od roku 2018 a ve zbytku republiky za rok 2019. Startup v ní zveřejnil údaje, která dosud shromažďoval pro vlastní potřebu. „My jsme data od Katastru nemovitostí ČR koupili pro potřeby naší analýzy. A když už je máme, dáváme je k dispozici zdarma v přehledné podobě. Chceme tím přispět k lepší přehlednosti realitního trhu, který je dnes dost spletitý,“ vysvětluje startup ve FAQ.
Uživatelé si v aplikaci mohou nastavit sledování konkrétního místa a nechat si posílat změny na e-mail.
Atlas cen momentálně funguje v beta verzi, která může obsahovat chyby, připouští tvůrci aplikace. „V některých případech mohou být matoucí i samotné údaje z katastru a cena neodpovídá reálné hodnotě, např. kvůli daňové optimalizaci, neuvádění DPH u novostaveb nebo z dalších důvodů,“ říkají.
Reas funguje od roku 2017 a kromě dvou zakladatelů v něm vlastní podíl společnost Miton. Ta do startupu vložila dvakrát 10 milionů Kč.