Hlavní navigace

Autonomní roboti z ČVUT vyhráli v USA soutěž pořádanou agenturou DARPA

27. 8. 2019

Sdílet

CTU-CRAS z FEL ČVUT na DARPA soutěži

Tým složený z vědců a studentů katedry počítačů a katedry kybernetiky na FEL ČVUT pojmenovaný jako CTU-CRAS vyhrál soutěž výzkumné agentury DARPA. Ta spadá pod americké ministerstvo obrany a její aktivity často vedou k nasazení neprobádaných technologií do komerčního provozu.

Češi konkrétně zvítězili v kategorii týmů, které nefinancuje samotná DARPA, a celkově skončili třetí. ČVUT se podařilo uspět mezi týmy z univerzit jako je MIT, Caltech nebo ETH Zurich. Vědci a studenti si za to odnesli odměnu 200 tisíc dolarů.

Celkově zvítězil tým Explorer (Carnegie Mellon a Oregon State University) a druhý byl CoStar (Caltech či MIT). Mezi jedenácti soutěžícími projekty byl ještě další český tým Robotika poskládaný z Robotika.cz nebo ČZU. Robotika skončila osmá.

Klání nazvané DARPA Subterranean Challenge Tunnel Circuit probíhalo v Pittsburghu a jeho cílem bylo testování systémů autonomních spolupracujících robotů, kteří mají bez lidského zásahu prozkoumávat podzemní prostory. Roboti operovali v reálném nasazení v uhelném dole a měli najít známky přítomnosti zavalených horníků.

„Rozhodující část robotického týmu tvořili pozemní terénní roboty, s jejichž použitím máme dlouhodobé zkušenosti jak z Evropských projektů, tak i z reálných průzkumných misí. Nasazení těchto robotů bylo pro úspěch stěžejní, přesně se lokalizovaly, byly schopny autonomně prozkoumávat terén, umožnily vytvořit bezdrátovou síť a posílat operátorovi přesné informace o mapě a o automaticky nalezených objektech, za které náš tým získal body,“ popisuje ČVUT.

„Významným úspěchem také bylo, že naše drony dokázaly v dole zcela autonomně uletět přes 200 metrů a rovněž zcela autonomně letět tam a zase zpět na povrch. To je, v konkurenci týmů a firem, které se na tuto úlohu specializují, a s ohledem na velmi náročné podmínky reálného dolu, cenný výsledek. Technologie otestovaná v takto obtížných podmínkách navíc slibuje následné využití v navazujících projektech, jejichž výsledky chceme nabídnout primárně českým firmám,“ navazuje Martin Saska, který vede skupinu Multirobotických systémů.

FEL ČVUT na soutěži DARPA v Pittsburghu:

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).