Hlavní navigace

Avast vstoupil na burzu v Londýně, má hodnotu 70 miliard. Akcie vydá i v Praze

Sdílet

Jan Sedlák 10. 5. 2018
Nové pražské sídlo Avastu Autor: Erste Group Immorent

Česká antivirová společnost Avast, která obsluhuje přes 430 milionů zákazníků, dnes podle očekávání vstoupila na burzu v Londýně (London Stock Exchange, LSE). V rámci primárního úpisu akcií (IPO) investorům prodala akcie po 250 pencích za kus. Jde o spodní hranici ocenění, cena se měla pohybovat mezi 250 až 270 pencemi.

Avast byl při vstupu na burzu oceněn na 2,4 miliardy liber, tedy necelých 70 miliard korun. Jde o největší debut na LSE za zhruba poslední rok a také o největší technologické IPO v rámci Evropy.

Avast díky vstupu na burzu získal 147 milionů liber. Využije je mimo jiné ke splácení dluhů. Firma si na dřívější odkup konkurenčního AVG Technologies půjčila 1,69 miliardy dolarů. Z toho zaplatila nejen akvizici, ale také dřívější dluhy AVG.

V loňském roce Avast dosáhl na konsolidované výnosy ve výši 653 milionů dolarů se ztrátou 34 milionů dolarů. Po spojení s AVG se stal vedle Symantecu největším hráčem na trhu. O důvodu spojení Avastu a AVG v našem článku a rozhovoru.

Na trh putovaly také akcie stávajících podílníků. Největšími akcionáři Avastu zůstávají jeho zakladatelé Eduard Kučera a Pavel Baudiš, kteří dohromady drží 37,5 procenta cenných papírů (doposud 46 procent). Podíl investora v podobě CVC Capital Partners spadl z dřívějších 29 na 20 procent. Celkově Avast udal papíry za 600 milionů liber. S běžným obchodováním se začíná příští týden v úterý.

Londýnská burza není jedinou, kam se Avast vydává. Příští týden se objeví také na burze v Praze, půjde o takzvaný dual listing. Akcie společnosti zde bude možné obchodovat v korunách.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 12. 5. 2018 10:05

    lobo (neregistrovaný) ---.dclient.hispeed.ch

    na co konkretne si hrdy v tomto pripade?
    cim si prispel k uspechu Avastu?