Hlavní navigace

Azure Arc: Microsoft umožňuje spravovat různé cloudy i hardware z jednoho místa

11. 11. 2019

Sdílet

Azure Stack Edge Autor: Jan Sedlák

Microsoft minulý týden na konferenci Ignite 2019 v Orlandu představil novinku, která z jeho pohledu představuje důležitý krok v tom, jak vytěžit co největší tržní podíl v takzvaných hybridních cloudech a prostředích. Jde o Azure Arc, který částečně navazuje na Azure Stack („malý Azure“ běžící v lokálním on-premise prostředí a komunikující s běžným Azure), do hry ale zapojuje další části.

Azure Arc zjednodušeně řečeno umí do prostředí, kde se spravují jednotlivé zdroje a funkce Azure (virtuální stroje, databázové instance a podobně), připojit také externí výpočetní zdroje. Ve správcovském rozhraní, kterému se říká Azure Fabric Controller, tak lze vidět a spravovat třeba lokálně běžící VMware, ale i Amazon EC2 nebo Google Compute Engine. Napojit lze legacy služby a spravovat je v jednotném cloudovém prostředí.

Microsoft toho dosáhl díky tomu, že do vrstvy Azure Resource Manager, která automatizuje lifecycle jednotlivých zdrojů (VMs, Kubernetes a další), přidal i podporu pro technologie, které běží mimo Azure. Fyzický hardware se tak může tvářit jako součást Azure.

Microsoft se tímto vydává i proti technologiím jako AWS Outposts a Google Anthos. Firma více rozebírá na blogu zde a zde a pěkné vysvětlení lze nalézt tady. Azure Arc je prozatím dostupný v preview verzi.

Redmond také postupně pracuje na vývoji vlastního hardwaru, který slouží pro provoz hybridního prostředí (viz galerie).

Cestu autora na konferenci Ignite 2019 organizovala společnost Microsoft.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).